-
شناسه خبر 373818

این روزها شاهد شیوع زودهنگام بیماری آنفلوانزا در کشور و بالتبع آن در چهارمحال و بختیاری هستیم، این بیماری ویروسی در ایام شیوع و جولان کرونا در پناهگاه امن خود قرار گرفته بود و فرصتی برای عرض اندام نداشت، اما با فروکش کردن کرونا اکنون شاهد قدرت‌نمایی این ویروس هستیم.

به گزارش فرتاک نیوز،

با آغاز فصل پاییز شاهد افزایش ابتلا به بیماری آنفلوانزا و شکل‌گیری پیک ابتلا به این ویروس در چهارمحال و بختیاری هستیم و انتظار می‌رود شاهد زمستان ویروسی باشیم، بازگشایی مدارس نیز میدان را برای شیوع سریع این ویروس باز کرده است.

ویروس آنفلوانزا با شیوع بیماری کرونا، استفاده از ماسک، رعایت پروتکل‌های بهداشتی و همچنین جلوگیری از شکل‌گیری تجمعات تقریبا فعالیت خود را تعطیل کرده بود، اما به‌نظر می‌رسد با کاهش رعایت‌ پروتکل‌های بهداشتی و شکل‌گیری تجمعات این ویروس فرصت کافی را برای فعالیت پیدا کرده است.

این روزها کمبود برخی اقلام دارویی در کشور مشکلاتی را برای سیستم بهداشت و درمان و همچنین مبتلایان به بیماری‌های ویروسی ایجاد کرده است، بنابراین می‌طلبد که مسئولان و مردم ضمن جدی گرفتن پروتکل‌های بهداشتی، تدبیری برای جلوگیری از انتشار گسترده این ویروس اتخاذ کنند، زیرا ویروس آنفلوانزا نیز می‌تواند به اندازه کرونا خطرناک و کشنده باشد.

مدارس یکی از محل‌های انتشار ویروس به‌شمار می‌روند، دانش‌آموزان به راحتی می‌توانند ویروس آنفلوانزا را به یکدیگر منتقل کنند و همچنین دانش‌آموزان این ویروس را به سایر اعضای خانواده انتقال دهند، بنابراین باید بحث رعایت پروتکل‌های بهداشتی، استفاده از ماسک، رعایت فاصله اجتماعی و تهویه بیش‌تر از سایر مکان‌ها مورد توجه مسئولان آموزش و پرورش قرار بگیرد.

مراکز آموزشی کانون اولیه انتقال ویروس آنفلوانزا هستند

ناصر خسروی- متخصص بیماری‌های عفونی و گرمسیری با اشاره به اینکه فصل پاییز فصل ظهور ویروس‌ها است، اظهار کرد: معمولا شروع فعالیت آنفلوانزا و سایر بیماری‌های ویروسی در ابتدای این فصل است و کرونا نیز در این چند سال اخیر به‌همراه سایر بیماری‌های ویروسی افراد را درگیر می‌کرد.

وی افزود: در سال‌های اخیر به‌علت استفاده از ماسک و رعایت پروتکل‌های بهداشتی آنفلوانزا محل چندانی برای فعالیت نداشت و شاهد رکود در فعالیت این ویروس در کشور بودیم، اکنون با کاهش رعایت پروتکل‌های بهداشتی و کاهش ابتلا به کرونا، شاهد افزایش فعالیت این ویروس هستیم و برداشته شدن ماسک‌ها انتقال این ویروس را آسان کرده است.

خسروی با بیان اینکه مدارس و مراکز آموزشی کانون اولیه انتقال ویروس آنفلوانزا هستند، گفت: با حضوری شدن مدارس و اجتماعات، دانش‌آموزان انتقال و جابجایی ویروس آنفلوانزا را راحت‌تر کرده‌اند، همچنین شاهد انتقال این ویروس از مدارس به منازل توسط دانش‌آموزان هستیم.

متخصص بیماری‌های عفونی و گرمسیری در پاسخ به این سوال که آیا تشخیص اشتباه بیماری کرونا و آنفلوانزا می‌تواند برای فرد مبتلا برای درمان مشکل ایجاد کند، توضیح داد: در شروع علائم هر دو بیماری عموما یکسان است و امکان اشتباه در تشخیص اولیه وجود دارد، اما در حوزه درمان‌، اقدامات درمانی برای کاهش تب، علائم تنفسی و علائم اولیه تقریبا یکسان است.

وی ادامه داد: اگر علائم فرد مبتلا به بیماری ویروسی تشدید شود، از داروهای ضدویروسی استفاده می‌شود، این داروها برای افرادی استفاده می‌شود که دارای شرایط خاص باشند و نیاز نیست به همه داروی ضدویروسی داده شود که در این افراد با تست ‌pcr باید تشخیص بیماری به‌صورت سریع انجام شود.

