-
شناسه خبر 295944

رئیس اداره شهر دوستدار کودک شهرداری سمنان از برگزاری نخستین جشنواره ملی نقالی کودکان شهرهای راه ابریشم در راستای ارج نهادن به هنر نقالی و اجرای دستورالعمل‌های شهر دوستدار کودک خبر داد.

هدف از برگزاری این جشنواره را زنده نگاه داشتن زبان فارسی، استفاده از هنر اصیل و تأثیرگذار نقالی در ترویج فرهنگ شاهنامه خوانی، تقویت هنر نقالی و پرده خوانی بر ایجاد انگیزه برای پرورش نقالان، توسعه و ترویج فرهنگ اسلامی- ایرانی و آداب و رسوم بومی محلی، کشف استعداد کودکان و نوجوانان و تلاش در جهت شکوفایی آن، ایجاد شور و نشاط در بین کودکان و نوجوانان و گسترش آموزش‌های شهروندی عنوان کرد و گفت: استقبال کودکان و نوجوانان شهر اخلاق از این جشنواره باعث دلگرمی برای برنامه‌های آینده خواهد بود.

وی با بیان اینکه قصه گویی از گذشته در بین اقوام مختلف از جمله ایرانیان باستان رواج داشته است، اظهار کرد: آنها سرگذشت الهه‌هایی همچون میترا، آناهید، افسانه پهلوانان، داستان رستم، سیاوش، اسفندیار و … را برای یکدیگر بازگو می‌کردند.

به گزارش فرتاک نیوز، رئیس اداره شهر دوستدار کودک شهرداری سمنان افزود: در دوره اشکانیان کسانی که داستان‌های حماسی و رزمی می‌گفتند «گوسان» می‌نامیدند که در دوره ساسانی خنیاگرانی حماسه و داستان‌های قومی و ملی را با آواز و نغمه سازی برای مردم می‌خواندند.

وی تصریح کرد: در آن ایام، فضاها و معابر عمومی مانند میدان‌ها، سر گذرها، چهارسوق‌ها، بازار، سراها، کاروانسراها، صحن مساجد، زیارتگاه‌ها و تکیه گاه‌ها مکان‌هایی برای قصه گویی بود.

محمدیان اوج شکوفایی هنر نقالی و ارج نهادن به آن را در دوره صفوی برشمرد و خاطرنشان کرد: در عهد صفویه با گشوده شدن قهوه خانه‌ها، این هنر در میان افرادی که به آن محل می‌آمدند رواج یافت و حتی شاهان صفوی به دلیل علاقه به تصویرگری، نگارگری و نمایش به این هنر بسیار بها می‌دادند؛ پرده‌های فراوانی در قهوه خانه‌ها نصب و نقالان زیادی پرورش می‌یافتند که از آنها حمایت‌های خوبی نیز صورت می‌گرفت.

وی افزود: در دوره‌های بعد با رونق گرفتن تعزیه خوانی از رونق نقالی کاسته شد، اما همچنان در گوشه و کنار در میان عامه شهروندان، خصوصاً کسانی که به کاروانسراها و قهوه خانه‌ها مراجعه می‌کردند طرفدار داشت.

رئیس اداره شهر دوستدار کودک شهرداری سمنان با بیان اینکه در سال‌های اخیر کمتر از این هنر ایرانی استقبال شده است، اظهار کرد: نقالی عموماً در فضاهایی مانند قهوه خانه‌ها و کاروانسراها به وجود آمد و امروز نیز باید فضاهایی برای آن در نظر گرفت.

وی افزود: دستگاه‌های مرتبط باید در بازگرداندن جایگاه اصلی هنر نقالی تمام تلاش خود را به کار بگیرند، زیرا نقال‌ها فرهنگ عامیانه را حفظ کرده و داستان‌های حماسی، قومی، محلی و فولکلور را سینه به سینه نقل و از آن محافظت می‌کنند.

محمدیان خاطرنشان کرد: شهرداری سمنان در راستای ارج نهادن به هنر نقالی و اجرای دستورالعمل‌های شهر دوستدار کودک، نخستین جشنواره ملی نقالی کودکان شهرهای راه ابریشم را برگزار می‌کند که مهلت ارسال آثار به دبیرخانه جشنواره از چهارم آذر ۹۹ آغاز شده است و تا ۲۵ بهمن ادامه دارد همچنین اختتامیه جشنواره نیز هفتم اسفندماه سال جاری خواهد بود.

 

برای ورود به کانال تلگرام فرتاک نیوز کلیک کنید.
ارسال نظر
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط پایگاه خبری فرتاک نیوز در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار
همه اخبار
همه اخبار