//
کدخبر: ۴۴۹۸۲۷ //

وضعیت فعالیت رستوران ها در ماه رمضان

حسن فهمیده، رئیس اتحادیه صنف رستوران و چلوکباب تهران، اظهار کرد: در ماه مبارک رمضان، فقط برخی از رستوران‌ها که دارای شرایط خاص و مجوز از اداره اماکن هستند، مجازند در طول روز با رعایت شئونات ماه رمضان فعالیت کنند. اما سایر رستوران‌ها باید پس از افطار به فعالیت‌های خود ادامه دهند.

وضعیت فعالیت رستوران ها در ماه رمضان
به گزارش فرتاک نیوز،
در پاسخ به سوال درباره شرایط و ضوابط فعالیت رستوران‌ها در ماه رمضان و ایام عید، حسن فهمیده، رئیس اتحادیه صنف رستوران و چلوکباب تهران، اظهار کرد: ما رستوران‌هایی را که در مناطق اسکان مسافران نوروزی، مسیرهای عبور و مرور آنها یا مکان‌های حساس مانند بیمارستان‌ها قرار دارند، شناسایی کرده و به اداره اماکن معرفی کردیم تا مجوز فعالیت آنها در این ایام صادر شود.

وی افزود: نظارت بر رستوران‌ها از ابتدای ماه رمضان و در ایام عید انجام خواهد شد. در مراکز پرتردد و مهم بازرسان اتحادیه مستقر خواهند بود تا به شکایت مسافران و شهروندان رسیدگی کنند.

رئیس اتحادیه صنف رستوران و چلوکباب تهران اضافه کرد: در اتحادیه نیز شیفت رسیدگی به شکایات نیز داریم. همچنین سامانه “رسابان” نیز قابلیت ثبت آنلاین شکایات را دارد.

وی تصریح کرد: فقط رستوران‌های دارای شرایط خاص فعالیت در ماه مبارک رمضان که دارای مجوز از اداره اماکن هستند، می‌توانند در طول روز با حفظ شئونات ماه رمضان فعالیت کنند و مابقی رستوران‌ها بعد از افطار باید به فعالیت‌های خود ادامه دهند.

ضوابط و شرایط فعالیت رستوران‌ها در ماه رمضان

 

فهمیده در ادامه به ضوابط و شرایط فعالیت رستوران‌ها در ماه رمضان اشاره کرد و گفت: این ضوابط شامل پوشاندن کامل شیشه‌ها به طوری که فضای سالن از بیرون قابل رویت نباشد، رعایت حجاب و عفاف، جلوگیری از انتشار بو و عرضه خوراک‌های دودزا، جلوگیری از تجمع مشتریان بیرون از واحد صنفی، جلوگیری از تجمع پیک بیرون از واحد صنفی، عدم انتشار تصویر خوراکی در فضای مجازی، ممنوعیت استعمال و عرضه دخانیات، جلوگیری از استعمال دخانیات توسط پیک بیرون از واحد صنفی، ممنوعیت روزه‌خواری متصدیان و کارکنان واحد و عرضه خوراک بیرون بر در کیسه‌های غیرشفاف است.

وی عنوان کرد: تلاش می‌کنیم که شئون ماه رمضان حفظ شود و از مسافران نوروزی هم به درستی پذیرایی شود.

تفاوت قیمت غذاها در هر رستوران بر اساس منطقه، هزینه سربار و اوزان مواد غذایی

فهمیده در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر اینکه آیا کباب، ‌ جوجه‌کباب، چلوخورش و… قیمت‌ مصوب دارند؟ گفـت: امکان تعیین قیمت مصوب در این بخش وجود ندارد، زیرا قیمت غذاها در هر رستوران بر اساس منطقه، هزینه سربار و اوزان مواد غذایی متفاوت است.

وی در ادامه گفت: بر اساس یک چارچوب مشخص که با فرمول هزینه سربار به علاوه هزینه مواد اولیه ضرب در ۲۰ درصد سود به دست می‌آید قیمت‌ها بررسی می‌شود و اگر رستوران‌ها این فرمول را رعایت کنند منوی قیمتی آنها تایید می شود.

رئیس اتحادیه رستوران و چلوکباب تهران در پایان گفت: بر منوی رستوران ها نظارت داریم تا خارج از چارچوب تعیین شده نباشد.

ماه رمضان فقط طبخ غذای بیرون‌بر مجاز است

حمیدرضا رستگار رئیس اتاق اصناف تهران افزود: واحدهای صنفی اغذیه فروشی در ایام ماه مبارک رمضان می توانند به مسافران و افرادی که عذر شرعی و بیماری دارند به صورت بیرون‌بر سرویس رسانی کنند.

وی با اشاره به الزام رعایت شئونات اسلامی در ماه مبارک رمضان، گفت: با هماهنگی به عمل آمده بین پلیس و اصناف مقرر شد رستوران ها و اماکنی مشخص شوند تا غذاها را به صورت بیرون‌بر در اختیار افراد دارای عذر شرعی قرار دهند و هیچگونه سرو غذا در محل نداریم.

حمیدرضا رستگار افزود: با واحدهای صنفی متخلف که اقدام به سرو غذا در محل کنند به جد برخورد قانونی می شود.

برای ورود به کانال تلگرام فرتاک نیوز کلیک کنید.
منبع: مهر
آیا این خبر مفید بود؟
کدخبر: ۴۴۹۸۲۷ //
ارسال نظر
 
اخبار مرتبط سایر رسانه ها
اخبار از پلیکان
اخبار روز سایر رسانه ها
    اخبار از پلیکان