//
کدخبر: ۴۴۹۷۱۲ //

علت درد سینه در زنان | کدام درد سینه در زنان خطرناک است؟

با احساس درد در ناحیه سینه اولین فکر و ترسی که به سراغ خانم ها می آید، خطر سرطان سینه است اما بهتر است بدانید هر دردی نشان از سرطان سینه نیست.

علت درد سینه در زنان | کدام درد سینه در زنان خطرناک است؟
به گزارش فرتاک نیوز،

درد سینه یکی از موارد عمده ای است که خانم ها بخاطر آن به پزشک زنان مراجعه می کنند و سبب نگرانی شدید آن ها می شود. بهتر است بدانید هر دردی در ناحیه سینه نمی تواند از علایم سرطان سینه باشد و عوامل بسیاری سبب ایجاد درد سینه می شوند. در این مطلب شما را با دلایل شایع درد سینه در زنان آشنا می کنیم.

درد سینه ادواری و غیر ادواری

درد پستان را می‌توان به دو گروه تقسیم‌بندی کرد: درد ادواری و درد غیر ادواری

درد ادواری

درد سینه ی ادواری به عنوان دردی تشریح می‌شود که با تغییرات هورمونی در طول دوره ی عادت ماهانه همراه است. این درد به طور معمول در طول 2 هفته مانده به آغاز عادت ماهانه بدتر می‌شود.

این نوع از درد سینه شامل 75 درصد شکایات مرتبط به درد سینه می‌شود.

درد سینه ادواری بیش از همه توسط زنان در دهه‌های بیست و سی و چهل زندگی تجربه می‌شود. این درد بیشتر اوقات در سطوح بالای بیرونی هر دو پستان و گاهی اوقات در ناحیة زیر بغل بروز می‌کند.

زنانی که دچار درد سینه ی ادواری می‌شوند اغلب تغییرات فیبروکیسیتیک شامل بروز سطوح توده و سفت در بافت سینه را گزارش می‌دهند. ورم دوره‌ای، درد، تیرکشیدن سینه، احساس سنگینی پس از پایان عادت ماهانه رو به رفع شدن دارد.

درد غیر ادواری

خلاف درد سینه ی دوره‌ای، درد سینه ی غیر ادواری کاملاً متمایز از چرخه ی عادت ماهانه است. این درد بیشتر اوقات در زنان پس از یاسگی در سنین 40 و 50 سال بروز می‌کند.

این شکل از درد پستان اغلب به عنوان درد یا سوزش یا سفتی پایدار و لاینقطع تشریح می‌شود. این درد متمایل به حضور در یکی از پستان‌ها است و می‌تواند ناشی از تروما یا جراحت باشد.

علت درد سینه در زنان

کیست‌های سینه

سینه ها در اشکال و اندازه‌های متفاوت رشد می‌کنند و برخی از آنها ممکن است نسبت به بقیه در ریسک بالاتری برای توسعه دردهای سینه قرار داشته باشند. در برخی زمان‌ها ممکن است زنان در حال توسعه مجرای شیر یا تغییرات غدد باشند که به شکل کیست سینه ظاهر می‌شود. کیست‌های سینه کیسه‌های پر از مایع هستند که می‌تواند نرم یا سفت باشند و ممکن است این مورد سبب درد شود یا نشود. این کیست‌ها معمولاً در طول دوران چرخه عادت ماهانه بزرگ می‌شوند و در هنگام یائسگی از بین می‌روند.

 

آیا این خبر مفید بود؟
کدخبر: ۴۴۹۷۱۲ //
ارسال نظر
 
اخبار مرتبط سایر رسانه ها
اخبار از پلیکان
اخبار روز سایر رسانه ها
    اخبار از پلیکان