-
شناسه خبر 312447

محقق اصلی کارآزمایی بالینی واکسن رازی کووپارس با اشاره به آغاز فاز دوم تست انسانی این واکسن، از آغاز فاز سوم مطالعه بالینی این واکسن کرونا از دو ماه آینده خبر داد.

به گزارش فرتاک نیوز،

دکتر سعید کلانتری با بیان این‌که فاز اول تست انسانی واکسن رازی کووپارس با تزریق به 133 داوطلب به پایان رسید و فاز دوم آن آغاز شده است، اظهار کرد: هدف از فاز اول مطالعه، بررسی بی‌خطربودن واکسن کروناست؛ در فاز اول عارضه جدی در هیچ یک از داوطلبان مشاهده نشد و به همین دلیل مجوز ورود به فاز دوم را کسب کرد.

وی افزود: دوز مطلوب و اثربخش واکسن کرونا را نیز بررسی و تعیین کردیم و در فاز دوم، مطالعه را روی 500 داوطلب در دو گروه 250 نفره انجام می‌دهیم و به یک گروه واکسن و به گروه دیگر "ادجوانت (واکسن نما)" تزریق می‌کنیم.

محقق اصلی کارآزمایی بالینی واکسن رازی کووپارس با بیان این‌که داوطلب‌گیری تقریباً انجام شده است، تصریح کرد: این فاز در شهر تهران انجام می‌شود و طی دو ماه آینده مطالعه فاز دوم را به پایان می‌رسانیم تا بتوانیم وارد فاز سوم شویم.

کلانتری با بیان این‌که در فاز سوم برخی از محدودیت‌ها برای داوطلب شدن در تست انسانی برداشته خواهد شد، بیان کرد: ما در فاز اول، افراد سالم را انتخاب کردیم، در فاز دوم افرادی که بیماری‌های زمینه‌ای کنترل شده مانند دیابت کنترل شده دارند را نیز به عنوان داوطلب وارد مطالعه کردیم و در فاز سوم تعداد، افزایش و محدودیت‌های داوطلب‌گیری بر اساس استانداردها کاهش می‌یابد.

محقق اصلی کارآزمایی بالینی واکسن رازی کووپارس، درباره دوز استنشاقی این واکسن نیز گفت: ما می‌توانیم با دوزهای تزریقی به ایجاد ایمنی دست پیدا کنیم؛ دوز استنشاقی را با این هدف طراحی کرده‌ایم که جلوی کلونیزه شدن ویروس را بگیریم و نگذاریم فرد، ناقل ویروس کرونا باشد؛ به صورت تئوری به نظر می‌رسد که این دوز استنشاقی مؤثر خواهد بود اما نتایج دقیق باید پس از طی این مطالعه بالینی مشخص شود.

متخصص عفونی با بیان این‌که واکسن رازی بر پایه پروتئین است، خاطرنشان کرد: واکسن‌های بر پایه پروتئین بی‌عارضه‌ترین و بی خطرترین نوع واکسن هستند زیرا در آنها تنها از بخشی از ویروس برای تحریک سیستم ایمنی استفاده می‌شود.

 

برای ورود به کانال تلگرام فرتاک نیوز کلیک کنید.
ارسال نظر
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط پایگاه خبری فرتاک نیوز در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار
همه اخبار
همه اخبار