-
شناسه خبر 375336

محمدرضامقدسی مدیر و موسس خانه تاب‌آوری در یادداشتی از اهمیت بخشش نوشت

بخشش می‌تواند زندگی از دست رفته و زخم دیده ما را حتی بهتر از قبل به ما بازگرداند

 به گزارش فرتاک‌نیوز؛ مطالعات فراوانی، تاب‌آوری کمتر را با نبخشیدن و تاب آوری بیشتر را با بخشش در ارتباط معنی‌دار گزارش کرده‌اند بر همین اساس هم انجمن روانشناسی امریکا تمریناتی را برای افزایش تاب‌آوری پیشنهاد کرده است که مسیر تاب‌آوری به بخشش ختم می‌شود که البته برای  بسیاری از افراد تصور آن هم بسیار مشکل است .

آیا بخشش می تواند  پتانسیل و ظرفیت هایی را که برای تاب آوری نیاز داریم برای ما فراهم کند ؟

مرگباری و بیماری زایی کرونا واقعا مردم را در سرتاسر جهان ترسانده بودالبته مزید بر این نارسایی‌هایی در توزیع برخی از اقلام مورد نیازدر سراسردنیا هم مزید برعلت بود.

IMG_20221120_163735_842کرونا تجربه‌ای بود تا بار دیگر بر این واقعیت صحه گذاشته شود آنان که خود را بر دیگران مقدم میدانند و درکی از زیست اجتماعی ندارند به احتمال زیاد از سلامت روانی کمتری هم برخوردار هستندکه خود‌خواهی را بر امنیت و سلامت دیگران ترجیح می‌دهند اگرچه در کرونا شاهد بودیم به وِیژه درکادر درمان  که  نیاز و تمایلات خود و خانواده  برای خدمت به مردم چشم پوشی کردند .

بخشش قلب این مراقبت و مقاومت است بخشش هم آیند تاب‌آوری است تلاش برای خدمت به دیگران و توجه به مشکلات و دردهای دیگران و خدمتگزار نوع بشر بودن به ویژه در روزهای بحرانی ضمانتی برای انسجام اجتماعی است .

تاب آوری وبخشش هردو عواملی هستند که می‌توانند به تغییرو تحولی مثبت حتی در بدترین موقعیت‌ها کمک کنند .که تاب آوری  مواجهه موفق با تجربیات دشوار یا چالش برانگیز زندگی است.

تاب آوری روانی بروز خطا در رفتارهای آدمی را به فرصتی برای تحول و رشد مثبت تبدیل خواهد کرد که البته از الزامات آن بخشش است.

مطالعات فروانی، تاب‌آوری کمتر را با نبخشیدن و تاب آوری بیشتر را با بخشش در ارتباط معنی دار گزارش کرده‌اند بر همین اساس هم انجمن روانشناسی امریکا تمریناتی را برای افزایش تاب آوری پیشنهاد کرده است که مسیر تاب آوری به بخشش ختم میشود که البته برای  بسیاری ا زافراد تصور آن هم بسیار مشکل است .

تاب آوری و بخشش هر دو ریشه در اقدام دارند و هر دو اقدامی آگاهانه بشمار می‌آیند

بخشیدن به این دلیل  اقدامی آگاهانه بحساب می‌آید  که به خود اجازه  داده و انتخاب می‌کنیم جنبه‌های آزارواذیت حاکم بررنجش ،خشم و انتقام را رها کنیم. 

 ناعادلانه بودن و بی انصافی درحقوق فردی و اجتماعی می‌تواند بسیار آزار دهنده و موجب رنجش باشد که التیام آن می‌تواند رها کردن و بخشش و اقدام برای ایجاد تغییر باشد .

بخشش می‌تواند زندگی از دست رفته و زخم دیده ما را حتی بهتر از قبل به ما بازگرداند و این را میتوان تاب‌آوری هم نامید  

چرایی این مهم در نگرش و  فلسفه ما در زندگی و چگونگی آن شیوه ای اجرایی آن آموختنی است تاب آوری روانی در اینجا واکنون و به لحظه حال تعریف میشود هم اکنون و هم اینجا موقعیتی است که تمامی دارایی و توانایی های ما و معنا مندی زندگی درمواجهه با چالش و مشکلات ترجمه می شود.

نکته پایانی چند راهکار کوتاه و کاربردی برای افزایش تاب آوری و بخشش :

۱-بافرصتهای کوچک آغاز کنید که به شما امکان می‌دهد که رفتارهای جایگزین سالم‌تری مانند عمل نکردن به تکانه‌ها را تمرین کنید. سعی کنید از بعضی چیزها عقب نشینی کنید، این به عنوان "دفع شناختی"نامیده می‌شود. لحظه ای اجازه دهید تا عقب‌نشینی کنید، وضعیت را بررسی کنید و اگر می‌توانید "رحمت" را گسترش دهید.

۲-آسیب  به خود را به عنوان یک پدیدار اجتماعی که اتفاق افتاده بپذیرید،اما درعین حال "قدرت انتخاب "خود را در موقعیت، تشخیص دهید. شما فرمانروای جهان درونی خود هستید. هیچ چیز بدون اجازه شما نمی‌تواند آن را تغییر دهد.

۳-کلمه "بخشیدن "را به "ببخشید "تغییر دهیداین در مورد فراموش کردن یا رها کردن مردم نیست، بلکه بیشتر به این نکته اشاره دارد که شما آگاهانه درد را رها می‌کنید و روح را آزاد میکنید تا دیگر نتواند به شما صدمه بزند.۴

-روایت را به گونه‌ای پیکربندی کنید که بجای موارد منفی، استثنا ها را بیان کند درمورد اینکه چگونه خود را به چالش کشیده اید تا فراتر ازصدمات و آسیب ها رشد کنید، بنویسید. 

از مثال‌هایی استفاده کنید که چگونه از این طریق متفاوت هستید واین در  واقع به شما کمک می‌کند که بیشتر برای خود یک "دوست صمیمی "باشید این توانمندی جدید افزایش تاب آوری را در شما صد چندان می‌کند .

 

آیا این خبر مفید بود؟
ارسال نظر
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط پایگاه خبری فرتاک نیوز در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار
همه اخبار
همه اخبار