//
کدخبر: ۴۶۱۰۸۹ //

روش‌هایی طلایی برای کاهش درد شبانه دندان‌ها

همه ما به نوعی با احساس درد در ناحیه دندان مواجه شده‌ایم درد دندان معمولاً زمانی ایجاد می‌شود که عصب ریشه دندان یا اطراف آن تحریک شود. عفونت دندان، پوسیدگی، آسیب یا از دست دادن دندان شایع‌ترین علل درد دندان است و منشاء درد به هر کدام از این دلایل که باشد حتماً باید بررسی شود.

روش‌هایی طلایی برای کاهش درد شبانه دندان‌ها
به گزارش فرتاک نیوز،

منشاء دندان درد همیشه مربوط به دندان نیست. شایع‌ترین نواحی شامل مفصل فک (مفصل گیجگاهی) گوش، سینوس‌ها و حتی گاهی اوقات هم به دلیل مشکلات قلبی است.

دندان درد ممکن است به دلایل زیادی رخ دهد از جمله گیرکردن غذا یا خوردن مواد غذایی سخت که منجر به شکستن دندان‌ها می‌شود یا عفونت‌های باکتریایی. تحریک موقت لثه هم می‌تواند باعث بعضی دندان دردها شود. در هر صورت دندان دردهای جدی نیاز به درمان حرفه‌ای دارند.

دندان دردهای شدید

دندان دردهای جزئی می‌تواند به دلیل تحریک موقت لثه ایجاد شود که می‌توان آن را در خانه هم درمان کرد. دندان دردهای شدیدتر ناشی از حفره‌ها، عفونت یا دیگر شرایط دندانی است که به خودی خود بهتر نمی‌شوند. اما دندان دردهای شدید نیاز به درمان حرفه‌ای دارند.

درد غیر قابل تحمل دندان معمولاً همراه با تب و لرز است که در این صورت بهتر است هر چه زودتر به دندانپزشک مراجعه کنید. چون گاهی عفونت در دهان می‌تواند به دیگر نواحی بدن از جمله مغز و جریان خون هم سرایت کند.

علائم دندان درد

دندان در د معمولاً با این نشانه‌ها همراه است:

دردی کسل کننده که از بین نمی‌رود

درد دندان تیز و کوبنده

درد ضربان دار دندان

حساسیت و حساس شدن دندان‌ها

تورم در لثه‌ها

سر درد و تب و لرز

احساس درد در ناحیه دندان

دکتر حمید علی نژاد، دندان‌پزشک درباره دلایل احساس درد در ناحیه دندان می‌گوید به طور کلی علت دندان درد می‌تواند شامل این موارد باشد؛ اینکه دچار عفونت سینوسی شده باشد، مشکلات دندانی داشته باشد یا اینکه درد او مرتبط با مشکلات لثه‌ای باشد.یعنی وقتی احساس درد در ناحیه دارید لزوماً منشاء درد مربوط به دندان شما نیست.

عفونت سینوس‌ها

به گفته این دندان پزشک با توجه به اینکه کف سینوس‌ها درست در بالای ریشه دندان‌های فک بالاقرار دارند پس مشکلات سینوزیتی معمولاً باعث می‌شود که افراد در دندان‌های فک بالایی احساس درد کنند که این مشکل معمولاً با سرماخوردگی‌های شدید که با التهاب سینوس همراه است به وجود می‌آید.

تحلیل لثه‌ها و حساس شدن آن‌ها

دکتر علی نژاد می‌گوید از طرف دیگر نیز از بین رفتن ساپورت استخوانی دندان که درنهایت باعث لق شدن دندان می‌شود می‌تواند باعث بروز دندان درد شود.

یعنی هربارکه دندان‌ها با غذاها و نوشیدنی‌های گرم و سردبرخورد می‌کند باعث درد دندان می‌شود.

پوسیدگی دندان‌ها

یکی از اصلی‌تر ین دلایل ابتلا به درد دندان هم می‌تواند وجود پوسیدگی در دندان‌ها باشد که باعث از بین رفتن سطح سخت دندا ن یعنی مینای دندان می‌شود. همچنین درگیرشدن عصب دندانی هم باعث التهاب ودرد دندان می‌شود.

کاهش درد قبل از مراجعه به دندان پزشک

به توصیه این دندان‌پزشک، بهترین کار هنگام مواجهه با هر کدام از این موارد و ابن گونه دردها بهتر است در اسرع وقت به دندان پزشک مراجعه شود. اما فرد تا زمانی که بتواند به دندان پزشک مراجعه کنه بهتر است به این موارد توجه داشته باشد و آن‌ها را رعایت کند:

- زیرسر خود را با استفاده از یک بالش بالاتر بیاورد

- در صورت درد خیلی شدید از داروهای مسکن و ضدالتهاب استفاده کند

- از کمپرس سرد استفاده کند

چرا دندان درد شب‌ها بیشتر تشدید می‌شود؟

به گفته دکتر علی نژاد اغلب دردها مانند دندان درد شب‌ها بیشتر تشدید می‌شود. چون ما معمولاً شب‌ها وقتی دراز می‌کشیم جریان خون بیشتری در ناحیه سر ایجاد می‌شود و افزایش فشارخون نیز باعث بروز دندان درد می‌شود.

همچنین، دلیل دیگری که ممکن است باعث تشدید دندان درد هنگام خواب شود دندان قروچه حین خواب است که می‌تواند در تشدید دردهای مربوط به دندان مؤثر باشد.

 

برای ورود به کانال تلگرام فرتاک نیوز کلیک کنید.
آیا این خبر مفید بود؟
کدخبر: ۴۶۱۰۸۹ //
ارسال نظر
 
اخبار مرتبط سایر رسانه ها
اخبار از پلیکان
اخبار روز سایر رسانه ها
    اخبار از پلیکان