//
کدخبر: ۴۵۱۲۰۰ //

عید دیدنی در کرمان: ۷ جاذبه دیدنی که نباید در سفرتان به کرمان از دست بدهید!

کرمان، در روز‌های عید، مقصدی جذاب برای گردشگری است چراکه آب‌وهوایی نسبتا گرم و مناسب در فصل بهار دارد. از این رو، در نظر گرفته ایم که بهترین جا‌های دیدنی کرمان را برای سفر نوروزی شما معرفی کند.

عید دیدنی در کرمان: ۷ جاذبه دیدنی که نباید در سفرتان به کرمان از دست بدهید!
به گزارش فرتاک نیوز،

یکی از مقاصد گردشگری بسیاری از گردشگران خارجی و داخلی، شهر بزرگ کرمان است که یکی از ۷ شهر بزرگ و زیبای ایران زمین شناخته می‌شود. این شهر در جنوب شرقی ایران قرار گرفته و آب‌وهوایی خشک و بیابانی دارد. به همین دلیل است که بافت معماری آن متفاوت و به شدت زیبا است.

 این شهر، چه برای جوان‌تر‌ها چه برای افراد مسن خاطره‌انگیز و جذاب خواهد بود، چون بخشی جدایی ناپذیر از فرهنگ ایرانیان و هنر آنان است. کرمان، در روز‌های عید، مقصدی جذاب برای گردشگری است چراکه آب‌وهوایی نسبتا گرم و مناسب در فصل بهار دارد. از این رو، راهنماتو در نظر گرفته است که بهترین جا‌های دیدنی کرمان را برای سفر نوروزی شما معرفی کند.

باغ شازده

برای عید می‌خوای بری کرمان؟ این جا‌های دیدنی رو یادت نره ببینی!

باغ در فرهنگ ایرانیان از دیرباز تا کنون عنصری به شدت مهم در معماری به حساب می‌آمده است. از این رو، ایران زمین پر است از باغ‌هایی زیبا که هر یک با معماری خاص و جذاب‌های منحصر به فرد خود ساخته شده است. فرض کنید در یک شهر کویری مثل کرمان، باغی زیبا مثل باغ شاهزاده ماهان ساخته شده است، باغی که بدون اغراق یکی از بهترین جا‌های دیدنی کرمان به حساب می‌آید.

اگر بخواهیم درباره تاریخ باغ شازده ماهان بدانیم، بهتر است بگوییم که ساخت آن به دوره قاجار برمی‌گردد. باغی سه هکتاری که به شکل مستطیلی ساخته شده است. حوض‌ها و فواره‌های زیبای این باغ، توسط درختان سرسبز و سربه فلک کشیده احاطه شده‌اند که در بخشی از آن، یک امارت میانی وجود دارد. برای رفتن به باغ شاهزاده ماهان کرمان بهتر است به دامنه کوه، در دو کیلومتری کرمان سفر کنید.

برای عید می‌خوای بری کرمان؟ این جا‌های دیدنی رو یادت نره ببینی!

ارگ بم

بی‌شک با شنیدن نام ارگ بم، هر ایرانی تنش به لرزه می‌افتد. چند سال پیش، بزرگترین بنای خشتی جهان توسط این زلزله به شدت آسیب دید و بر دل همه ما داغ گذاشت. اما، بخش قابل توجهی از آن امروزه بازسازی شده است. این بنای زیبا که در یونسکو نیز ثبت شده است، سراسر زیبایی است و ما را به دورانی کهن در ایران می‌برد.

این ارگ عظیم چهار تا شش قرن پیش از میلاد مسیح ساخته شده است، یعنی در دوران هخامنشیان. بعدتر نیز، ارگ بم به دلیل حضور در جاده ابریشم، یکی از مهم‌ترین شهر‌های ایران به حساب می‌آمد. برای رفتن به ارگ بم در کرمان باید به شهر بم، خیابان بهمن بروید.

برای عید می‌خوای بری کرمان؟ این جا‌های دیدنی رو یادت نره ببینی!

