-
شناسه خبر 410553

برخی از زنان احساس می کنند که باید خون قاعدگی را از واژن خود پاک کنند. آنها این کار را با استفاده از دوش واژینال انجام می دهند. اینجاست که مفهوم احساس "کثیف بودن" در واقع می تواند به شما صدمه بزند.

به گزارش فرتاک نیوز،

برخی از زنان احساس می کنند که باید خون قاعدگی را از واژن خود پاک کنند. آنها این کار را با استفاده از دوش واژینال انجام می دهند. اینجاست که مفهوم احساس "کثیف بودن" در واقع می تواند به شما صدمه بزند.

خون قاعدگی آلوده است؟

 قاعدگی ممکن است یک آشفتگی بزرگ ایجاد کند، اما هیچ چیز ذاتاً "کثیف" در مورد قاعدگی شما وجود ندارد. به خاطر داشته باشید که چرا هر ماه خونریزی می کنید؛ چون باردار نشدید خونریزی کردید و این بخاطر حفظ سلامت شما است و چرخه قاعدگی طبیعی شما به باروری شما بستگی دارد.

بسیاری از فرهنگ ها و مذاهب نگرش های منفی به قاعدگی دارند و این تصور را ایجاد می کنند که فردی که عادت ماهانه دارد کثیف است. از نظر پزشکی این اصلا درست نیست.

جریان قاعدگی شما از خون و پوشش داخلی رحم شما تشکیل شده است. این قسمت های بدن شما کثیف نیستند. جریان قاعدگی شما از رحم شما عبور می کند و از طریق واژن شما خارج می شود.

واژن شما خودش تمیز می شود!

برخی از زنان احساس می کنند که باید خون قاعدگی را از واژن خود پاک کنند. آنها این کار را با استفاده از دوش واژینال انجام می دهند. اینجاست که مفهوم احساس "کثیف" در واقع می تواند به شما صدمه بزند.

هنگامی که دوش می‌گیرید، آب یا محلول دیگری را به داخل واژن خود می‌پاشید تا آن را بشویید و " به اصطلاح تمیز" کنید. مشکل اینجاست که واژن شما اصلا کثیف نیست.

راهی که واژن شما را سالم نگه می دارد، حفظ تعادل محیطی یا pH است.محیط واژن، باید بیشتر اسیدی باشد تا بازی. واژن شما دارای جمعیتی از باکتری های طبیعی است که همراه با هورمون ها به حفظ یک واژن سالم و متعادل با pH طبیعی کمک می کند. بدن شما می داند که چگونه برای حفظ این تعادل در طول و بعد از قاعدگی، تنظیماتی را انجام دهد.

هنگامی که برای تمیز کردن واژن خود دوش می گیرید، در واقع با تغییر pH، این تعادل ظریف را بر هم می زنید. هنگامی که PH تغییر می کند باعث تغییر در انواع باکتری های واژن می شود. هنگامی که این اتفاق می افتد شما می توانید عفونت های واژن مانند عفونت های مخمری یا واژینوز باکتریایی ایجاد کنید.

دوش کردن همچنین می تواند خطر ابتلا به عفونت های جدی تری مانند بیماری التهابی لگن را افزایش دهد که می تواند بر باروری شما تأثیر بگذارد. مطمئناً، ممکن است بعد از دوش کردن با یک شستشوی زنانه احساس شادابی کنید و بوی معطری داشته باشید، اما مدت زیادی دوام نخواهد آورد و احتمالاً مشکلات قابل توجهی در واژن شما ایجاد خواهد کرد.

خونی که روی ناحیه بیرونی اندام تناسلی شما (بیرون واژن) و داخل ران شما مالیده شده است، داستان متفاوتی دارد.

