//
کدخبر: ۴۴۹۷۰۰ //

بدترین مواد غذایی که نباید شب ها مصرف شود

سلامت بدن فقط در گرو خوردن غذاهای مناسب نیست. این موضوع مربوط به خوردن غذاهای مناسب در مقادیر مناسب در زمان مناسب است. یک وعده غذایی سنگین در شب می تواند بر سیستم گوارش شما تأثیر بگذارد و خواب را مختل کند. علاوه بر این، ممکن است به افزایش وزن نیز کمک کند. زیرا بدن شما نمی تواند به راحتی کالری زیادی که در هنگام خواب مصرف کرده اید را بسوزاند.

 بدترین مواد غذایی که نباید شب ها مصرف شود
به گزارش فرتاک نیوز،

اجتناب از مصرف شام نیز ایده خوبی نیست. گرسنگی شما را بیدار نگه می دارد و تشویق می کند تا دیرتر بخوابید.

به یاد داشته باشید، محرومیت از خواب باعث تغییر ساختار ژنتیکی شما شده و بر شاخص توده بدنی تان (BMI) تاثیر می گذارد. بنابراین افزایش وزن را تحت تاثیر قرار می دهد. مطالعات همچنین نشان داده اند که اجتناب از مصرف شام به کاهش وزن کمک نکرده و باعث می شود بدن شما به جای چربی بیشتر عضله را بسوزاند.

قهوه

کافئین می تواند شما را بی خواب کرده و باعث شود ساعت ها بدون دلیل بیدار بمانید. همچنین مشخص شده است که کافئین مراحل طبیعی خواب و سازش خواب عمیق را تغییر می دهد. کمبود خواب در شب می تواند عملکرد شناختی را مختل کرده و خستگی روزانه را بیشتر کند.

اگر به فکر تعویض قهوه عادی به قهوه بدون کافئین هستید، بهتر است بدانید که به جای ترک کردن قهوه باید آن را با نوشیدنی های گیاهی دیگر جایگزین کنید. به عنوان مثال، شما می توانید یک فنجان چای آرامش بخش بابونه را که به هضم و ترویج خواب کمک می کند با یک فنجان قهوه تعویض کنید.

الکل

الکل می تواند یک اثر خواب آلودگی ایجاد کند، اما باعث خواب عمیق نمی شود. با توجه به بررسی که در سال ۲۰۱۳ از ۲۷ مطالعه در مورد تاثیر نوشیدن الکل در خواب شبانه برداشت شد نشان می دهد، اگر چه الکل زمان خوابیدن را افزایش می دهد اما خواب عمیق را کاهش می دهد. این ماده خواب REM (حرکت سریع چشم) را کاهش دهد و بر حافظه شما تأثیر می گذارد.

یک خواب آرام، شامل ۶ تا ۷ دوره خواب REM است. با مصرف الکل این دوره ها در بدنتان به ۱ یا ۲ دوره کاهش می یابد. الکل همچنین می تواند خروپف را به دلیل این که تمام ماهیچه های بدن، از جمله ماهیچه های گلو را شل می کند، افزایش دهد و در نتیجه باعث کاهش توانایی بدن برای تنفس و انسداد راه هوایی شود.

گوشت قرمز

یکی از مواد غذایی که نباید شب ها مصرف شود گوشت قرمز است. خوردن استیک یا سایر غذاهای تهیه شده با گوشت قرمز می تواند شما را بی خواب کند. با توجه به مقدار بالای چربی و پروتئین، این غذاها زمان زیادی را برای هضم طلب می کنند و بدین ترتیب بدن در طول فرایند هضم، بیدار می ماند. بنابراین صبح روز بعد از خوردن آن ها احساس خستگی می کنید.

به جای خوردن استیک ضخیم و آبدار، گوشت بدون چربی و سبزیجات را انتخاب کنید. با این حال، از مصرف سبزیجات باد دار مانند گل کلم و کلم بروکلی اجتناب کنید زیرا ممکن است باعث ایجاد گاز شکمی شوند.

حبوبات

حبوبات اگرچه سالم هستند اما جزء دسته مواد غذایی که نباید شب ها مصرف شود محسوب می شوند. لوبیا و حبوبات دارای فیبر محلول هستند و می توانند در طول شب نفخ و درد شکم ایجاد کنند. در واقع، افزایش گاز شکم یکی از عوارض جانبی شایع در رژیم های غذایی حاوی فیبر زیاد است. هم فیبر محلول و هم فیبر غیر محلول باعث تولید گاز می شوند. اما فیبر محلول دارای پتانسیل بیشتری برای تولید گاز است. زیرا عبور غذا در روده که در آن باکتری های روده کربوهیدرات ها را تجزیه می کنند را کند کرده و باعث تخمیر و تولید گاز می شود.

