-
شناسه خبر 326920

تغذیه شما با میزان عمرتان ارتباط مستقیم دارد.

به گزارش فرتاک نیوز،

برخی از خوراکی ها می تواند به عمر شما بیفزاید و برعکس برخی از خوراکی ها مانند غذاهای فرآوری شده و هات داگ عمر شما را به راحتی کم می کند.

محققان بهداشت‌وتغذیه در دانشگاه میشیگان ۵ هزار و ۸۵۳ غذای موجود در رژیم غذایی آمریکایی‌ها را تجزیه و تحلیل کردند و میزان سالم یا ناسالم بودن آن‌ها را با یک اندزه گیری استاندارد مقایسه کردند.

هات‌داگ که یکی از فست‌فود‌های هیجان انگیز اقشار مختلف به حساب می‌آید، در وعده غذایی بسیاری‌ها جا خوش کرده. روزنامه هفت صبح نتایج یک مطالعه جدید را در مورد مصرف هات‌داگ بررسی کرده است:

یک هات داگ به تنهایی می‌تواند ۳۶ دقیقه از عمر انسان را به دلیل اثرات سو غذا‌های فرآوری شده کوتاه کند. این مطالعه همچنین نشان داد که غذا‌های تازه مانند میوه‌ها، آجیل، حبوبات و سبزیجات بدون نشاسته با هر لقمه لحظات ارزشمندی به طول عمر انسان می‌افزایند.

محققان بهداشت و تغذیه در دانشگاه میشیگان در این مطالعه، پنج هزار و ۸۵۳ غذای موجود در رژیم غذایی آمریکایی‌ها را تجزیه و تحلیل کردند و میزان سالم یا ناسالم بودن آن‌ها را با یک اندزه گیری استاندارد (مقدار زمانی که به طول عمر اضافه می‌کند یا از آن کم می‌کند) مقایسه کردند.

هر گرم میوه چقدر به عمرتان می افزاید؟

آن‌ها به منظور فهرست بندی بار‌های مفید و مضر سلامتی هر ماده غذایی از جدیدترین متون علمی تغذیه‌ای برای برآورد بیماری‌های مربوط به دسته خاصی از غذا‌ها استفاده کردند، به عنوان مثال، نویسندگان مطالعه فرض کردند که ۴۵ صدم دقیقه به ازای مصرف هر گرم گوشت فرآوری شده از عمر کاسته می‌شود. برعکس به ازای مصرف هر گرم میوه یک دهم دقیقه به طول عمر اضافه می‌شود.

تعداد دقایق سالم زندگی به دست آمده یا از دست رفته در هر وعده غذا با شاخص تغذیه سلامت (HENI) که محققان آن را به ادبیات علمی معرفی کرده‌اند، اندازه گیری می‌شود.

شاخص تغذیه سلامت، ۱۵ عامل رژیم غذایی از مطالعه «بار جهانی بیماری» که بار ناتوانی و مرگ را به دلایل مختلف بررسی می‌کند، در نظر می‌گیرد.

این‌ها مزایای سلامتی مرتبط با غذای حاوی شیر، آجیل و دانه‌ها، میوه‌ها، کلسیم، اسید‌های چرب امگا ۳ از غذا‌های دریایی، فیبر‌ها و اسید‌های چرب غیر اشباع (PUFAs) و آسیب‌های سلامتی مرتبط با غذای حاوی گوشت فرآوری شده، گوشت قرمز، اسید‌های چرب ترانس و نوشیدنی‌های شیرین شده با قند و سدیم را پوشش می‌دهند.

محققان برای هر یک از این عوامل رژیم غذایی، دقیقه‌های سالم زندگی را از دست داده یا به دست آمده را به ازای هر گرم غذای مصرف شده برآورد کردند.

خودکشی تدریجی با هات داگ

آنها با استفاده از این تخمین‌ها به عنوان مثال، محاسبه کردند که یک هات داگ معمولی گوشت گاو روی نان با توجه به محتوای بالای گوشت فرآوری شده، سدیم و اسید‌های چرب ترانس، ۳۶ دقیقه از زندگی انسان کوتاه می‌کند.

سایر غذا‌های فرآوری شده که ممکن است عمر انسان را کوتاه کنند شامل بی کن (۶ دقیقه و ۳۰ ثانیه در هر وعده)، پیتزا (۷ دقیقه و ۸ ثانیه) و چیزبرگر دو نفره (۸ دقیقه و ۸ ثانیه) است. در طرف مقابل طیف، غذا‌هایی که به طول عمر انسان می‌افزایند عبارتند از: ماهی قزل آلا (۱۳ دقیقه و ۵ ثانیه در هر وعده)، موز (۱۳ دقیقه و ۳۰ ثانیه) و آووکادو (۲ دقیقه و ۸ ثانیه).

غذا‌های دریایی از حدود ۱۰ دقیقه تا حدود ۷۰ دقیقه به عمر انسان می‌افزایند که علت آن دامنه وسیع محتوای اسید‌های چرب امگا ۳ سالم است که میزان آن در ماهی تا سخت پوستان به طور گسترده‌ای متفاوت است.

 

 

برای ورود به کانال تلگرام فرتاک نیوز کلیک کنید.
ارسال نظر
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط پایگاه خبری فرتاک نیوز در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار
همه اخبار
همه اخبار