-
شناسه خبر 313533

روغن زیتون یکی از سالم‌ترین و مفیدترین روغن‌هایی است که می‌توانید به رژیم غذایی روزانه خود اضافه کنید. افراد بسیاری از این روغن برای پخت و پز یا به عنوان چاشنی برای سالاد، پیتزا، یا پاستا استفاده می‌کنند. از فواید سلامت شناخته شده مصرف روغن زیتون می‌توان به کاهش التهاب، پشتیبانی از سلامت قلب، و کاهش فشار خون اشاره کرد.

به گزارش فرتاک نیوز،

همچنین، روغن زیتون ممکن است آثار ضد سرطان و محافظت از سلامت مغز را ارائه کند. بسیاری از فواید روغن زیتون با پیروی از یک رژیم غذایی مدیترانه ای قابل مشاهده هستند. این الگوی غذا خوردن به واسطه مصرف بالای میوه‌ها، سبزیجات، غلات کامل، حبوبات، سیب زمینی، مغزها و دانه‌های خوراکی شناخته شده است.

در شرایطی که رژیم غذایی مدیترانه ای اغلب حاوی ماهی است اما منبع چربی اصلی آن روغن زیتون محسوب می‌شود و همچنین مصرف گوشت قرمز و شیرینی‌ها در آن محدود است. روغن زیتون حاوی اسیدهای چرب تک غیر اشباع است که دارای یک پیوند کربن اشباع نشده در ترکیب شیمیایی خود هستند.

این اسیدهای چرب به طور معمول در دمای اتاق مایع هستند. نتایج یک مطالعه چهار هفته‌ای نشان داد مردانی دارای اضافه وزن یا چاق که به جای چربی اشباع از چربی‌های تک غیر اشباع در رژیم غذایی خود استفاده کردند، کاهش وزن کم اما مشهودی را نسبت به گروهی که یک رژیم غذایی سرشار از چربی اشباع را دنبال می‌کردند، تجربه کرده و این در شرایطی بود که هیچ تغییر چشمگیری در مصرف چربی یا کالری کلی ایجاد نشده بود.

مطالعه‌ای دیگر نیز نشان داد زمانی که موضوع حفظ وزن سالم مطرح می‌شود، اسیدهای چرب غیر اشباع نسبت به چربی‌های اشباع احتمالاً مفیدتر هستند. همچنین، در مطالعاتی با حضور سوژه‌های حیوانی، رژیم‌های غذایی سرشار از چربی‌های تک غیر اشباع نشان داده اند که از افزایش وزن و انباشت چربی پیشگیری می‌کنند.

افزون بر این، روغن زیتون یک منبع غنی از تری گلیسیریدهای زنجیره متوسط است که به واسطه توانایی خود در کاهش وزن و حفظ وزن سالم مورد مطالعه قرار گرفته اند. تری گلیسیریدهای زنجیره متوسط حاوی اسیدهای چربی متشکل از ۶ تا ۱۲ اتم کربن هستند.

آنها به سرعت تجزیه شده و توسط کبد، جایی که می‌توانند برای انرژی استفاده شوند، جذب می‌شوند. در شرایطی که برخی مطالعات اثر مثبت‌تری گلیسیریدهای زنجیره متوسط بر کاهش وزن را نشان داده اند، برخی مطالعات دیگر هیچ اثری را نیافته اند.

با این وجود، در یک مطالعه که تری گلیسیریدهای زنجیره متوسط با تری گلیسیریدهای زنجیره بلند مقایسه شدند، مشخص شد تری گلیسیریدهای زنجیره متوسط به تولید بیشتر هورمون‌های تنظیم کننده اشتها، مانند پپتید YY، کمک کرده که احساس سیری را تقویت می‌کند. مطالعه‌ای دیگر نشان داد که تری گلیسیریدهای زنجیره متوسط ممکن است از طریق افزایش کالری سوزی و چربی سوزی در بدن به کاهش وزن کمک کنند.

روغن زیتون ممکن است برای کاهش وزن مفید باشد اما به نظر می‌رسد زمانی که به روش‌ها و مقادیر خاص استفاده می‌شود، بیشترین فایده را ارائه می‌کند. در شرایطی که برخی افراد مدعی هستند که ماساژ روغن زیتون می‌تواند به تقویت کاهش وزن کمک کند، هیچ پژوهشی که پشتیبان این ایده باشد، وجود ندارد.

گفته شده است، مطالعات نشان داده اند که چنین ماساژی می‌تواند به افزایش وزن نوزادان نارس کمک کند. ادعایی دیگر این است که ترکیب روغن زیتون و آبلیمو می‌تواند به کاهش وزن سریع کمک کند. اما این به احتمال زیاد به دلیل آن است که روغن زیتون اغلب به عنوان یک پاک کننده مورد استفاده قرار می‌گیرد که معمولاً به دریافت کالری بسیار کم و در نتیجه از دست دادن چربی و عضله منجر می‌شود.

با این حال، روغن زیتون که در یک رژیم غذایی سالم گنجانده می‌شود، داستان دیگری دارد. یک برسی سیستماتیک از ۱۱ مطالعه به طور تصادفی انتخاب شده نشان داد که دنبال کردن یک رژیم غذایی سرشار از روغن زیتون برای حداقل ۱۲ هفته در مقایسه با گروه کنترل به کاهش وزن بیشتر منجر شده است.

 

برای ورود به کانال تلگرام فرتاک نیوز کلیک کنید.
ارسال نظر
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط پایگاه خبری فرتاک نیوز در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار
همه اخبار
همه اخبار