-
شناسه خبر 226768

عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی تهران با بیان اینکه براساس قانون دولت باید در بستر زمان مسیر واقعی شدن قیمت حامل‌انرژی را دنبال می‌کرد، گفت: اما نحوه اجرای افزایش قیمت بنزین شوک‌آور بود.

به گزارش فرتاک نیوز،

محمود نجفی عرب در مورد افزایش قیمت بنزین، گفت: از سال‌ها پیش نظر کلی اتاق بازرگانی واقعی شدن و به تعادل رسیدن  قیمت سوخت و  حامل های انرژی بوده است. 

رئیس کمیسیون اقتصاد سلامت اتاق بازرگانی تهران افزود: براساس قانون دولت باید در بستر زمان مسیر واقعی شدن قیمت حامل‌های انرژی را دنبال می‌کرد تا در این بستر از بروز شوک در جامعه جلوگیری می‌شد. 

عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی تهران بیان داشت: بطور طبیعی افزایش قیمت حامل‌های انرژی از جمله بنزین به عده‌ای از اقشار و دهک‌های پایین جامعه آسیب می‌زند که این افراد باید تحت حمایت قرار بگیرند و حمایت از این افراد هم از نظر اتاق بازرگانی الزامی است. 

وی افزود: اگرچه  با افزایش قیمت بنزین هنوز هم به نظر می‌رسد قیمت بنزین واقعی نشده است اما نحوه اجرا افزایش قیمت به جامعه شوک وارد کرد. 

نجفی عرب با انتقاد از پرداخت نقدی یارانه بنزین، گفت: پرداخت یارانه به صورت نقدی و تزریق آن به این شکل به جامعه آثار تورمی به دنبال خواهد داشت که مطلوب نیست. 

وی بیان داشت: نکته مهم در این رابطه آن است که  دولت فعلی  به پرداخت یارانه نقدی 45 هزار تومانی به مردم به دنبال هدفمندی سازی یارانه انتقاد داشت اما اکنون همین دولت تصمیم به پرداخت کمک هزینه معیشتی به صورت نقدی می‌گیرد. 

عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی تهران بیان داشت: همچنین پرداخت  این کمک هزینه معیشتی به 60 میلیون نفر جای سوال دارد؟ آیا واقعا 60 میلیون نفر در جامعه ما نیازمند این مساعدت هستند؟ و اگر 60 میلیون نفر از افراد جامعه زیر خط فقر هستند بحث و موضوعی جدی است  که مسئولین باید در رابطه شفاف سازی کنند که چرا می‌خواهد این پول را به 60 میلیون نفر بپردازند؟

وی افزود: بنظرم بهتر بود به جای پرداخت منابع حاصل از افزایش قیمت بنزین به صورت ریالی این منابع به صورت کالا برگ به مردم و دهک‌های پایین جامعه پرداخت می‌شد تا در کنار هدفمند سازی تولید، کسب‌ و کارها و اشتغال رونق می‌گرفت. 

نجفی عرب بیان داشت: پرداخت پول نقد به مردم به عنوان کمک معیشتی آسان‌ترین و پر عارضه‌ترین روش  در پرداخت کمک معیشتی است. 

وی در پاسخ به اثرات تورمی افزایش قیمت بنزین بیان داشت: افزایش قیمت بنزین 2 اثر تورمی یکی تورم روانی و دیگری تورم واقعی به همراه خواهد داشت ضمن اینکه تغییر قیمت بنزین بطور طبیعی افزایش قیمت‌ تولید را به همراه خواهد داشت اما نمی‌دانم اثر 2 درصدی افزایش قیمت بنزین بر روی تورم چگونه محاسبه و بدست آمده است و ممکن است رقم دیگری باشد. 

عضو هیات نمایندگان اتاق  بازرگانی تهران در پاسخ به این سوال که آیا انکار اقدامی مثل افزایش قیمت بنزین پیش از اجرا از سوی مسئولین درست است یا خیر؟ گفت: اینگونه مسائل منجر به شوک می‌شود، اما برخی از افراد جامعه ما هم هر زمان که اخبار افزایش قیمت کالایی از قبل  اعلام شده  اقدام به احتکار و خرید مازاد آن کالا کرده است. در مورد بنزین شاید مسئولین می‌خواستند با انکار قضیه از این مسائل جلوگیری کنند زیرا به هر حال ذخیره سازی  بنزین کاری بسیار خطرناک است.

نجفی عرب بیان داشت: البته ارائه طرح سه فوریتی مجلس در خصوص قیمت بنزین در مجلس هم نشان می‌دهد که مجلس از این تصمیم دولت مطلع نبوده در حالی که حداقل مجلس باید در جریان این مسئله قرار می‌گرفت تا در جلسات محرمانه نظرات کارشناسی مطرح و سپس در رابطه با آن اقدام می‌شد. 

 

برای ورود به کانال تلگرام فرتاک نیوز کلیک کنید.
ارسال نظر
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط پایگاه خبری فرتاک نیوز در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار
همه اخبار
همه اخبار