-
شناسه خبر 297162

مدیر کل و معاونین حفاظت محیط زیست استان، در نشستی صمیمی با اصحاب رسانه ضمن تبریک روز ملی هوای پاک، به سئوالات خبرنگاران در حوزه محیط زیست پاسخ دادند.

به گزارش فرتاک نیوز، به نقل از روابط عمومی اداره کل حفاظت محیط زیست مدیر کل و معاونین حفاظت محیط زیست استان کرمانشاه در نشست خبری با اصحاب رسانه ضمن تبریک فرا رسیدن روز ملی هوای پاک، پیرامون مسائل زیست محیطی مطالبی را بیان و پاسخگوی خبرنگاران بودند.

در این نشست که در محل صنایع سیمان غرب کرمانشاه برگزار شد، اصحاب رسانه پرسش های خود را پیرامون مباحث محیط زیستی ارائه و مسئولان محیط زیست استان پاسخگوی سئوالات اصحاب رسانه بودند.

فریدون یاوری مدیر کل حفاظت محیط زیست استان کرمانشاه، در این نشست ضمن گرامیداشت روز ملی هوای پاک و اعلام شعار و برنامه های این مناسبت، مطالبی را نیز از سیمای زیست محیطی استان برای اصحاب رسانه بیان کرد:

هوای استان کرمانشاه در 10 ماه گذشته فقط 6 روز در وضعیت غیراستاندارد قرار داشته است

مدیر کل حفاظت محیط زیست استان با اشاره به وضعیت هوای استان از لحاظ آلودگی گفت: در سطح استان 9 ایستگاه سنجش کیفی آلودگی هوا مستقر شده که 4 ایستگاه آن در شهر کرمانشاه وجود دارد و بر اساس آمارهای استخراج شده از این ایستگاه ها، در 10 ماه اخیر سال جاری فقط  6 روز هوای استان در حالت غیراستاندارد قرار داشته است که 4 روز آن در وضعیت هشدار و 2 روز آن در وضعیت اضطرار و بحران بوده است.

یاوری گفت: خوشبختانه با کنترل و پایش های شبانه روزی همکاران محیط زیست استان و همکاری صنایع استان موجب شده است که با توجه به قرارگیری استان کرمانشاه در مسیر کانون های مولد گرد و غبار، استان وضعیت بهتری نسبت به سایر کلانشهرها دیگر داشته باشد.

هیچ مجوز پروژه ای بدون ارائه گزارش ارزیابی زیست محیطی، از سوی محیط زیست صادر نخواهد شد

مقام ارشد حفاظت محیط زیست استان در ادامه با اشاره به اینکه هیچ مجوزی از سوی محیط زیست بدون انجام گزارش های ارزیابی صادر نمی شود گفت: تمام واحدهای صنعتی مطابق با قانون هوای پاک ارزیابی خواهند شد.

وی افزود: در مرحله امکان سنجی، گزارش ارزیابی پروژه های عمرانی قبل از عملیات اجرایی انجام می گیرد و تمام استانداردهای محیط زیستی باید از سوی مجری پروژه رعایت و وی باید مطابق با ضوابط و قانون، پروژه را پیش ببرد.

یاوری همچنین از تعامل مناسب بین محیط زیست و دستگاه های صدور مجوز استقرار خبر داد و افزود: طی 10 سال اخیر تاکنون مجوز هیچ پروژه ای بدون انجام گزارش ارزیابی زیست محیطی صادر نشده است.

محل جدید دفن پسماندهای پزشکی تعیین و در مراحل نهایی عملیاتی قرار دارد

فریدون یاوری در ادامه سخنان خود در خصوص وضعیت دفن پسماندهای پزشکی و خانگی استان نیز گفت: تمامی بیمارستان های سطح استان به سیستم بی خطرسازی پسماندهای عفونی مجهز هستند و پس از بی خطرسازی با سیستم های غیرسوز در محل های خاص و از پیش تعیین شده دفن می شوند.

وی افزود: مکانیابی محل جدید دفن پسماندهای پزشکی از سوی دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه تعیین و گزارش ارزیابی زیست محیطی آن تأیید و مجوز مربوطه صادر شده است.

یاوری گفت: انتظار می رود دانشگاه علوم پزشکی هر چه سریعتر مراحل اداری پروژه را به اتمام برساند تا پسماندهای پزشکی پس از انجام بی خطرسازی در محل جدید دفن شوند.

اعتباراتی مالی، برای تعیین مکان دفن پسماندهای ویژه در نظر گرفته شده است

مدیر کل حفاظت محیط زیست استان کرمانشاه در خصوص پسماندهای ویژه استان گفت: به دلیل فقدان اعتبار مورد نیاز تاکنون در استان مکانی برای دفع و دفن این پسماندها در نظر گرفته نشده است؛ اما در سال جاری از محل سرجمع اعتبارات پژوهشی استان دو میلیارد ریال اعتبار تخصیص و مطالعات مربوطه توسط دانشگاه رازی آغاز گردید.