ممکن است وسوسه شوید که از یک محصول بهداشتی زنانه استفاده کنید، مانند یک شستشوی معطر یا دستمال مرطوب. می‌توانید از آن‌ها روی ران‌های خود استفاده کنید، اما مراقب استفاده از محصولات معطر روی اندام تناسلی خود باشید. احساس شادابی و تمیزی موقتی خواهد بود و شما در معرض خطر تحریک بافت حساس اندام تناسلی خود هستید. این محصولات معطر می توانند باعث ایجاد جوش یا التهابی به نام ولویت شوند که می تواند باعث احساس خارش یا سوزش و حتی درد در هنگام رابطه جنسی شود.

بی نظمی پریود

هر چند وقت یک بار باید ناحیه تناسلی خود را در طول پریود بشویید؟

خون می‌تواند محیطی مطلوب برای رشد باکتری‌ها ایجاد کند، بنابراین پزشکان توصیه می‌کنند که ناحیه تناسلی را حداقل دو بار در روز (صبح و عصر) در حین قاعدگی شستشو دهید.

متخصصان زنان و زایمان چه مواردی را برای رعایت بهداشت در دوران قاعدگی توصیه می کنند؟

واژن یک اندام خود تمیز شونده است. حفظ فلور طبیعی آن بسیار مهم است و استفاده از صابون معمولی یا حتی محصولات آرایشی خاص می تواند سلامت آن را مختل کند. پزشکان توصیه می کنند که ناحیه تناسلی را با آب گرم بدون صابون بشویید.

ناحیه تناسلی خود را در چه جهتی باید بشویید؟

اندام تناسلی را از جلو به عقب بشویید. با شستن لب های واژن شروع کنید و سپس به سمت پرینه و مقعد بروید. این امر احتمال ورود میکروارگانیسم های بیماری زا و مدفوع به ناحیه واژن را کاهش می دهد.

آیا داخل واژن باید شسته شود؟

سیستم تولید مثل انسان هوشمندانه سازماندهی شده است و نیازی به تمیز کردن اضافی ندارد. به همین دلیل، متخصصان مراقبت های بهداشتی و پزشکان اکیداً توصیه می کنند که از هرگونه روش بهداشتی با هدف شستن فلور سالم واژن (مانند دوش واژینال) استفاده نکنید.

آیا باید از محصولات بهداشتی با قابلیت جذب بیشتر استفاده کرد و آنها را کمتر تعویض کرد؟

همیشه محصولات بهداشتی را با سطح جذب مناسب برای جریان قاعدگی خود را انتخاب کنید. تعویض این محصولات کمتر از یک بار در چهار تا هشت ساعت (چهار ساعت برای پد و چهار تا هشت ساعت برای تامپون) ممکن است منجر به رشد باکتری و عفونت شود.

بی نظمی پریود

آیا می توانید در دوران پریود حمام کنید؟

بله، افرادی که عادت ماهانه هستند می توانند با خیال راحت حمام کنند. به طور معمول، آب جاری کاملاً برای بدن در دوران قاعدگی خوب است. اما اگر مشکلی در سلامت باروری دارید، ایده خوبی است که قبل از دوش گرفتن با یک متخصص زنان و زایمان مشورت کنید. اگر تصمیم به حمام گرفتن در دوران قاعدگی دارید، این مراحل را برای ایمنی بیشتر دنبال کنید:

    از تمیز بودن وان حمام و وسایل بهداشتی خود اطمینان حاصل کنید، زیرا سیستم ایمنی بدن شما در طول قاعدگی بیشتر مستعد ابتلا به عفونت است.

    از آب گرم استفاده کنید، نه داغ. آب داغ ممکن است باعث خونریزی شدیدتر شود.

    قبل از نشستن در وان، اندام تناسلی خود را بشویید (مثلاً زیر دوش آبکشی کنید).

آیا می توانید با استفاده از دئودورانت های بهداشتی زنانه از ایجاد بو جلوگیری کنید؟

دئودورانت‌ها و اسپری‌های بهداشتی زنانه می‌توانند باعث واژینیت شوند (علائم آن شامل خارش، قرمزی و ترشحات غیرطبیعی واژن است).