خسروی با بیان اینکه در بیماری آنفلوانزا داروی ضدویروسی تامی‌فلو و در کرونا از داروی رمدسیور برای گروه‌های خاص مانند افراد دارای بیماری تنفسی، افراد مسن، بیماران زیر چهارسال، افراد دارای بیماری زمینه‌ای و ... استفاده می‌شود، عنوان کرد: معمولا علائم بیماری آنفلوانزا ظرف پنج روز برطرف می‌شود و امکان دارد سرفه تا چند هفته طول بکشد، اما علائمی مانند تب، افت اکسیژن خون در کرونا اگر بعد هفته دوم ادامه پیدا کند باید روش‌های درمانی دیگر استفاده شود.

متخصص بیماری‌های عفونی و گرمسیری تاکید کرد: در مجموع اشتباه تشخیصی در بیماری کرونا و آنفلوانزا به ندرت می‌تواند به ضرر بیمار تمام شود.

وی با اشاره به اینکه در حال حاضر تعداد مراجعات افراد مبتلا به آنفلوانزا از کرونا پیشی گرفته است، یادآور شد: بیماری کرونا دچار افول شده است، هر دو ویروس می‌تواند خطرناک باشد، این مسئله بستگی به شرایط جسمی بیمار دارد، شاهد مرگ و میر ناشی از آنفلوانزا در استان بودیم، اما به‌طور عام والدین مراقب علائم کودکان مبتلا به ویروس باشد و به پزشک مراجعه کنند.

بیشتر مبتلایان به آنفلوانزا را کودکان و افراد بالای 60 سال تشکیل می‌دهند

علی احمدی- سرپرست معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی شهرکرد در گفت‌وگو با ایسنا با اشاره به اینکه طبق آزمایشات به‌عمل آمده از مراجعان با علائم ویروسی و مشکوک، تست‌های مثبت آنفلوانزا در چهارمحال و بختیاری بیش‌تر از کرونا است، اظهار کرد: پراکندگی ابتلا در همه گروه‌های سنی وجود دارد، اما بیشتر مبتلایان را کودکان و افراد بالای 60 سال تشکیل می‌دهند.

وی با اشاره به اینکه برنامه‌ای برای تعطیلی مدارس در صورت افزایش ابتلا به آنفلوانزا وجود ندارد، عنوان کرد: تنها بحث رعایت پروتکل‌های بهداشتی، جداسازی دانش‌آموزان مبتلا و جلوگیری از ورود آن‌ها به مدرسه تا زمان بهبودی، تاکید بر واکسیناسیون معلمان، دانش آموزان و کادر اداری است، چنانچه مدرسه‌ای با شیوع بالای آنفلوانزا وجود داشته باشد، در مراحل اولیه آموزش و پرورش می تواند نسبت به تعطیلی مطابق دستور العمل‌ها اقدام کند.

احمدی بیان کرد: حدود 54 درصد از تست‌های انجام شده در این مقطع زمانی از نظر آنفلوانزا مثبت است و موارد کرونا از نظر آزمایشگاهی تعداد محدودتری را شامل می‌شوند.

سرپرست معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی شهرکرد در خصوص آخرین وضعیت شیوع بیماری آنفلوانزا در شهرستان‌های چهارمحال و بختیاری، توضیح داد:

در مجموع 917 نمونه از افراد مشکوک و علامت‌دار تهیه شده است که تست 486 نفر از آنها از نظر آنفلوانزا مثبت است و در همه شهرستان‌های استان پراکندگی بیماری وجود دارد.

وی با اشاره به پوشش واکسن آنفلوانزا در چهارمحال و بختیاری، خاطرنشان کرد: از مجموع 5553 دز واکسن تحویلی به استان نزدیک به 4545 دز آن به گروه‌های هدف تزریق شده که این عدد معادل 81 درصد واکسن تحویلی است.

احمدی ‌خاطرنشان کرد:بیماری آنفلوانزا یک بیماری ویروسی( تنفسی حاد) است که به‌طور کلی شامل علائم تب و لرز، بدن درد، خستگی و کوفتگی بوده و در مقایسه با سرماخوردگی بیشتر و آزار دهنده‌تر است، آب‌ریزش بینی گاهی دیده می‌شود، ناراحتی گلو شایع است و عموماً سرفه‌های خشک دیده می‌شود.

سرپرست معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی شهرکرد در پایان تاکید کرد: عموماً‌در 80 درصد موارد فرد مبتلا به آنفلوانزا با دریافت داروهای OTC و علامت درمانی بهبودی پیدا می‌کند و نیاز به استفاده از آنتی بیوتیک وجود ندارد، مگر آنکه عفونت ثایه سوار بر آنفلوانزا باشد، همچنین از داروهای ضد ویروس به جز در موارد خاص در سایر گروه‌ها استفاده نمی‌شود، بهترین درمان استراحت کافی و تغذیه سالم و نوشیدن مایعات گرم است.

 

برای ورود به کانال تلگرام فرتاک نیوز کلیک کنید.
آیا این خبر مفید بود؟
ارسال نظر
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط پایگاه خبری فرتاک نیوز در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار
همه اخبار
همه اخبار