-
شناسه خبر 263784

بررسی آمارهای نشر نشان می‌دهد ناشران در اردیبهشت ماه تنها هفت هزار عنوان کتاب منتشر کرده‌اند‌؛ در حالیکه انتظار می‌رفت کاستی‌های اسفند و فروردین ماه را که عملاً کتابی منتشر نشد نیز جبران کنند.

به گزارش فرتاک نیوز،

بر اساس آمارهای خانه کتاب در اردیبهشت ماه سال جاری تعداد هفت هزار و 39 عنوان کتاب منتشر شده است که از این تعداد چهار هزار و 772  عنوان کتاب تألیف و هزار و 264  عنوان ترجمه بوده است.

ناشران تهرانی پنج هزار و756 عنوان کتاب و ناشران شهرستانی نیز هزار و 283عنوان منتشر کرده‌اند. شمار کتاب‌های چاپ اول چهار هزار و 97 عنوان و دو هزار و 940 عنوان تجدید چاپ بوده است. شمارگان کل کتاب‌های منتشر شده در اردیبهشت ماه 7945027 عنوان و قیمت کل کتاب‌های منتشر شده نیز2283521110 ریال بوده است.

در حوزه کودک و نوجوان نیز در اردیبهشت ماه هزار و 248 عنوان کتاب منتشر شده است که 595 عنوان تألیف و653 عنوان ترجمه بوده است. ناشران تهرانی هزار و 82 عنوان کتاب در حوزه کودک و نوجوان و ناشران شهرستانی نیز 366 عنوان منتشر کرده‌اند. از میان کتاب‌های کودک و نوجوان منتشر شده در اردیبهشت ماه سال جاری 371 عنوان چاپ اول و 877 عنوان چاپ مجدد بوده است.  میانگین قیمت کتاب‌های کودک و نوجوان نیز 20 هزار و 489 تومان بوده است.

مقایسه آمار نشر در اردیبهشت ماه سال جاری با سال گذشته نشان می‌دهد آمار چاپ کتاب چندان تفاوتی نکرده است. البته باید این را در نظر داشت که عمده ناشران به دلیل برگزاری نمایشگاه کتاب تهران کتاب‌های خود را در ماه‌های قبل از آن یعنی اسفند و فروردین منتشر می‌کنند. امسال به دلیل شیوع کرونا  ناشران فروردین ماه را در تعطیلات به سر می‌بردند و عملاً کتابی در فروردین‌ماه منتشر نشده است؛ پس می‌توان گفت که کرونا آمارهای نشر را نسبت به سال گذشته به نصف کاهش داده است.

 

برای ورود به کانال تلگرام فرتاک نیوز کلیک کنید.
ارسال نظر
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط پایگاه خبری فرتاک نیوز در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار
همه اخبار
همه اخبار