//
کدخبر: ۴۵۱۵۲۹ //

چگونه گرفتگی گوش را باز کنیم؟

برخی از علل شایع گرفتگی گوش عبارت‌اند از: جِرم یا چرک گوش، ورود آب در گوش، عفونت و آلرژی

چگونه گرفتگی گوش را باز کنیم؟

گوش‌ها به دلایل مختلف می‌گیرند و عوارضی مانند دشواری در شنیدن، درد یا صدای زنگ را ایجاد می‌کنند.

برخی از علل شایع گرفتگی گوش عبارت‌اند از: جِرم یا کثیفی گوش، عفونت، آلرژی، ورود آب در گوش و غیره. درمان گرفتگی گوش هم با توجه به دلیل گرفتگی آن متفاوت است.

راه‌های بازکردن گرفتگی گوش

برای تمیزکردن و بازکردن گوش‌ها گزینه‌های مختلفی وجود دارد. بهترین راه‌حل‌‌ به این بستگی دارد که گوش به چه دلیل گرفته است و کدام قسمت گوش درگیر شده است.

مثلا برای رفع گرفتگی گوش میانی یا گوش خارجی راه‌حل‌های متفاوتی وجود دارد.

گرفتگی گوش میانی

گرفتگی گوش میانی اغلب انسداد لوله‌ای است که وسط گوش را به پشت بینی (شیپور استاش) متصل می‌کند. کودکان بیشتر مستعد ابتلا به عفونت گوش میانی‌اند چون شیپور استاش گوش آن‌ها باریک‌تر است و بیشتر می‌گیرد.

اختلال عملکرد شیپور استاش وقتی رخ می‌دهد که برای مدت طولانی مسدود می‌شود.

راه‌های باز کردن گرفتگی گوش عبارت‌اند از:

اسپری بینی 

گاهی اوقات گوش میانی به‌دلیل گرفتگی بینی می‌گیرد یا عفونت می‌کند. اسپری‌های بینی و ضد احتقان‌های بدون نسخه در کاهش احتقان و تورم بینی موثر است و درنتیجه گرفتگی گوش‌های میانی را از بین می‌برد.

نکاتی درمورد گرفتگی گوش خارجی

گرفتگی گوش خارجی به‌دلیل قرارگرفتن در معرض عوامل خارجی مانند آب در حین شنا یا تجمع جرم گوش رخ می‌دهد و موجب عفونت می‌شود. عفوت گوش خارجی ممکن است دردناک باشد. برای درمان این گرفتگی می‌توانید سراغ برخی روش‌های خانگی بروید.

روغن معدنی

برخی افراد هنگام گرفتگی گوش خارجی استفاده از روغن معدنی را تسکین‌دهنده می‌دانند. تجمع جرم گوش باعث گرفتگی گوش‌ها می‌شود و روغن معدنی چاره‌ساز است، زیرا به نرم‌شدن موم یا جرم گوش کمک می‌کند تا راحت‌تر از بین برود.

هیدروژن پروکسید یا کاربامید پراکسید اوتیک

کاربامید پراکسید اوتیک دارویی موثر در درمان گرفتگی گوش خارجی ناشی از تجمع جرم گوش است که بدون نسخه پزشک در دسترس است. هم پراکسید کاربامید اوتیک و هم هیدروژن پروکسید با نرم‌تر کردن جرم گوش به باز کردن گرفتگی گوش کمک می‌کنند.

قطره‌های گوش بدون نسخه

بسیاری از متخصصان مراقبت بهداشتی برای ازبین‌بردن جرم گوش قطره‌هایی را پیشنهاد می‌کنند که نیاز به نسخه ندارند و در دسترس‌اند. این قطره‌ها جرم سفت و چسبناک گوش را که ممکن است گیر کند یا به عمق کانال گوش رانده شود، نرم می‌کنند.

شست‌وشوی گوش

برخی افراد برای رفع گرفتگی گوش‌هایشان آن‌ها را می‌شویند، یا در خانه یا در مطب پزشک. برای شست‌وشوی گوش آب گرم را با فشار به داخل گوش وارد می‌کنند تا جرم داخل آن نرم شود.

کمپرس گرم یا بخار

در این حالت یا بخار را به داخل گوش وارد می‌کنند یا حوله‌ خیسانده‌شده در آب‌ گرم را را روی گوش قرار می‌دهند و از گرما و رطوبت برای شل کردن جرم گوش و باز کردن گرفتگی آن استفاده می‌کنند.

اما در مواردی چون مشکل شنوایی، تب، ترشح مایع، چرک یا جرم در گوش، و عوارضی که بیش از چند روز ادامه دارند یا شدتشان رو به افزایش است باید به متخصص مراقبت‌های بهداشتی مراجعه کرد. 

آیا این خبر مفید بود؟
کدخبر: ۴۵۱۵۲۹ //
ارسال نظر
 
اخبار مرتبط سایر رسانه ها
اخبار از پلیکان
اخبار روز سایر رسانه ها
    اخبار از پلیکان