-
شناسه خبر 206471

معاون سیاسی امنیتی و اجتماعی استاندار کرمانشاه با تاکید بر دنبال شدن مشارکت اجتماعی به عنوان راهبرد مدیریت استان گفت: سمن ها به عنوان رابطان امین بین مردم و حاکمیت تاثیرگذارترین اقدامات را میتوانند داشته باشند.

به گزارش فرتاک نیوز،

محمدابراهیم الهی تبار در گردهمایی سازمان های مردم نهاد استان در روز کلی تشکل های اجتماعی و مردم نهاد اظهار داشت: نتیجه واگذاری امور به مردم در حوزه اجتماعی افزایش نشاط و مشارکت اجتماعی خواهد بود.

وی افزود: سمن ها و سازمان های مردم نهاد بخوبی نشان داده اند که می توانند در توسعه کلان نقش آفرین باشند.

الهی تبار اظهار داشت: مسائل اجتماعی با دستورالعمل و بخشنامه حل نمیشود و لازم است که تمرکز بر تغییر رفتارهای اجتماعی باشد چرا که این مسائل یک شبه حل نمیشود.

این مسئول تصریح کرد: حوادث و رخدادهایی برمسائل اجتماعی اثرگذارند. مهم این است که نبض مسائل اجتماعی در دست بگیریم و به موقع اثرگذار باشیم.

معاون سیاسی امنیتی استانداری افزود: اگر خواهان عبور از مشکلات هستیم باید جامعه توانمند داشته باشیم.توانمند شدن جامعه هم به تقویت سازمان های مردم نهاد باز می گردد. سمن ها رابطان امین بین مردم و حاکمیت هستند.

الهی تبار در ادامه موفقیت را مستلزم مداخلات تاثیرگذار دانست و خطر نشان کرد: سازمان های مردم نهاد موثرترین کسانی هستند که میتوانند این کار را انجام دهند، و نمونه موفق این مداخلات کاری  در زلزله کرمانشاه بود که مانع بروز رفتارهای پرخطر و آسیب‌های اجتماعی شد در باقی آسیب های اجتماعی نیز اگر چنین مداخلاتی صورت بگیرد موفق خواهیم بود.

ایشان یکی از کارهای خوب این دولت و وزیر کشور که نقش اول را در طرح آن داشت پرداخت به مسائل اجتماعی اعلام کرد و گفت: با رصد شاخص ها و پی بردن به وضعیت نامطلوب و طرح ان در محضر رهبری بود که تعبیر را داشتند که ۲۰سال عقب افتادیم که برای جبران آن باید همه تلاش کنند.

الهی تبار افزود: کار مداخله اجتماعی فقط برعهده دولت نیست بلکه یک حرکت همگانی به ویژه از درون خانواده ها و آموزش و پرورش باید شکل گیرد.چرا در زلزله موفق عمل کردیم و در کمتر از یکسال و نیم ۹۵هزار واحد بازسازی و ترمیم شد؟! بخاطر مشارکت همگانی بود.اکنون نیز اگر نرخ رشد طلاق،. خودکشی،نزاع های فردی و جمعی متوقف شده و در حال کاهش است که نتیجه مشارکت بوده است.

معاون سیاسی امنیتی استانداری کرمانشاه بیان داشت: مدیران دستگاهها به شکل کمی و کیفی در تقویت سمن ها تلاش کنند و حضور سازمان های مردم نهاد را در حوزه خود لازم بدانند. همواره یکی از آیتم های ارزیابی من از عملکرد مدیران، میزان بهره گیری آنها از سمن ها بوده است.

وی شرط تحقق اسناد توسعه ای که برای استان نوشته میشود  را مشارکت و نقش آفرینی مردم دانست و اظهار کرد: مبحث انسان سالم را سمن ها می توانند دنبال کنند و هدایتگر مردم به سمت جامعه سالم باشند.

الهی تبار گفت: در حوزه اشتغال و کارآفرینی، حضور سمن ها می تواند به تقویت فرهنگ کار منتج شود.کارآفرینی می تواند به عنوان حرکتی ویژه و مقدس برند سازی شود.کرمانشاه زیبایی های فراوانی دارد که می توانند برند استان شوند.

وی در ادامه از دستگاهها خواست تا تسهیل گر ورود سمن ها باشند و میطلبد که مومنانه و با اعتقاد به سازمان های مردم نهاد بنگرند نه بر اساس آئین نامه های اداری.

این مسئول خاطر نشان کرد: نشست فعلی سمن های استان نوعی پارلمان است.لازم است که از جمع سمن ها هیاتی اندیشه ورز تشکیل شود و‌در ان مسایل و مباحث سمن ها و موضوعات استان مطرح شود.

معاون سیاسی امنیتی استانداری کرمانشاه افزود: کرمانشاه ۲۰۲۰ میتواند یکی از دستورکارهای این هیات اندیشه ورز باشد.رویدادمهم کرمانشاه ۲۰۲۰ بهانه ای برای جهش در توسعه استان باشد و تحولات مختلفی را به دنبال خود داشته باشد وبرای توانمند سازی تشکلها نیاز به تدوین قانونی همانند قانون احزاب است.لازم است که مسیر برای پیشقدم شدن سمن ها هموار شود.

او تصریح کرد: ما درتاریخ و فرهنگ دیرین خود سابقه ریشه داری در موضوع مشارکت های اجتماعی داریم. در ماندگاری فرهنگ عاشورا یا هویت ملی مان گروههای اجتماعی بسیار اثرگذار بوده اند و در حوادث آتش سوزی ها در استان سمن ها و سازمان های مردم نهاد سخت کوشان و مجاهدانه حضور پبدا کردند که جای تقدیر دارد.

وی نظارت دستگاهها بر سمن ها را باید از باب صیانت قلمداد کرد و گفت:  اعتقادم بر عدم دخالت و سخت گیری است. ما در یک جنگ تمام عیار قرار داریم و باید مواظبت شود که گروهها در مسیرهای ویژه قرار نگیرند. همین مواظبت ها بوده که پای متعرضان به منافع ملی را تاکنون کوتاه کرده است.

 الهی تبار در پایان از لزوم حرکت دفاتر تسهیل گری که در مناطق حاشیه ای تداوم پیدا کرده از مرحله آمار و اطلاعات به عملیات و اقدام و اقدام شهرداری قرار بر احداث ۱۶ زمین ورزشی در سکونتگاههای غیررسمی خبر داد.

برای ورود به کانال تلگرام فرتاک نیوز کلیک کنید.
ارسال نظر
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط پایگاه خبری فرتاک نیوز در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار
همه اخبار
همه اخبار