بازار تاریخی کرمان

یکی از جذاب‌ترین مکان‌های دیدنی کرمان که هم فال است و هم تماشا، بازار تاریخی کرمان است که آن را بازار وکیل نیز می‌نامند. اگرچه ممکن است بازار تبریز را قدیمی‌ترین بازار ایران بدانی، اما، بازار تاریخی کرمان یا بازار ملی کرمان، دومین بازار قدیمی ایران زمین به حساب می‌آید.

بازار ملی کرمان که از میدان ارگ کرمان شروع می‌شود، حدودا ۱.۵ کیلومتر ادامه پیدا خواهد کرد تا به میدان مشتاقیه برسد. شاید این ضرب‌المثل ایرانی را شنیده باشید: «با خودت زیره به کرمون می‌بری؟» این ضرب‌المثل کلامی است که اشاره به زیره‌های اعلای کرمان دارد، بنابراین می‌توانید از بازار تاریخی کرمان به عنوان سوغات زیره بخرید. برای رفتن به بازار تاریخی کرمان کافی است پس از رسیدن به این شهر تاریخی، میدان ارگ را پیدا کنید.

برای عید می‌خوای بری کرمان؟ این جا‌های دیدنی رو یادت نره ببینی!

آتشکده کرمان

اگر بخواهید با سنت‌های زرتشتیان آشنا شوید، باید به آتشکده زرتشتیان کرمان بروید که موزه مردم شناسی جامعه زرتشتیان را در مجموعه خود به وجود آورده است. نکته جالب در مورد این آتشکده، آن است که آتش همواره پابرجای این آتشکده قدمتی چندهزار ساله داشته و از معبد ورهرام هندوستان به ایران منتقل شده است. بنای آتشکده کرمان، قدمت بسیار زیادی ندارد چراکه آن را در زمان رضاخان ساخته‌اند.

این بنا و املاک اطراف آن مربوط به شخصی با نام جهانگیر اشیدری بوده که به جامعه زرتشتیان اهدا کرده است. حالا اطراف این آتشکده در کرمان را باغی زیبا با درختانی سرسبز احاطه کرده است که جذابیت آن را چند برابر می‌کند. برای رفتن به آتشکده زرتشتیان کرمان باید به خیابان شهدا بروید. این آتشکده در خیابان برزو آمیقی خودش را به ما نشان خواهد داد.

برای عید می‌خوای بری کرمان؟ این جا‌های دیدنی رو یادت نره ببینی!

قلعه دختر کرمان

شاید برایتان جذاب باشد که بدانید، اگر برای تعطیلات عید به کرمان می‌روید، درواقع به یکی از قدیمی‌ترین قلعه‌های ایران نزدیک شده‌اید. منظورمان قلعه دختر در کرمان است که از آن با نام معبد آناهیتا، قلعه گاوشیر و قلعه کوه نیز نام می‌برند. این قلعه زیبا با معماری خاص و اعجاب انگیزش شما را جذب خود می‌کند، آن هم بر بلندای یک کوه شرقی در کرمان.

از این جهت، قلعه دختر، به قلعه اردشیر نیز نزدیک است که می‌تواند دومین مقصد برای قلعه‌گردی شما در کرمان باشد. این قلعه تاریخی که قدمتش به ایران باستان بازمی‌گردد، هنوز مورد کاوش باستان‌شناسان قرار نگرفته، همین مساله بر اسرارآمیزی آن اضافه می‌کند. برای رفتن به قلعه دختر با دروازه‌ای پلکانی، می‌توانید به بلوار انقلاب اسلامی ۳ بروید.

فراموش نکنید که این تنها ۵ مکان گردشگری در کرمانِ بزرگ بود، اگر همچنان دوست داشتید از بنا‌های تاریخی و زیبایی‌های کرمان لذت ببرید، حمام گنجعلی خان، مسجد شاه نعمت‌الله ولی، روستای صخره‌ای میمند، ارگ راین کرمان و ده‌ها جای گردشگری دیگر را از قلم نیاندازید.

آیا این خبر مفید بود؟
کدخبر: ۴۵۱۲۰۰ //
ارسال نظر
 
اخبار مرتبط سایر رسانه ها
اخبار از پلیکان
اخبار روز سایر رسانه ها
    اخبار از پلیکان