-

افسردگی| علائم افسردگی

شناسه خبر 402830

افسردگی گاهی نشانه‌ای از یک بیماری جسمی است؛برای نمونه اختلال در غدد داخلی بدن می‌تواند به شکل افسردگی تظاهر کند.

به گزارش فرتاک نیوز،

فربد فدایی، استاد روان‌پزشکی دانشگاه علوم توانبخشی و سلامت اجتماعی درباره «بیماری افسردگی»،بیان داشت:افسردگی یک واژه‌ای است که در موارد مختلف به کار می‌رود و گاهی استفاده از آن با دقت همراه نیست.

برای نمونه افسردگی می‌تواند نشانه‌ای از یک حالت عاطفه طبیعی باشد. زمانی که فرد با ناکامی روبرو می‌شود؛ به فرض دانشجویی نمره مورد نظرش را کسب نکرده و دچار عاطفه افسرده می‌شود و این حالت در کوتاه مدت زودگذر است و از بین می‌رود و جنبه عادی و طبیعی دارد.

این استاد روانپزشکی گفت: اما گاهی افسردگی نشانه‌ای از یک بیماری جسمی است؛برای نمونه اختلال در غدد داخلی بدن می‌تواند به شکل افسردگی تظاهر کند.

فدایی خاطرنشان کرد: یا یک غده مغزی در ناحیه پیشانی چپ ممکن است نخستین نشانه آن افسردگی باشد و به همین دلائل است که تشخیص اختلات روانی باید حتما توسط روانپزشک انجام شود؛ به این دلیل که وی نشانه‌ها را می‌داند که آیا منشا جسمی، روان شناختی و اجتماعی و…دارند.

وی متذکر شد: گاهی از اوقات افسردگی خود یک بیماری است. در بیماری افسردگی فرد احساس غم و غصه می‌کند یا از آن چیزی که قبلا برایش لذت بخش بوده نمی‌تواند لذت ببرد.

این استاد روانپزشکی ابراز کرد: برای نمونه حتی اگر بهترین تفریحات را برای او فراهم کنند برایش بی معنی است و باز هم افسردگی او ادامه پیدا می‌کند و این مهمترین تفاوتی است که بین افسردگی عمده با سایر افسردگی‌ها وجود دارد.

فدایی خاطرنشان کرد:‌در افسردگی فرد احساس بی ارزشی می‌کند و تمرکز حواس خود را از دست می‌دهد و نسبت به خود منفی می‌شود و خود را نه فقط بی ارزش می‌داند، بلکه احساس می‌کند تا کنون هر کاری کرده اشتباه بوده است.

وی اضافه کرد:‌آینده در نظرش تیره و تار می‌رسد و فکر می‌کند راه نجاتی ندارد.فرد آرزوی مرگ کرده و راجع به مرگ اشتغال فکری می‌کند و گاهی اوقات از مرگ می‌ترسد و گاهی اوقات آرزو و فکر خودکشی هم در بین بیماران افسردگی عمده زیاد دیده می‌شود ؛ در نتیجه تشخیص و درمان آن هم خیلی مهم است؛ چون ممکن است اگر درمان نشود، منجر به خودکشی شود.

این استاد روانپزشکی یادآور شد: بنابراین برای تشخیص اینکه فرد دچار افسردگی هست یا خیر معیارهایی وجود دارد. حداقل زمان برای اینکه ما تشخیص دهیم فردی دچار افسردگی هست یا خیر و افسردگی عمده، دو هفته است.

فدایی ابراز کرد: در این دو هفته فرد در تمام مدت احساس افسردگی شدید می‌کند و هیچ چیز نمی‌تواند او را خوشحال کند.

وی متذکر شد: خوشبختانه افسردگی درمان دارد؛ انواع مختلف افسردگی را با درمان‌های روانی، اجتماعی و داروئی و حتی در موارد شدید با استفاده از الکترو شوک قابل درمان هستند و فرد به زندگی عادی خود باز می‌گردد

 

برای ورود به کانال تلگرام فرتاک نیوز کلیک کنید.
آیا این خبر مفید بود؟
ارسال نظر
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط پایگاه خبری فرتاک نیوز در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار
همه اخبار
همه اخبار