هر گونه تماس بین اندام تناسلی و مواد شیمیایی موجود در محصولات بهداشتی، از جمله دئودورانت های بهداشتی زنانه، باید به حداقل برسد. در عوض، می توانید از دستمال مرطوب استفاده کنید یا ناحیه تناسلی خود را با آب بشویید.

دستمال مرطوب را می توان جایگزین دستمال توالت کرد؟

می‌توانید دستمال‌های مرطوب را جایگزین دستمالتوالت کنید که نرم‌تر و ظریف‌تر هستند. محصولاتی را انتخاب کنید که فاقد الکل و هرگونه رایحه هستند و سطح pH متعادلی دارند، زیرا این مواد می توانند پوست و غشاهای مخاطی شما را تحریک کنند.

سطح pH مناسب برای محصولات بهداشتی چقدر است؟

PH واژن به دلیل لاکتوباسیل های مفید موجود در آن اسیدی است. آنها از اندام تناسلی شما در برابر عفونت ها و سایر عوامل بیماری زا محافظت می کنند.

بسیاری از متخصصان شستن ناحیه تناسلی را با آب گرم و بدون صابون توصیه می کنند و برخی نیز استفاده از محصولات بهداشتی با PH اسیدی 3.8 تا 4.5 (که یک PH واژن سالم است) را توصیه می کنند. بهتر است قبل از اینکه از این محصولات استفاده کنید حتما نظر متخصص زنان و زایمان خود را بپرسید.

اگر خون پریود روی ملحفه یا لباس شما ریخت، آیا می توانید لکه را با آب داغ پاک کنید؟

آب داغ برای لکه های خون خوب عمل نمی کند. در عوض، یک لکه تازه را با آب سرد با استفاده از صابون معمولی بشویید.

آیا بعد از تعویض پدهای بهداشتی باید دستان خود را بشویید؟

برخی از محصولات بهداشتی با ناحیه مقعد در تماس هستند. در نتیجه، آنها می توانند توسط باکتری های روده آلوده شوند.

برای جلوگیری از انتقال هرگونه باکتری روی محصول بهداشتی از طریق دست به بدن، پس از تعویض پدهای قاعدگی، دستان خود را بشویید.

اگر از پد برای شب استفاده می کنید و حدود هشت ساعت می خوابید، آیا باید هر چهار ساعت یک بار بیدار شوید تا آن را عوض کنید؟

هنگامی که در طول روز فعال هستید، جریان قاعدگی شما به طور معمول سنگین تر است، بنابراین این پد خون، عرق و سبوم بیشتری را جذب می کند که باعث ایجاد بستری مناسب برای رشد باکتری ها می شود، به همین دلیل است که نباید بیش از چهار ساعت از یک پد استفاده کنید.

هنگامی که خواب هستید، عملکرد بدن شما کند شده و شدت خونریزی کاهش می یابد، بنابراین می توانید با خیال راحت در طول شب از یک پد استفاده کنید. با این حال، بیش از هشت ساعت از تامپون استفاده نکنید. آنها با خطر سندرم شوک سمی، یک عفونت شدید مرتبط هستند.

هنگام دور انداختن یک محصول بهداشتی مستعمل، باید ابتدا آن را بپیچید؟

یک پد استفاده شده را بپیچید، آن را در بسته بندی جدید یا داخل دستمال توالت قرار دهید و سپس آن را دور بیندازید. (برای تامپون، فقط پیچیدن آن ها در دستمال توالت کافی است.) این کار بوی حاصل از پد را به حداقل می رساند و از گسترش باکتری ها که به مرور زمان تجمع می کنند، جلوگیری می کند.

 

برای ورود به کانال تلگرام فرتاک نیوز کلیک کنید.
آنچه دیگران میخوانند
آیا این خبر مفید بود؟
ارسال نظر
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط پایگاه خبری فرتاک نیوز در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار
همه اخبار
همه اخبار