//
کدخبر: ۴۶۰۸۱۹ //

دلیل بازگشت وزن و چاقی بعد لاغر شدن

برخی از افراد با اینکه رژیم خود را به خوبی رعایت کرده و به وزن ایده آل می رسند پس از مدتی دچار بازگشت وزن می شوند. اما علت آن چیست و چگونه می توان از بازگشت وزن جلوگیری کرد؟

دلیل بازگشت وزن و چاقی بعد لاغر شدن

اگر به تازگی وزن کم کرده اید اما علی رغم میل طبیعی، در نگه داشتن آن مشکل دارید نگران نباشید زیرا اکثر افرادی که  کاهش وزن  قابل توجهی را تجربه می کنند به طور مجدد دچار افزایش وزن می شوند و حتی از علت آن هم بی خبر هستند. در این بخش به دلایل بازگشت وزن پس از لاغری می پردازیم.

دلایل رایج بازگشت وزن پس از لاغری

1. گاهی ورزش می تواند باعث افزایش وزن شود

گاه انجام تمرینات ورزشی بصورت موقت باعث افزایش وزن می شود که می تواند نشانه انجام تمرین های سنگین باشد به این دلیل که ورزش به بافت عضلانی آسیب می رساند و روند ترمیم باعث رشد و تقویت عضلات می شود. البته ممکن است التهاب ایجاد شده در عضلات همراه با تجمع مایعات، با افزایش وزن موقتی و چربی اضافه اشتباه گرفته شود.

بازگشت وزن

2. رژیم یو یو می گیرید

گاه بعد از کاهش وزن، ناخواسته دچار افزایش وزن می شوید که به عنوان رژیم غذایی یویو مشهور است. اگر این الگو ادامه یابد، با گذشت زمان در معرض افزایش وزن بیشتری قرار می گیرید. در برخی موارد، مصرف محدود غذا ممکن است منجر به افزایش وزن در آینده شود ، زیرا بدن در برابر سیری و گرسنگی واکنش فیزیولوژیکی نشان می دهد.

اگر قصد دارید با رعایت رژیم غذایی لاغر شوید، به احتمال زیاد در عرض 5 سال وزن شما دوباره به حالت اول باز می گردد. اما برای اینکه وزن تغییر نکند، باید به جای رژیم گرفتن، سبک زندگی خود را تغییر دهید، غذاهای شیرین و فرآوری شده را از رژیم غذایی خود کنار بگذارید، غذاهای مقوی و غنی از پروتئین و فیبر را مصرف نمائید و ورزش را به برنامه های معمول خود اضافه کنید.

3. به اندازه کافی فیبر و پروتئین مصرف نمی کنید

یکی از دلایل بازگشت وزن و چاقی، عدم مصرف فیبر و پروتئین است زیرا فیبر به کنترل اشتها کمک می کند و برای مدت طولانی تری به شما احساس سیری می دهد. مصرف حبوبات مانند لوبیا و سبزیجات را افزایش دهید تا مقدار فیبر کافی دریافت کنید. مصرف روزانه 14 گرم فیبر می تواند میزان کالری دریافتی شما را تا 10٪ کاهش دهد.

بازگشت وزن

علاوه براین، کمبود پروتئین می تواند باعث افزایش وزن شود. پروتئین می تواند بدون مصرف زیاد غذا، فرد برای مدت طولانی تری سیر نگه دارد. همچنین توده عضلانی را حفظ و متابولیسم بدن را تقویت کند که برای حفظ وزن ایده آل مهم است.

4- خیلی اجتماعی هستید

زندگی اجتماعی ما وقتی اهمیت می یابد که تعادل بین زمان کاری و شخصی برقرار شود. با این حال، معاشرت با دوستان و همکاران اغلب وسوسه انگیز است تا غذا و مایعات بیشتری مصرف کنید، در واقع با اجتماعی شدن بیشتر، کالری اضافه می کنید که می تواند باعث افزایش وزن شود.

5. بدون لیست مواد غذایی خرید انجام می دهید

یکی از دلایل افزایش وزن ممکن است خرید بدون لیست مواد غذایی باشد. لیست های خرید نه تنها به شما در صرفه جویی وقت و هزینه کمک می کند، بلکه می تواند شما را از خریدهایی که بیشتر اوقات ناسالم است نیز باز دارد.

6. کالری زیادی از نوشیدنی ها دریافت می کنید

نوشیدن نوشابه، آب میوه و انواع دیگر نوشیدنی ها باعث افزایش وزن می شود. مغز ما کالری نوشیدنی ها را محاسبه نمی کند، به همین دلیل شروع به مصرف غذا می کنید و در نتیجه دچار افزایش وزن می شوید.

بازگشت وزن

7. بیش از حد خسته شده اید

کمبود خواب و خستگی با افزایش سریع وزن ارتباط دارد. به این دلیل که بخشی از تغییرات هورمونی به دلیل نداشتن انگیزه برای ورزش ایجاد می شود. علاوه براین اگر خواب کافی ندارید، بیشتر در معرض خطر چربی شکم قرار می گیرید. مطالعات نشان می دهد که اگر هر شب 7 ساعت یا بیشتر بخوابید، 33٪ احتمال کاهش وزن اضافی را دارید.

8. برنامه روزمره خود را تغییر نمی دهید

در ابتدا انجام برنامه های ورزشی بطور روزمره به کاهش وزن کمک می کند و ممکن است ادامه آن منطقی به نظر برسد اما با گذشت زمان بدن به طرز شگفت انگیزی با همان نوع ورزش سازگاری نشان می دهد و دیگر در سوزندان کالری تاثیری ندارد، بنابراین باید رژیم و ورزش خود را به طور مرتب و براساس عملکرد بدن تغییر دهید.

9. در صورت مضطرب بودن از انجام ورزش خودداری می کنید

ثابت نگه داشتن وزن پس از کاهش وزن زیاد، همیشه کار ساده ای نیست. هنگامی که سرتان شلوغ است معمولا به این فکر می کنید که رژیم و ورزش را کنار بگذارید. اما به یاد داشته باشید که مصرف خوب غذا و انجام ورزش باعث عملکرد بهتر مغز می شود. فعالیت بدنی از بسیاری جهات نوعی درمان است زیرا استرس باعث ذخیره چربی می شود و ورزش استرس را از بین می برد.

بازگشت وزن

10.قبل از تمرین، غذای خوبی مصرف نمی کنید

شاید فکر می کنید اگر مرتب ورزش انجام دهید می توانید بیشتر غدا مصرف کنید اما اینطور نیست. همیشه باید قبل از تمرین مراقب مواد غذایی مورد مصرف خود باشید تا انرژی لازم بدن تامین شود. توصیه می شود قبل از تمرین از مصرف غذاهای چرب، گوشت و قندها اجتناب کنید. این غذاها ممکن است باعث افت انرژی شوند. غذاهای سبک که تعادل خوبی در بدن ایجاد می کنند را در رژیم خود بگنجانید .

آیا این خبر مفید بود؟
کدخبر: ۴۶۰۸۱۹ //
ارسال نظر
 
اخبار مرتبط سایر رسانه ها
اخبار از پلیکان
اخبار روز سایر رسانه ها
    اخبار از پلیکان