//
کدخبر: ۴۴۹۶۹۰ //

درد انگشتان و دست | علت احساس درد انگشتان و دست چیست؟

علت احساس درد در انگشتان و دست می تواند ناشی از ایجاد مشکل در تاندون ها، اعصاب و غضروف ها باشد که در این مقاله بیشتر به آن پرداخته ایم.

درد انگشتان و دست | علت احساس درد انگشتان و دست چیست؟
به گزارش فرتاک نیوز،

احساس درد در انگشتان و دست به دلیل کار بسیار با دست و انگشتان رخ می دهد و بیشتر متوجه افرادی است که با کامپیوتر و دیگر فعالیت ها مشغول هستند. در این مقاله علت احساس درد در انگشتان و دست را شرح خواهیم داد.

علل درد در انگشتان دست را بشناسید:

علاوه بر آرتریت موارد زیر هم می تواند سبب درد انگشتان دست بشود:

مشکل هایی که به جریان خون ربط داشته باشند

آسیب رسیدن به انگشتان دست

رماتیسم جوانان

مشکلاتی که به عصب ربط داشته باشند

آرتروز

اختلالات رینود

رماتیسم مفصلی

کارهایی که با انگشتان دست انجام می شود مانند تایپ کردن با موبایل و کامپیوتر

استئوآرتریت و آرتریت روماتوئید

استئوآرتریت (آرتروز) به واسطه فرسایش و از بین رفتن غضروف بین مفاصل رخ می دهد. در این شرایط استخوان ها روی یکدیگر ساییده می شوند و اعصاب را تحریک می کنند. استئوآرتریت می تواند فوق العاده دردناک باشد.

از نشانه های اولیه استئوآرتریت می توان به درد و حساس شدن، سفتی، و زائده های استخوانی (رشد بیش از حد استخوان) اشاره کرد.

اگر اضافه وزن دارید یا به دیابت یا نقرس مبتلا هستید، احتمال بیشتری دارد به استئوآرتریت مبتلا شوید.

حرکت می تواند به تسکین درد و سفتی مفاصل کمک کند.

آرتریت روماتوئید مشابه استئوآرتریت نیست و یک اختلال خودایمنی محسوب می شود که می تواند ارثی باشد. از نشانه های هشداردهنده اولیه این بیماری می توان به درد، قرمزی، تورم، حساس شدن، و سفتی مفاصل اشاره کرد. برخلاف استئوآرتریت، آرتریت روماتوئید به طور معمول هر دو سمت بدن را تحت تاثیر قرار می دهد.

پژوهشی جدید ارتباط بین آرتریت روماتوئید و بیاری لثه را نشان داده است، از این رو، رعایت بهداشت دهان و دندان می تواند اقدامی پیشگیرانه در نظر گرفته شود.

نوروپاتی محیطی

زمانی که اعصاب حرکتی یا حسی دست آسیب دیده باشند، آنها می توانند سیگنال های درد را حتی زمانی که دردی وجود ندارد، ارسال کنند، یا دست را تهی از احساس کنند. این می تواند احساس سوزن سوزن شدن، سنگینی، درد، بی حسی، و فقدان نیرو در دست را به همراه داشته باشد.

دیابت شایع‌ترین دلیل نوروپاتی محیطی دست است. اضافه وزن، سیگار کشیدن، یا فشار خون بالا نیز از عوامل خطرآفرین برای این شرایط محسوب می شوند. همچنین، بیماری کلیوی و سطوح پایین هورمون تیروئید می توانند محرک نوروپاتی باشند. داروهای ضد تشنج و شیمی درمانی نیز از محرک های دیگر هستند.

روغن ماهی نشان داده است که به تسکین این نوع از دست درد کمک می کند.

تاندونیت دوکروان

سوزش و تحریک پذیری تاندون های مچ دست در پایه انگشت شست موجب درد و تورم قسمتی از مچ می شود که این انگشت قرار گرفته است. حرکات تکراری و تغییرات هورمونی می توانند از دلایل اصلی بروز تاندونیت دوکروان باشند که به نام بیماری شست بلک بری نیز شناخته می شود.

اقدامات مهمی که در درمان درد انگشتان می شود به کار برد

این فعالیت ها را در درمان درد انگشتان دست به کار ببندید و درد خود را کاهش دهید:

از انجام کار هایی که سبب افزایش درد می شود، بپرهیزید.

انجام صحیح هر کاری به طوری که فشاری به انگشتان دست وارد نکند را یاد بگیرید.

از دارو های مسکن با مشورت پزشک استفاده کنید.

انگشتانتان را گرم نگه دارید.

بریس انگشت

نرمش های کششی انجام دهید.

اگر می خواهید وسیله ای را بردارید که دسته باریکی دارد، حتما به قطر آن اضافه کنید و بردارید تا احساس درد و فشار کمتری به انگشتان وارد شود تا از مفاصل خود حفاظت کرده باشید.

به انگشتان دست خود ورزش دهید. انگشتانات را باز و بسته کنید. به چپ و راست ببرید و …. اما توجه داشته باشید در هنگام انجام حرکات ورزشی نباید دردی را احساس کنید.

در فعالیت های خود تغیر ایجاد کنید و به انگشتانتان بیشتر استراحت بدهید. اما اگر این امکان را ندارید در هر یک ساعت کار یک استراحت پانزده دقیقه ای به انگشتان خود بدهید.

 

آیا این خبر مفید بود؟
کدخبر: ۴۴۹۶۹۰ //
ارسال نظر
 
اخبار مرتبط سایر رسانه ها
اخبار از پلیکان
اخبار روز سایر رسانه ها
    اخبار از پلیکان