-

پروفسور سیدحسن امین در فرهنگسرای رسانه:

شناسه خبر 299561

فرهنگسرای رسانه شب دوشنبه و در مراسم رونمایی از کتاب کشکول قلدران عشق، پذیرای تعدادی از چهره‌های ادبی و علمی و فرهنگی کشور بود.

به گزارش فرتاک نیوز،

فرهنگسرای رسانه شب دوشنبه و در مراسم رونمایی از کتاب کشکول قلدران عشق، پذیرای تعدادی از چهره‌های ادبی و علمی و فرهنگی کشور بود.
در این مراسم پروفسور حسن امین با اشاره به روند تحولی فلسفه در ایران گفت: در طول سده‌های گذشته چهره‌های درخشانی از حکمت و فلسفه در ایران ظهور کرده‌اند و آثار گرانسگی هم تولید کرده‌اند.

47

بوعلی و ابوریحان بیرونی و شیخ‌اشراق جریان‌های مهمی از فلسفه را بوجود آوردند که پاسخ‌گوی نیازهای عصر خود و نسل‌های بعدی بودنند، اما این روند پس از عصر صفوی و بعد از ظهور ملاصدرا متوقف شد.

این استاد دانشگاه ادامه داد: در قرون اخیر ایران، هیچ فیلسوف بزرگی را که در قامت جهانی باشد به دنیا عرضه نکرد، در حالی در دنیای غرب گام‌های بلندی در عرصه مباحث عقلی برداشته شده است و این جاماندگی از تحولات جای پرسش جدی دارد!

پروفسور امین تاکید کرد: مباحث فلسفی در ایران ارتباط معنا داری با جهان و انسان مدرن برقرار نمی‌کند و این به معنای آنست که حوزه فلسفی ما دچار افول شده است

وی خاطر نشان کرد:  پرسش اصلی فلسفه آنست که مسائل و دغدغه‌های آدمی را  بشناسد و پس از مجادلات عقلانی به مسائل پاسخ دهد و نه آنکه در مفاهیم انتزاعی متوقف بماند. این شرایط مخاطره آمیز به ما هشدار می‌دهد که فلسفه کلاسیک در ایران کار کرد و کارآمدی خودش را تا حدود زیادی از دست داده و سترون شده است.

W7

این استاد دانشگاه ادامه داد: متاسفانه دیدگاه خطایی در فرهنگ ایرانیان شکل گرفته است که مانع پرسشگری و خلاقیت شده  تا آنجا که می‌گویند ما ایرانیان سعادت داریم که از دستاوردهای تکنولژی غرب به راحتی  بهره‌مند می‌شویم، در حالی که آنان با سختی  علم وفن آوری را بدست می‌آورند!

وی افزود: بزرگان فکری ایران در قرون سوم  تا عصر صفوی، میراث ارزشمندی را برجا گذاشتند که مایه افتخار ایرانیان است. ولی امروزه با تأسف باید قبول کرد که فلسفه اسلامی ارتباط چندانی با انسان مدرن و چالش‌های آن برقرار نمی‌کند و به نحوی با نیازهایش بیگانه شده است.

 

برای ورود به کانال تلگرام فرتاک نیوز کلیک کنید.
ارسال نظر
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط پایگاه خبری فرتاک نیوز در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار
همه اخبار
همه اخبار