غذاهای غنی از فیبر محلول عبارتند از:

    عدس

    نخود فرنگی

    آجیل

    دانه ها

غذاهای حاوی فیبر نامحلول نیز عبارتند از:

    بروکلی

    گل کلم

    کلم

    کلم بروکسل

    دیگر سبزیجات

    سیر

    پیاز

    ریشه کاسنی

    ریشه کلم

    تره فرنگی

غذاهای حاوی پنیر زیاد

پنیر فراوان روی پیتزا بسیار خوشمزه است. اما می تواند شما را بی خواب کند.  پنیر برای سلامتی شما مفید است و حتی خواب را ترویج می دهد. زیرا حاوی آمینو اسید تریپتوفان است که باعث القای خواب می شود. با این حال، خوردن پنیر های پر چربی به خصوص در شب، می تواند هضم را به شدت کند کند. به علاوه، این ماده کالری زیادی نیز دارد.

شما می توانید از پنیر بدون چربی، پنیر موتزارلا یا پنیر کم چرب ریکوتا استفاده کنید. اما به یاد داشته باشید اعتدال کلید سلامت بدن شما است.

نوشیدنی های غیر الکلی گاز دار

نوشیدنی های غیر الکلی گاز دار مانند نوشابه نه تنها کالری زیادی دارند، بلکه ماهیتشان اسیدی نیز می باشد. نوشیدن نوشابه در شب می تواند فشار معده را افزایش دهد و باعث درد معده شود.

همچنین مقدار قند زیاد در بسیاری از نوشیدنی های گازدار سبب افزایش سطح انرژی شما می شود و خواب را مختل می کند. علاوه بر این، قندهای خاص و شیرین کننده های مصنوعی می توانند گاز و نفخ را در دستگاه گوارش بیشتر کنند. بعضی از نوشیدنی ها، به ویژه نوشیدنی های رژیمی، حاوی کافئین هستند که خواب را مختل می کنند.

شکلات و آب نبات

اگرچه شکلات حاوی آنتی اکسیدان های زیادی است. اما اصلا خوراکی مناسبی برای خوردن در شب نیست. این موضوع به ویژه در مورد شکلات تلخ بیشتر صدق می کند. این ماده شامل محرک هایی مانند کافئین و تئوباریم است. این محرک ها می تواند شما را بیدار نگه دارند. شکلات شیری معمولی، هرچند کافئین کمتری دارد، اما غنی از شکر و چربی است. بنابراین در کل شکلات نیز جزء مواد غذایی که نباید شب ها مصرف شود می باشد.

آب نبات و سایر شیرینی ها نیز چنین ویژگی هایی را دارند. این خوراکی ها علاوه بر بالا بردن انرژی، کربوهیدرات های ساده ای دارند که به افزایش وزن کمک می کنند و موجب افزایش میزان قند خون می شوند. نه کالری و نه قند خون زیاد در طول شب به درد بدن شما نمی خورند. بدین ترتیب، بدن شما غلظت مازاد گلوکز را به شکل چربی ذخیره می کند.

نکات اضافی در مورد بدترین مواد غذایی که نباید شب ها مصرف شود

    شام خود را حداقل ۲ ساعت قبل از خواب مصرف کنید.

    هرگز نزدیک به زمان خواب میان وعده استفاده نکنید.

    خوردن میوه بیش از حد در شب برای بدن خوب نیست. زیرا میوه هم حاوی قند است. نباید بیش از ۱ فنجان میوه بعد از شام بخورید.

    استرس و اضطراب خود را مدیریت کنید. زیرا ممکن است چرخه خواب شما را مختل کرده و بدن را تشویق کند که دیرتر بخوابد.

 

برای ورود به کانال تلگرام فرتاک نیوز کلیک کنید.
منبع: بهداشت نیوز
آیا این خبر مفید بود؟
کدخبر: ۴۴۹۷۰۰ //
ارسال نظر
 
اخبار مرتبط سایر رسانه ها
اخبار از پلیکان
اخبار روز سایر رسانه ها
    اخبار از پلیکان