//
کدخبر: ۴۶۱۸۸۴ //

ممنوعیت حجامت در بهار برای این افراد!

بهار یکی از بهترین فصل ها برای انجام حجامت است که از فواید آن میتوان به کاهش سکته های قلبی اشاره کرد اما افرادی هم هستند که حجامت در این فصل برایشان مضر است.

ممنوعیت حجامت در بهار برای این افراد!
به گزارش فرتاک نیوز،

حجامت نوعی از خونگیری است که در طب سنتی برای درمان برخی از بیماری ها به کار می رفت و هنوز نیز طرفداران زیادی دارد و مورد تایید و تاکید اسلام می باشد.

در این روش درمانگر یک فنجان مخصوص را روی پوست چند دقیقه قرار میدهد، تا مکش ایجاد کند و سپس درمانگر فنجان را برداشته و برش های سطحی و کوچک را با استفاده از یک اسکنال کوچک بر روی پوست ایجاد میکند و برای بار دوم مکش را انجام میدهد، تا مقدار کمی خون خارج شود.

حجامت برای درمان برخی از بیماری ها مفید است اما برای انجام این روش لازم است نکاتی را بدانید و در فصل مناسب آن حجامت را انجام دهید.

زمان مناسب برای حجامت

فصول مناسب برای انجام حجامت

فصل بهار و پاییز برای انجام حجامت مناسب است و بهترین زمان برای انجام حجامت هفتم حزیران مصادف با سی ام خرداد ماه است. بهتر است از 23 آذر تا 23 دی حجامت انجام نشود و فقط در صورتی این روش انجام گیرد که فرد نیاز به درمان داشته باشد.

همچنین 16 تا 19 ماه قمری بهترین زمان برای انجام حجامت است زیرا در این زمان و اخلاط غلیظ تر در سطح بدن و اخلاط رقیق در عمق قرار دارند پس با انجام حجامت اخلاط غلیظ بیشتری خارج می شود اما حجامت در زمان غلبه نور ماه (12 تا 15 ماه قمری) مناسب نیست زیرا در این زمان اخلاط لطیف و صالح در سطح هستند و در حجامت این اخلاط از بدن خارج می شوند.

حجامت در سه شنبه های آخر ماه قمری و جمعه ها و ایام قمر در عقرب نیز توصیه نمی شود.

جاذبه ماه بر بدن انسان تاثیر می گذارد و تأثیر ماه بر خون انسان سبب می شود در ایامی که حجامت در آن ها توصیه شده ، ترکیبات و اخلاط فاسد خون به سطح و نزدیک به پوست قرار گیرند و با حجامت راحت دفع شوند.

حجامت

ساعت مناسب برای انجام حجامت

حجامت بهتر است در ابتدای روز که هوا معتدل است انجام گیرد و این کار نباید در ساعات بسیار گرم روز و ساعات سرد شب انجام شود . حرارت باعث به اصطلاح ذوب خون و خارج شدن راحت آن می شود پس بهترین ساعت حجامت در روز زمانی است که گرما به سمت سردی برود.

همچنین بهتر است حجامت در ظهر انجام نشود زیرا در ظهر اخلاط لطیف و صالح در سطح و خلط غلیظ و فاسد در عمق هستند و با حجامت خلط لطیف صالح خارج می شود و اخلاط فاسد در بدن باقی می مانند.

حجامت در روزهای ابری و طوفانی، نیز مناسب نیست.

بهترین روز برای انجام حجامت

از پیامبر روایت شده که ایشان می فرمایند :حجامت در روز های چهارشنبه و جمعه، خوب نیست و در شرایطی که برای انجام حجامت در روز جمعه، ضرورتی پیش آمد، برای پرهیز از حجامت ناگوار روز جمعه، آیت الکرسی خوانده شود؛ غیر از این 2 روزه، همه روز های هفته، برای حجامت خوب است و البته روز های دوشنبه و پنجشنبه را در اولویت قرار دهید.

بهترین زمان حجامت

دلایل و فوائد حجامت در فصل بهار

1. در بهار درون بدن غلبه خون اتفاق می افتد و حرارت بدن از عمق به سطح بدن آمده و بخارات آزاد می شود و حجامت در این فصل باعث خروج بخارات زائد از بدن می شود.افراد دچار پرفشاری خون دارای حجم بخارات زیادی و حجامت در فصل بهار به سود این افراد خواهد بود.

2. اصلاح مزاج بافتی بدن، اصلاح مزاج عمومی، تخلیه سموم بافتی بدن و گرم کردن موضع حجامت ، از فواید انجام حجامت است.

3. حجامت در بهار سبب درمان عفونت می شود زیرا حجامت با سرد کردن نقطه بسیار گرم ، گردش خون سیستمیک را به آن نقطه می رساند و در صورتی که عفونتی در آن نقطه باشد، آن را به سیستم ایمنی رسانده و در تمام بدن علیه آن پادتن لازمه تولید می شود.

مثلا حجامت سبب می شود بخاراتی که باعث جوش شده خارج شوند و با افزایش گردش خون در آن نقطه ، عامل عفونی داخل جوش، وارد سیستم گردش خون شود و بدن علیه آن پادتن تولید کند و جوشها خشک شوند.

4. حجامت در بهار می تواند باعث تعدیل مزاج شود.

5. حجامت سبب کاهش سکته های قلبی می شود. در فصل بهار حرارت از عمق بدن به سطح بدن حرکت می کند بنابراین سکته های قلبی در فصل بهار افزایش می یابد . انجام حجامت باعث می شود تا حرارت از بدن خارج شود بنابراین حجامت جلوی سکته های قلبی را می گیرد.

کاهش سکته های قلبی

چه کسانی نباید در فصل بهار حجامت کنند؟

کودکان زیر دو سال

افراد بالای 60 سال

افراد بسیار چاق و بسیار لاغر

افرادی که ضعف عمومی دارند

افرادی که مشکلات انعقاد خون دارند و مانند بیماران هموفیلی

افراد مبتلا به مشکل کمبود پلاکت

افرادی که از داروهای رقیق کننده خون مانند «وارفارین» یا «آسپرین» استفاده می ‎ کنند.

افراد بسیار کم خون

زنان باردار

افراد دچار بیماریهای غدد لنفاوی و بیماریهایی مثل ویتیلیگو

خانم ها در دوران تغییرات هورمونی

بیماران قلبی، کبدی، کلیوی

افراد دارای مزاج سرد و تر :

حجامت کردن برای همه افراد مناسب نیست . افراد دارای مزاج سرد و تر باید از انجام حجامت اجتناب کنند، زیرا این گروه از اشخاص اغلب ضعیف و دچارکم خونی بوده بنابراین با حجامت کردن دچار افتفشار خون می شوند و بهتر است از بادکش گرم و خشک استفاده کنند.

آیا این خبر مفید بود؟
کدخبر: ۴۶۱۸۸۴ //
ارسال نظر
 
اخبار مرتبط سایر رسانه ها
اخبار از پلیکان
اخبار روز سایر رسانه ها
    اخبار از پلیکان