-
شناسه خبر 283540

محبوبیت خارشتر در بین مردم، بیشتر به علت خاصیت آن در برطرف کردن سنگ کلیه و طبع گرم آن است. با ما همراه باشید تا با ویژگی های این گیاه و خواص و مضرات آن آگاه شوید.

محبوبیت خارشتر در بین مردم، بیشتر به علت خاصیت آن در برطرف کردن سنگ کلیه و طبع گرم آن است. با ما همراه باشید تا با ویژگی های این گیاه و خواص و مضرات آن آگاه شوید.

خار شتر به انگلیسی Camelthorn گیاهی است چند ساله سکه ارتفاع آن بین ۲۰ تا ۱۲۰ سانتی متر می باشد این گیاه خارهایی به طول ۱ تا ۶ سانتی متر دارد .به گزارش فرتاک نیوز،طبیعت خارشتر از نظر حکمای طب سنتی، خیلی گرم و خشک است و به عنوان مدر و مسهِل از آن بهره می برند. خارشتر یکی از علوفه های خوراکی برای دامها بویژه بزها است. این گیاه مقاوم به سرما و دارای ریشه عمیق است و به آب کمی نیاز دارد. خارشتر برای گیاهانی مانند غلات و چغندر به عنوان علف هرز بشمار می آید.

خواص عرق خارشتر

1. طبع آن گرم و بسیار خشک می باشد.

2. برای درمان اسهال مفید است.

3. چربی سوز است که مصرف آن با کمی تحرک می تواند از چاقی جلوگیری کند.

4. موجب رفع رسوبات کلیه و جلوگیری از سنگ می شود.

5. برای دفع سنگ کلیه و مثانه مفید بوده و مورد استفاده قرار می گیرد.

6. معرق است و به عنوان مدر و مسهل از آن استفاده می شود.

7. برای درمان بیماری صرع و بی خوابی که ناشی از ضعف اعصاب می باشد، مفید است.

8. برای تقویت دستگاه هاضمه و معده از دم کرده خارشتر یا عرق آن استفاده میشود.

9. دفع کننده انگل روده می باشد.

10. به هضم غذا کمک می کند.

11. برای بواسیر مفید می باشد.

12. برای تصفیه کردن خون از عرق خارشتر و یا دم کرده گیاه خارشتر می توان استفاده کرد.

13. ضدعفونی کننده کلیه می باشد، به صورت دمکرده یا از عرق آن استفاده شود.

14. عرق گیاه خارشتر باعث خروج اسید اوریک از بدن می گردد.

15. خاصیت آنتی بیوتیک دارد.

16. خارشتر ادرارآور و ضد سیاه سرفه و تب و لرز است.

17. مصرف نوشیدنی های گازدار و آب میوه های غیرطبیعی حاوی بی کربنات بسیار مضر است که خارشتر این ترکیب را خنثی و از تشکیل رسوبات جلوگیری می کند.

​مصرف عرق خارشتر در دوران بارداری و شیردهی

عرق خارشتر می تواند به عنوان یک مکمل در کنار عرق خارخاسک، در دفع سنگ ها کمک کننده باشد. مشکل دیگری که در دوران بارداری ممکن است خانم ها دچار آن شوند ، عفونت مثانه یا کلیه است برای همین استفاده عرق خارشتر در دوران بارداری به دلیل اینکه مجاری ادرار را ضدعفونی می کند ، می تواند یک درمانگر در این زمینه باشد . حتی در کاهش ورم بارداری هم می توانید روی خواص عرق خارشتر حساب کنید. مادر باردار می تواند از یک استکان تا سه استکان در روز این عرق را میل کند. البته بسته به نوع درمان بیماری میزان مصرف تغییرمی کند.

ترنجبین

ترنجبین، معرَّب ترنگبین (ترانگبین=عسل تازه) است که به عربی، مَنّ (بر وزن ظَنّ) گفته می شود. بر اثر فعالیت گونه ای حشرة سخت بالپوش (احتمالاً نوعی Larinus) بر روی شاخه های جوان گیاه خارشتر، شیرابه ای تراوش می شود که به تدریج مانند ذرات نبات بر روی گیاه، سفت شده و مستقر می شوند. این حشره معمولاً در مناطق کویری و بیابانی دیده می شود؛ بنابراین جایی که این حشره نباشد، گیاه خارشتر نمی تواند ترنجبین تولید کند. افراد محلی، صبح زود و قبل از طلوع آفتاب، شاخه های حاوی ترنجبین را جمع آوری کرده و در محل تمیزی آنها را قرار می دهند. سپس با ضربه زدن و تکاندن آنها روی پارچه های سفید و تمیز، ترنجبین را به دست آورده و پس از تمیز کردن، آن را به بازار عرضه می کنند. ترنجبین، در حقیقت ماده ای قندی است که مقدار زیادی ساکارز طبیعی دارد؛ به همین علت، طعمی شیرین داشته و به عنوان طعم دهنده و شیرین کننده در صنایع داروسازی کاربرد دارد. سابقاً، در خراسان و یزد به صورت سنتی از آن قند تهیه می کردند و هم اکنون نیز در صنعت ساخت گَز مورد مصرف قرار می گیرد.

ترنجبین به عنوان یک فرآوردة گیاهی، در طبّ سنتی بسیار رایج است و طبق نظر حکمای طب سنتی، طبع آن کمی گرم و تر است و به عنوان مُلیِّن، مسهل صفرا، تب بر، خنکی، رافع سرفه ، رافع زردی، برطرف کنندة یبوست، برطرف کنندة درد سینه و رافع عطش و تب های گرم، کاربرد دارد. استفادة مقدار کمی از آن، برای فرونشاندن تب های نوزادان و کودکان و نیز برای لینت مزاج آنها متداول بوده است.

مصرف ترنجبین با آب پنیر برای اخراج اخلاط سوخته، با ماءالشعیر برای دفع اخلاط گرم، مخلوط با کرة گوسفندی برای بازکردن مجاری ادراری (حبس البول) و با آب زیره برای رفع صدای شکم (قرقر شکم) که با تب خفیف توأم باشد، مفید است.

احتیاط

بیماران مبتلا به حصبه، اسهال خونی، بواسیر، خون ادراری و آبله نباید از ترنجبین استفاده کنند. ترنجبین، مضرّ طحال است و برای اشخاص گرم مزاج، مناسب نیست.

هنگام و مقدار مصرف

بهترین موقع برای بهره گیری از خواص درمانی ترنجبین، خوردن آن به صورت ناشتا در صبح ها می باشد و مقدار خوراک آن نیز بسته به سنّ بیمار، از10 تا 35گرم می باشد.

 

برای ورود به کانال تلگرام فرتاک نیوز کلیک کنید.
ارسال نظر
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط پایگاه خبری فرتاک نیوز در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار
همه اخبار
همه اخبار