وی همچنین گفت: برخی از افراد مسئول در شهرداری های استان که در زمینه مدیریت پسماند عملکرد مناسبی نداشته اند به مراجع قضایی معرفی شده اند.

صنایع آلاینده مشمول قانون تجمیع عوارض خواهند شد

یاوری در خصوص پایش صنایع استان و آلایندگی آنان بیان کرد: کارشناسان ما در طول سال همواره صنایع استان را مورد پایش قرار می دهند که پس از بررسی میزان آلودگی (پسماند، پساب، آلودگی هوا و خاک) مطابق ضوابط و قوانین زیست محیطی برای صنعت آلاینده اخطار و مهلت صادر می شود.

وی افزود: اگر در مهلت مقرر اقدامی در راستای رفع آلودگی از سوی صنعت آلاینده صورت نپذیرد با آنان برخورد قانونی بعمل خواهد شد. یاوری در تشریح قانون مذکور گفت: اگر واحد صنعتی در طول یک فصل آلوده باشد، نام این واحد با لحاظ در فهرست صنایع آلاینده مشمول قانون تجمیع عوارض به سازمان حفاظت محیط زیست کشور معرفی و سازمان متبوع نیز فهرست صنایع آلاینده را به سازمان امور مالیاتی کشور به منظور اعمال قانون موصوف که شامل دریافت میزان یک درصد مبلغ فروش محصولات آن واحد می باشد، اعلام می نماید.

یاوری گفت: در سال گذشته 36 واحد صنعتی بصورت فصلی مشمول قانون تجمیع عوارض شدند که این رقم در سالجاری به 34 واحد در طی یک فصل کاهش پیدا کرده است.

این مقام مسئول افزود: واحدهای صنعتی بزرگ همانند سیمان غرب، سیمان سامان و پتروشیمی کرمانشاه بصورت آنلاین و لحظه ای رصد می شوند.

وی در ادامه از معرفی 5 واحد صنعتی استان به صندوق ملی محیط زیست برای احداث سیستم تصفیه خانه فاضلاب خبر داد.

مدیر کل حفاظت محیط زیست استان افزود: با پیگیری های ریاست محترم سازمان حفاظت محیط زیست وجوه واریز شده به این صندوق مستقیماً صرف حفاظت از محیط زیست مانند: احداث سیستم های کنترل آلودگی، مدیریت پسماندها و ... خواهد شد.

وسعت مناطق تحت حفاظت استان 161 هزار هکتار است

مدیر کل حفاظت محیط زیست استان در بخشی دیگر از سخنان خود در خصوص مناطق حفاظت شده استان گفت: وسعت مناطق تحت حفاظت استان حدود 161 هزار هکتار است که تقریباً 7/6% عرصه های استان را تشکیل می دهد.

وی گفت: درصددیم که با ارتقاء سایر مناطق بکر مانند منطقه امروله و دالاخانی در سنقر، قراویز در سرپل ذهاب و زله زرد در گیلانغرب این میزان را به 10 درصد افزایش دهیم.

مقام ارشد محیط زیست استان همچنین در خصوص میزان شکار و صید در استان گفت: خوشبختانه بر اساس پایش های صورت گرفته از سوی سازمان متبوع، استان کرمانشاه جزء استان هایی است که کمترین میزان تخلف شکار و صید در آن ثبت شده است.

یاوری همچنین از خرید تجهیزات مناسب اطفاء حریق برای محیط بانان خبر داد.

برنامه های آموزشی مناسبی به منظور توسعه و ترویج فرهنگ محیط زیستی در استان انجام شده است.

یاوری در ادامه با اشاره به اینکه حفظ محیط زیست یک وظیفه ملی است افزود: همه ما در قبال محیط زیست مسئولیم و برای حفاظت از آن باید از هیچ تلاشی دریغ نورزیم.

وی افزود: خوشبختانه در سال جاری تفاهم نامه های آموزشی بسیار خوبی با اداره کل آموزش و پرورش استان، ائمه جمعه و جماعات، هیأت کوهنوردی استان و ... داشته ایم که می تواند نقش بسیار مهم و بسزایی را در تنویر افکار عمومی به منظور حفاظت و حراست از عرصه های طبیعی و محیط زیستی استان داشته باشد.

 

برای ورود به کانال تلگرام فرتاک نیوز کلیک کنید.
ارسال نظر
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط پایگاه خبری فرتاک نیوز در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار
همه اخبار
همه اخبار