-
شناسه خبر 283229

رئیس کمیسیون اروپایی در گفتگویی تلفنی با نخست وزیر انگلیس بر لزوم دستیابی به توافقی با لندن البته نه به هر قیمتی تاکید کرده و جانسون هم درباره روند کند مذاکرات ابراز دلسردی کرد.

 به نقل از هفته نامه "اشپیگل"، در مناقشات درباره یک توافق تجاری با انگلیس اتحادیه اروپا می خواهد مهلت تعیین شده توسط انگلیس که تا امروز ( 15 اکتبر) تعیین شده بود را نادیده گرفته و به مذاکرات فشرده در هفته های آینده ادامه دهد.

به گزارش فرتاک نیوز، هفته نامه اشپسگل این خبر را با استناد به پیش نویس سند نهایی نشست اتحادیه اروپا که در روزهای پنج شنبه و جمعه در بروکسل برگزار می شود منتشر کرده است.

بوریس جانسون، نخست وزیر انگلیس همچنان این مسئله را که مذاکرات با اتحادیه اروپا بعد از این تاریخ را متوقف خواهد کرد باز گذاشته است.

جانسون شب گذشته در گفتگوی تلفنی با "اورزولا فون در لاین"، رئیس کمیسیون اروپایی و "چارلز میشل"، رئیس شورای اروپایی دستیابی به توافقی با اتحادیه اروپا را مطلوب دانسته و در عین حال اعلام کرد که در دو هفته اخیر هیچ پیشرفتی در این راستا حاصل نشده است.

در این گفتگوی تلفنی "جانسون" اشتیاق خود برای شنیدن نتایج نشست دو روزه اتحادیه اروپا را نشان داده و اعلام کرد که انگلیس بعد از آن درباره گام های بعدی تصمیم گیری خواهد کرد.

جانسون چندی پیش تهدید کرده بود که اگر تا 15 اکتبر توافقی تجاری درباره مناسبات آینده با اتحادیه اروپا به دست نیاید مذاکرات در این باره را متوقف خواهد کرد. این توافق تجاری مناسبات اقتصادی بعد از مرحله گذار برگزیت و خروج انگلیس از اتحادیه اروپا را تنظیم می کند. البته همچنان طرفین از دستیابی به توافقی در این باره فاصله زیادی دارند.

جانسون قبل از مذاکرات تلفنی با میشل و فون در لاین اعلام کرد که بعد از نشست دو روزه اتحادیه اروپا در این باره تصمیم خواهد گرفت که آیا به مذاکرات با این اتحادیه ادامه خواهد داد. اروپا و انگلیس همچنان بر سر مسائل مهمی درباره مناسبات تجاری آینده با هم اختلاف نظر دارند.

میشل شب گذشته در پیام کوتاه توئیتری تنها اعلام کرد: ما با جانسون صحبت کرده ایم. در آستانه نشست شورای اروپایی ما مجددا بر دستیابی به پیشرفت هایی در میز مذاکرات تاکید داریم.

فون در لاین هم در پیامی توئیتری تاکید کرد که اتحادیه اروپا برای دستیابی به تواقی با انگلیس البته نه به هر قیمتی کار می کند. وی افزود: شرایط باید از نظر ماهی گیری، شرایط رقابتی و نظارت بر توافق آینده مناسب باشد.

پیش از این هم یک مقام اتحادیه اروپا اعلام کرده بود که انتظار داریم در این سه مسئله امتیازتی را از لندن دریافت کنیم. وی گفته بود: ما در نقطه حساسی قرار داریم.

در پیش نویس سند اجلاس دو روزه اتحادیه اروپا همچنین شورای اروپایی درباره ناکافی بودن پیشرفت های بدست آمده در مسائل مهم ابراز نگرانی کرده است. اتحادیه اروپا اعلام کرده که همچنان خواهان دستیابی به توافق است. همچنین بروکسل از مذاکره کنننده ارشد اتحادیه اروپا درخواست کرده که مذاکرات را فشرده تر کند تا درباره دستیابی به توافقی تا اول ژانویه سال 2021 اطمینان حاصل شود.

در این شرایط انجمن صنایع آلمان به همراه انجمن های تجاری فرانسه و ایتالیا بار دیگر خواستار دستیابی به توافقی با انگلیس شده و در بیانیه مشترکی هشدار داده اند که در صورت عدم دستیابی به توافق خطر واقع بینانه ای ایجاد می شود.

سران اتحادیه اروپا در نشست دو روزه ای که از امروز در بروکسل برگزار می شود همچنین به مسئله تغییرات آب و هوایی و مناقشات گازی ترکیه و یونان در دریای مدیترانه هم خواهند پرداخت.

 

برای ورود به کانال تلگرام فرتاک نیوز کلیک کنید.
ارسال نظر
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط پایگاه خبری فرتاک نیوز در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار
همه اخبار
همه اخبار