//
کدخبر: ۴۶۳۰۴۷ //

مردان جوانی که این هورمون در بدن شان زیاد است از دیابت در امان می مانند

غلظت تستوسترون خون با خطر ابتلا به دیابت نوع 2 مرتبط است.

مردان جوانی که این هورمون در بدن شان زیاد است از دیابت در امان می مانند
به گزارش فرتاک نیوز،

یک مطالعه جدید از جامعه غدد درون ریز نشان می دهد که سطوح بالاتر تستوسترون می تواند خطر ابتلا به دیابت نوع 2 را در مردان 65 سال یا کمتر که دارای اضافه وزن یا چاقی هستند، کاهش دهد. با این حال، به نظر نمی رسد که این موضوع برای مردان بالای 65 سال نیز صدق کند.

این مطالعه که هنوز در یک مجله معتبر منتشر نشده است، در نشست سالانه انجمن غدد درون ریز 2024 در بوستون ارائه شد.

سطوح بالاتر تستوسترون به کاهش خطر ابتلا به دیابت نوع 2 در مردان زیر 65 سال کمک می کند

محقق ارشد Mahesh Umapathysivam از دانشگاه آدلاید در استرالیا، در بیانیه ‌ای اشاره کرد که تیم تحقیقاتی می‌ خواهند رابطه میان تستوسترون و خطر دیابت نوع 2 را در طیف وسیعی از سطوح مختلف این هورمون مشخص کنند. آنها همچنین قصد داشتند تعاملات بین تستوسترون و عوامل خطر دیابت را در میانسالی و در مردان مسن مورد بررسی قرار دهند. وی افزود: غلظت پایین تستوسترون خون یک عامل خطر مستقل برای ابتلا به دیابت نوع 2 است و سطوح بالای تستوسترون در برابر ابتلا به این بیماری از بدن محافظت می کند.

این تیم داده‌ های گروهی از مردان 35 تا 85 ساله که در شهر آدلاید زندگی می‌ کردند را مورد تجزیه و تحلیل قرار دادند.

این مطالعه خاص 1315 مرد را بررسی کرد که هیچ یک از آنها در ابتدای مطالعه درمان تستوسترونی، سابقه دیابت یا سرطان نداشتند. پس از پنج سال، 110 نفر از این افراد به دیابت نوع 2 مبتلا شدند.

محققان در این میان عوامل موثر بر خطر ابتلا به دیابت نوع 2 را نیز در نظر گرفتند. این عوامل شامل استعمال سیگار، مصرف الکل، سن، اندازه دور کمر، سابقه خانوادگی دیابت، سطح قند خون، مصرف دارو و فعالیت بدنی گزارش شده از جانب خود افراد بودند.

تستوسترون و خطر ابتلا به دیابت

محققان گزارش کردند که غلظت تستوسترون خون با خطر ابتلا به دیابت نوع 2 مرتبط است. به طور خاص، آنها اظهار داشتند که هر چه سطح تستوسترون خون مردان بالاتر باشد، خطر ابتلا به دیابت نوع 2 قبل از سن 65 سالگی نیز کاهش می یابد.

محقق ارشد Umapathysivam گفت: یافته ها نشان می دهند که غلظت های بالاتر از تستوسترون خون با کاهش خطر ابتلا به دیابت نوع 2 در ارتباط هستند. در مقابل، هیچ رابطه مشخصی میان سطح تستوسترون خون و خطر دیابت در مردان بالای 65 سال مشاهده نشد. حفظ وزن در محدوده مناسب، ورزش منظم و پرهیز از مصرف الکل به نگهداری سطح طبیعی تستوسترون در اکثر مردان و همچنین پیشگیری از دیابت نوع 2 کمک می کند.

