-
شناسه خبر 426478
به گزارش فرتاک نیوز،

به قلم عفت حیدری روانشناسی اجتماعی؛نیک‌زیستی واقعی یا شکوفایی، وضعیت پایداری است که احساس و عملکرد خوب را با هم ادغام می‌کند. این شامل روابط مثبت و احساس ارزشمندی و تلقی خود به‌عنوان فردی توانمند و بسط توان و معنامندی و استقلال و خودکفایی است.سلامت روان و بهباشی روانشناختی چه ضرورتی دارد و به چه کار می آید ؟ از بهزیستی روانشناختی یا شکوفایی چه مقصودی داریم؟ افراد اغلب بهزیستی (نیک‌زیستی) را معادل تجربه‌ی لذت می‌دانند.شایسته است یاد‌آور شویم لذت خوشبختی نیست لذات بهباشی روانشناختی هم نیست لذت، وضعیت‌ گذرایی است که ممکن است از طریق ابزارهایی حاصل شود که همیشه در طول زمان مفید نیستند.برعکس، نیک‌زیستی واقعی یا شکوفایی، وضعیت پایداری است که احساس و عملکرد خوب را با هم ادغام می‌کند. این شامل روابط مثبت و احساس ارزشمندی و تلقی خود به‌عنوان فردی توانمند و بسط توان و داشتن حس معنادار بودن و استقلال و خودکفایی است.

IMG_20231008_192017_503
مطالعات داخلی نشان داده است افرادی که امیدواری و تاب آوری بالایی دارند از بهزیستی روانی بالایی نیز برخوردارند  نتایج مطالعه دگیری که توسط مومنی انجام شده است نشان داد که آموزش تاب آوری بر امید به زندگی و بهزیستی روانشناختی مادران دارای فرزند با ناتوانی های خاص یادگیری موثر بوده است خدابخشی و همکاران هم گزارش داده اند که آموزش تاب­ آوری در برابر استرس دارای پتانسیلی برای کاهش مشکلات سلامت روانی می­باشد.
در مطالعه دیگری محمدمهدی و همکاران اعلام کردند که حمایت اجتماعی ادراک‌شده بر بهزیستی روان‌شناختی و تاب‌آوری تأثیر مثبت و معنی‌دار  داردبا نگاهی به مقالات و مطالعاتی از این دست که در توسعه ادبیات تحقیق موثر بوده اند میتوان به این نتیجه رسید که تاب آوری و نیک زیستی همبود و همبسته هستند
نیک‌زیستی به‌معنای آن نیست که تمام مدت احساس خوبی داشته باشید. زندگی، فراز و نشیب دارد. احساسات دشوار یا دردناک، واکنش صحیح و مناسب به‌تجاربی است مانند اندوه از دست ‌دادن، کمبود، بدبختی و ناراحتی و حتی احساس خشم پس از تجربه‌ی بی‌عدالتی.
درک و رویارویی منطقی با چنین احساساتی، عامل کلیدیِ نیک‌زیستی است و به‌ما کمک می‌کند تا وقتی زمانه سخت و دشوار است، بتوانیم با اوضاع سازگار شویم. پژوهش‌ها نشان می‌دهد که احساس نیک‌زیستیِ بالاتر، به‌بسیاری از نتایج مطلوب مانند روابط سالم‌تر و رفتارِ اجتماعی‌‌تر‌‌‌‌، همکاری و کارهای مهربانانه‌‌‌‌‌‌، سلامتی بهتر و توقع‌ از زندگی و پیامدهای یادگیری قوی‌تر، مولد بودن بیشتر در محل کار و افزایش خلاقیت مربوط است.
گاهی گفته می‌شود که افراد خوشحال و خوشبخت مغرورند، اما مطالعات اخیر نشان داده که افراد خوشحال و خوشبخت بیشتر احتمال دارد که در مورد موضوعات اجتماعی، سیاسی و محیطی واکنش نشان دهند.
تأثیر نیک‌زیستیِ بالاتر بر روی نحوه‌ی تفکر ما و آنچه برای انجام دادن انتخاب می‌کنیم، می‌تواند به‌ما کمک کند تا با بسیاری از چالش‌هایی که به‌صورت جمعی در مقابل ما هستند، روبه‌رو شده و مقابله کنیم، طوری که با هم بتوانیم جهانی بهتر بسازیم.
توسعه‌ی نیک‌زیستی مخصوصاً در جوانان بسیار مهم است. برای آنکه این امر سازنده‌ی زیربنای آینده‌ی مثبت است، هم برای افراد، و هم برای جامعه‌ای که خلق می‌کنند و توانمندی‌های شناختی، احساسی، اجتماعی، علایق و خلاقیت را نیز توسعه می‌دهد.
گفتنی است؛ آدرس تاب آوری در اینترنت فارسی که با نام خانه تاب آوری ایران فعالیت میکند بعنوان مرجع و رسانه تخصصی تاب آوری برای مطالعه علاقه مندان به تاب آوری و نیک زیستی در دسترس است .

 

برای ورود به کانال تلگرام فرتاک نیوز کلیک کنید.
آنچه دیگران میخوانند
آیا این خبر مفید بود؟
ارسال نظر
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط پایگاه خبری فرتاک نیوز در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار
همه اخبار
همه اخبار