-
شناسه خبر 390180

اغلب وقتی می‌خواهیم از سلامت قلبمان مطمئن شویم به دنبال آزمایشات گران و پیچیده پزشکی هستیم. اما در تحقیقی که به تازگی انجام شده مشخص شد که راه ساده و ارزانی هم برای ارزیابی سلامت قلب وجود دارد.

اگر بتوانید این کار را در 60 ثانیه انجام دهید قلبتان خوب کار می‌کند

اغلب وقتی می‌خواهیم از سلامت قلب خودمان مطمئن شویم به دنبال آزمایشات گران و پیچیده پزشکی هستیم. اما در تحقیقی که به تازگی انجام شده مشخص شد که راه ساده و ارزانی هم برای ارزیابی سلامت قلب وجود دارد.

 دکتر عیسی پتیرو از دانشگاه اسپانیا می‌گوید که اگر بیشتر از یک دقیقه و نیم طول بکشد تا از چهار طبقه یا 60 پله بالا بروید آن وقت باید اوضاع سلامت قلب خود را بررسی کنید. در این تحقیق 165 بیمار مشکوک به بیماری عروق کرونر مورد سنجش قرار گرفتند. همه این بیماران هنگام ورزش درد قفسه سینه یا تنگی نفس داشتند. آن‌ها روی تردمیل می‌دویدند و بعد از 15 تا 20 دقیقه استراحت می‌کردند. سپس از شرکت‌کنندگان تحقیق خواسته می‌شد تا از پله‌ها بالا بروند. آن‌ها مجبور بودند از 60 پله بالا بروند. هیچ‌کدام از بیماران اجازه نداشتند در طول آزمایش بدوند یا مدتی متوقف شوند.

بیمارانی که در کمتر از 45 ثانیه از پله‌ها بالا رفتند امتیاز 9 یا 10 را دریافت کردند و شرکت‌کنندگانی که 1.5 دقیقه یا بیشتر طول می‌کشید تا از پله‌ها بالا روند امتیاز کمتر از 8 را کسب کردند. (امتیاز 10 در MET نرخ پایین مرگ و میر و امتیاز زیر 8 نرخ بالای مرگ و میر را نشان می‌دهد.)

همچنین در عکس‎هایی که موقع آزمایش تردمیل گرفته شد نشان داده شد که 58 درصد از افرادی که آزمون پله را در مدت بیش از 1.5 دقیقه کامل کردند عملکرد قلبشان غیرطبیعی بود و 32 درصد از افراد بعد از آنکه در کمتر از 45 ثانیه از پله‌ها بالا رفتند عملکرد قلبشان عادی نبود.

دکتر پتیرو اعتقاد دارد که این آزمایش را می‌توان روی همه مردم انجام داد. همه می‌توانند با بالا رفتن از 60 پله در مدت زمان مشخص سلامت قلبشان را ارزیابی کنند و اگر بیش از 1.5 دقیقه طول بکشد باید به پزشک متخصص مراجعه کنند تا درمان شوند

آیا این خبر مفید بود؟
ارسال نظر
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط پایگاه خبری فرتاک نیوز در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار
همه اخبار
همه اخبار