دکتر استیو گندرون، متخصص ایمونولوژی و غدد درون ریز و همینطور بنیانگذار وب سایت سلامتی Mindful Living Choice، توضیح می دهد که تستوسترون مردان به طور طبیعی با افزایش سن کاهش می یابد. بدین ترتیب آنها با نزدیک شدن به 65 سالگی دیگر هورمون کافی برای جلوگیری از دیابت نوع 2 را در اختیار ندارند. در واقع مردان مسن اغلب روز به روز با مشکلات سلامتی بیشتری رو به‌ رو می شوند. درست مانند این که تستوسترون قهرمان ما اکنون در برابر گروهی شرور شامل بیماری های قلبی و عروقی، کاهش توده عضلانی و ضعف قرار گرفته است. این امر باعث می شود که تستوسترون نتواند به تنهایی با دیابت مبارزه کند.

توانایی بدن برای پاسخ به تستوسترون نیز ممکن است با افزایش سن تضعیف شود. تصور کنید که سعی می کنید ایستگاه رادیویی مورد علاقه خود را تنظیم کنید اما سیگنال همچنان مبهم تر می شود. به بیان دیگر حتی اگر تستوسترون کافی هم وجود داشته باشد، بدن ممکن است سیگنال ارسال شده را دریافت نکند.

سطوح بالاتر تستوسترون به کاهش خطر ابتلا به دیابت نوع 2 در مردان زیر 65 سال کمک می کند

و اما مکمل های حاوی تستوسترون

گندر‌ون افزود: بسیار مهم است که مردان پیش از تصمیم گیری در مورد مصرف مکمل های تستوسترون با پزشک معالج یا داروساز خود مشورت کنند. وی گفت: در حالی که تستوسترون ممکن است به مردان جوان کمک کند تا از دیابت نوع 2 جلوگیری کنند، اما این تنها بخشی از معادله است.

در واقع نه تنها کاهش سطح تستوسترون پس از 65 سالگی به واسطه ماهیت فیزیولوژیک طبیعی بدن رخ می دهد، بلکه وجود بیماری‌ های همراه و تغییرات متابولیک مرتبط با سن که بر حساسیت به انسولین تاثیر می گذارند نیز بر این روند اثرگذار هستند.

گفتنی است که مردان سالم نباید به طور خودسرانه اقدام به مصرف مکمل‌ های حاوی تستوسترون کنند، مگر اینکه از نظر بالینی سطح تستوسترون آنها پایین تشخیص داده شود و علائم کمبود را هم تجربه کنند. مشورت با پزشک متخصص که مراقبت‌ های مبتنی بر راهنما را دنبال می‌ کند، همواره امری ضروری است تا مسیر اقدام مناسب برای هر بیمار به صورت منحصر به فرد تعیین شود.

تستوسترون در فرآیندهای متابولیک، از جمله متابولیسم گلوکز و چربی، نقش حیاتی دارد. سطوح بالای تستوسترون می تواند حساسیت به انسولین را بهبود ببخشد و توده چربی را کاهش دهد که هر دو از عوامل مهم در پیشگیری از دیابت نوع 2 به شمار می روند.

این موضوع با یافته های مطالعه کنونی مطابقت دارد و تایید می کند که سطوح بالاتر تستوسترون در برابر ابتلا به دیابت در مردان زیر 65 سال محافظت ایجاد می کند.

گندرون اضافه می‌ کند که حفظ یک سبک زندگی سالم همچنان بهترین گزینه پیش روی همه آقایان است. این توصیه به معنای فعال ماندن از نظر فیزیکی، پیروی از یک رژیم غذایی متعادل، معاینات پزشکی منظم و از همه مهم تر کنترل استرس است. مجموعه این موارد سبب می شود تا با موفقیت بیشتری بتوان از بیماری های مزمن از جمله دیابت در امان باقی ماند.

برای ورود به کانال تلگرام فرتاک نیوز کلیک کنید.
آیا این خبر مفید بود؟
کدخبر: ۴۶۳۰۴۷ //
ارسال نظر
 
اخبار مرتبط سایر رسانه ها
اخبار از پلیکان
تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت فرتاک نیوز هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد
اخبار روز سایر رسانه ها
    اخبار از پلیکان
    تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت فرتاک نیوز هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد