-
شناسه خبر 252155

وزیر راه و شهرسازی از کاهش ۵۱ درصدی سفرهای نوروزی خبر داد و گفت: به دلیل شیوع کرونا مردم ۳۰۰ هزار بلیت قطار و ۲۰۰ هزار بلیت قطار ار کنسل کردند.

به گزارش فرتاک نیوز،

محمد اسلامی با یادآوری این‌که سال 98، سال بسیار سخت و پرکاری بود که به لطف خداوند شاهد تردد و فعالیت بی وقفه در حوزه راهداری و حمل و نقل بودیم، اظهار کرد: در وزارت راه و شهرسازی به عنوان عضو ستاد ملی مقابله با کرونا و رئیس کمیته حمل و نقل این ستاد، بحث حائز اهمیت ایفای نقش موثر و بازدارنده در جهت اجرای پروتکل های وزارت بهداشت و مصوبات ستاد ملی است.

وی افزود: این به معنای حفظ جان مردم و سلامت جامعه بوده و این بحث در صدر تکالیف وزارتخانه به صورت ماموریت ذاتی قرار داشته و امروز تشدید شده است. زندگی مردم به تولید و تامین مایحتاج عمومی کشور بستگی دارد که ریشه اساسی آن در حوزه حمل و نقل است.

وی تصریح کرد: ‌اگر حمل و نقل آسیب ببیند، تاثیرات سنگینی خواهد داشت که روی معیشت مردم اثر می‌گذارد. به این شکل که اگر یک کالا با وقفه یا به میزان کم به دست مردم برسد ممکن است موجب سوء استفاده در بازار شده و فرصتی برای یک عده فرصت طلب فراهم شود.

وی ادامه داد: به همین خاطر اجازه نمی‌دهیم هیچ کسی در هیچ نقطه‌ای از کشور و در هیچ رده ای درخصوص حمل و نقل تصمیم بگیرد چرا که این وظیفه محلی نبوده و یک وظیفه ملی است. باید جریان جابه‌جایی و آمد و شد براساس الزامات زندگی مردم و در چارچوب پروتکل‌های وزارت بهداشت و ستاد ملی مقابله با کرونا پیش برود.

وزیر راه و شهرسازی همچنین با قدردانی از هموطنانی که توصیه‌های وزارت بهداشت و ستاد ملی مقابله با کرونا را برای اجتناب از سفرهای غیرضروری رعایت کردند به جایز نبودن آن با توجه به حکمی که از لحاظ شرعی رهبر معظم انقلاب صادر کرده‌اند اشاره کرد و افزود: آمار و ارقام به صورت کلی نشان می دهد که ترددها نسبت به سال گذشته 51 درصد تا 12 شب گذشته کاهش داشته و این جای خوشحالی است. قطعا اگر تکرارها از این میزان خارج شود ترددها کاهش بالای 60 درصد را نشان خواهد داد و جا دارد بازهم از مردم عزیز کشورمان که به این مساله توجه کرده تشکر کرده و سپاسگزار آن‌ها باشیم.

اسلامی بیان کرد:‌ مخصوصا این اتفاق مسافران قطار و هواپیما روی داد که به ترتیب 300 هزار و 200  هزار بلیت را مردم کنسل کردند و این جای قدردانی دارند. امیدواریم این فکر، رویه و فرهنگ تقویت شود تا ما شاهد کنترل و بسته شدن این زنجیره انتقال ویروس باشیم و وزارت بهداشت بتواند این موضوع را به خوبی مدیریت کند.

وی با بیان "جا دارد برحسب تکلیف از وزیر بهداشت و کل کادر درمانی کشور که ایثارگرانه در جنگ با کرونا برای حفظ جان مردم تلاش کرده و جان خودشان را در این راه دادند، قدردانی کنیم، گفت:‌ از شهدای جبهه سلامتی که با ایثارگری جان خودشان را تقدیم کردند و برای آن ها آرزوی رحمت واسعه الهی داشته و برای مبتلایان هم شفای عاجل از خداوند خواستارم.

وی با اشاره به موضوع مهم ترانزیت به عنوان یک موضوع حائز اهمیت در کشور در این شرایط اظهار داشت: در این شرایط بحث ترانزیت اهمیت بسزایی داشته و باید تجارت به عنوان یک فاکتور مهم برقرار بماند چرا که دشمنان ما در این شرایط تجارت، کار و تولید را هدف قرار داده‌اند.

وی ادامه داد:‌ همان طور که شاهد هستید دشمنان ما حرف‌هایی می‌زنند که به ظاهر شکلی خیرخواهانه دارد اما محتوای آن شیطانی است. این هدفی است که دنبال می‌کنند چون می‌خواهند تولید در کشور متوقف شود. به همین خاطر باید مراقب باشیم که تولید، تجارت و ترانزیت کالا در مورد اقلامی که به اقتصاد مردم، جامعه و کشور مربوط می‌شود، آسیب نبیند. در این زمینه وزارت راه و شهرسازی، وزارت امورخارجه، وزارت بهداشت و وزارت کشور تکلیف دارند که تجارت همچنان برقرار نگه داشته شده و اجازه ندهند که به مردم آسیبی بیشتر از کرونا وارد شود.

رئیس کمیته حمل و نقل ستاد ملی مبارزه با کرونا،‌اظهار کرد: نکته حائز اهمیت دیگر که وزارت راه و شهرسازی آن را دنبال می‌کند بحث رساندن دارو و کالاهای خاص از مبادی تولید چه در خارج و چه در خارج به شبکه توزیع و سپس رساندن آن به دست مردم و محل‌های مصرف به خصوص بیمارستان‌هاست.

اسلامی افزود: در این زمینه لازم است که این تجهیزات و کالاهای اساسی از طریق پروازها، قطارها و وسایل حمل و نقل عمومی جا به جا شده و با رساندن آن در زمان مقرر این زنجیره پشتیبانی در این شرایط برقرار و به بهترین شکل تکلیف‌مان را برای جاری بودن زندگی مردم ایفا کنیم.

وزیر راه و شهرسازی تاکید کرد: موضوع مهم دیگر بحث غربالگری در پایانه‌ها و ترمینال‌هاست که کنترل‌های لازم انجام می‌شود. هم اکنون در خروجی 13 استان که به ماموریت وزارتخانه مربوط می‌شود، مشارکت حداکثری داشته باشیم تا غربالگری انجام و مانع سفر افرادی شوند که  شناسایی می‌شوند. به این طریق اعتماد درجامعه و افکارعمومی با ارائه آمار مداوم منتقل خواهد شد.

برای ورود به کانال تلگرام فرتاک نیوز کلیک کنید.
ارسال نظر
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط پایگاه خبری فرتاک نیوز در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار
همه اخبار
همه اخبار