//
کدخبر: ۴۶۱۹۶۵ //

قدرت پنهان پریود: زنان در قاعدگی عملکرد بهتر و دقت بیشتری دارند!

نتایج این پژ‌وهش باور عمومی جامعه و به‌خصوص باور زنان را درباره قابلیت‌هایشان در این دوره خاص از ماه به چالش می‌‌کشد

قدرت پنهان پریود: زنان در قاعدگی عملکرد بهتر و دقت بیشتری دارند!
به گزارش فرتاک نیوز،

عوارض جسمی و روحی دوره قاعدگی در بسیاری از زنان ملموس و گسترده است، اما پژوهش جدید این فرضیه را که زنان در دوره‌ قاعدگی عملکرد بدتری دارند، به چالش می‌کشد. درست برعکس آنچه تصور می‌شد، تحقیقات حاکی از آن است که زنان در دوره عادت ماهیانه سرعت‌عمل بیشتری دارند و اشتباهات کمتری مرتکب می‌شوند. 

با وجود این، طبق این مطالعات که به همت دانشگاه کالج لندن و مرکز ورزش، تمرین‌های بدنی و سلامتی انجام شد، زنان در دوره زمانی بین تخمک‌گذاری و قاعدگی که به «فاز لوتئال» معروف است، واکنش آهسته‌تر در زمان و همچنین پیش‌بینی زمان‌بندی ضعیف‌تری را نشان دادند. آن‌ها همچنین در حوالی زمان تخمک‌گذاری اشتباهات بیشتری مرتکب شدند. 

به گزارش اسکای‌نیوز، نتایج این تحقیق غافلگیر‌کننده است، زیرا زنان در دوره قاعدگی معمولا احساساتی ناخوشایند مثل کسالت و بدخلقی و دردهای جسمانی را گزارش می‌کنند. 

محققان در مقاله‌ای که در مجله «عصب‌روانشناسی» (Neuropsychologia) منتشر شد، نوشتند: «تعداد قابل‌توجهی از زنان حس می‌کردند که این عوارض طی قاعدگی بر عملکرد شناختی‌ آن‌ها در روز آزمایش تاثیر منفی می‌گذارد، در حالی که عملکرد واقعی‌ آنان چیز دیگری را نشان می‌داد.»

در این پژوهش ۲۴۱ مرد و زن با شرکت در آزمایش‌های آنلاین، حالات روحی و علائمی را که داشتند، ثبت کردند.

این زنان و مردان دو بار به فاصله ۱۴ روز در آزمایش‌های مختلف شرکت کردند. از آنجا که این آزمایش‌ها برای الگوبرداری از فرایند‌های مغزی معمول در ورزش‌های گروهی طراحی شده‌ بودند، محققان توانستند زمان‌ واکنش شرکت‌کنندگان، تمرکز و توانایی‌شان در رابطه با داده‌های بصری و همچنین پیش‌بینی اتفاق‌هایی را که ممکن است رخ دهد، بررسی کنند. نتایج نشان داد که بین عکس‌العمل و دقت زنان و مردان هیچ تفاوتی وجود نداشت. 

دکتر فلامینیا رونکا، نویسنده اصلی این تحقیق، می‌‌گوید: «نتایج این پژ‌وهش باور عمومی جامعه و به‌خصوص باور زنان را درباره قابلیت‌هایشان در این دوره خاص از ماه به چالش می‌‌کشد.»

در یکی از آزمایش‌ها به شرکت‌کنندگان تصویر چهره‌های خندان یا در حال چشمک‌زدن نشان دادند و از آن‌ها خواستند تنها هنگام مشاهده چهره خندان، کلید فاصله (space bar) را روی صفحه کلید فشار دهند. این آزمایش، قابلیت کنترل، توجه، زمان عکس‌العمل و دقت در این افراد را ارزیابی کرد. در آزمایش دیگر شرکت‌کنندگان باید تصاویر آینه‌ای را در یک چرخش سه‌بعدی تشخیص می‌دادند. آزمون دیگری هم از آن‌ها می‌خواست وقتی دو توپ روی صفحه نمایش به یکدیگر برخورد می‌کنند، کلیک کنند.  

طبق نتایج این آزمایش در آزمون توپ‌های متحرک، زمان‌بندی زنانی که در دوران عادت ماهیانه قرار داشتند، به طور متوسط ۱۰ میلی‌ثانیه (۱۲ درصد) دقیق‌تر بود. آن‌ها در آزمون کنترل، در فشار اشتباهی کلید فاصله هم ۲۵ درصد کمتر خطا داشتند. در عوض این زنان با کند‌ شدن عکس‌العمل‌هایشان در مرحله «فاز لئوتال» چرخه قاعدگی، به طور متوسط ۱۰ تا ۲۰ میلی‌ثانیه کندتر از مراحل دیگر عمل کردند. البته آن‌ها در این مرحله اشتباهات بیشتری نداشتند.   

دکتر رونکا می‌گوید: «امیدوارم این نتایج زمینه را برای گفت‌وگوهای مثبت بین مربیان و ورزشکاران در مورد ادراک و عملکرد فراهم کند؛ اینکه آنچه حس می‌کنیم همیشه منعکس‌کننده عملکرد‌مان نیست.» او همچنین تاکید کرد که این تحقیق ضریب هوشی (آی‌کیو) را ارزیابی نمی‌کند، بنابراین نمی‌توان گفت که زنان در مراحل مختلف چرخه قاعدگی باهوش‌تر یا کم‌هوش‌ترند.  

آیا این خبر مفید بود؟
کدخبر: ۴۶۱۹۶۵ //
ارسال نظر
 
اخبار مرتبط سایر رسانه ها
اخبار از پلیکان
تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت فرتاک نیوز هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد
اخبار روز سایر رسانه ها
    اخبار از پلیکان
    تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت فرتاک نیوز هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد