-
شناسه خبر 52369

قاتل آتنا در مقابل چشمان جمعی از مردمی که از مرگ این دختر بی گناه به خشم آمده بودند اعدام شد و به جزای عمل غیرانسانی و دردمنشانه خود رسید.اما آنچه در این میان تاحدی محل بحث وانتقاد از سوی کارشناسان وروانشناسان قرار گرفت نحوه واکنش مردم در هنگام اجرای حکم بود.

به گزارش فرتاک نیوز،

دکتر مهرداد کاظم زاده عطوفی روانشناس و معاون دانشکده علوم رفتاری و سلامت روان دانشگاه علوم پزشکی ایران نیز در گفت وگو با خبرنگار در این باره اظهارداشت:برخی از صحنه ها وقتی تکرار می شود جنبه سخت بودن و آزاردهندگی آن از بین می رود و به موضوعی عادی تبدیل می شود و حتی احتمال بروز رفتارهای پرخاشگرانه نیز افزایش می یابد.

 

کاظم زاده در پاسخ به این پرسش که رفتارهای مردم به هنگام مشاهده صحنه اعدام نظیر سوت وکف و پخش زنده از طریق شبکه های اجتماعی از جمله اینستاگرام کمی غیر معمول بنظر نمی رسد ؟ گفت: مردم نسبت به اتفاقی که برای آتنا افتاده است کاملا خشمگین هستند. لذا وقتی می بینند خشم شان توسط یک مرجع قضایی عملیاتی شده است خب عملا نمی توانند جلوی هیجان مثبت خود را که ناشی از این خشم است بگیرند.این صحنه ای که از مردم دیده شده است به لحاظ رفتار انسانی کاملا عادی است.ولی به لحاظ تاثیر آن در اجتماع نمی تواند عادی باشد به دلیل اینکه تکرار این رفتارها گاهی ما انسانها را نسبت به مرگ دیگران بی تفاوت خواهد کرد.

 

این روانشناس با اشاره به اینکه دراین صحنه ها حتی بچه ها و نوجوانان نیز حضور دارند گفت:مشاهده چنین صحنه ای توسط یک کودک قطعا جنبه بازدارندگی ندارد وموجب هراس ،خشونت و عادی شدن چنین اتفاقی می شود.حتی براساس مطالعات روانشناسی مواردی را شاهد بودیم که بچه هایی که این رفتارها را می بینند همین رفتار را بعدها با حیوانات انجام می دهند .به بیان دیگر هزینه مشاهده چنین صحنه هایی بیشتر از فایده آن خواهد بود.

 

وی حتی تاکید کرد:براساس مستندات موجود ،برخی از افرادی که از لحاظ شخصیتی زمینه های مساعدی برای رفتارهای بزه کارانه دارند جنبه هیجان این موقعیت ها می تواند آنها را به سمت این نوع رفتار سوق دهد.آنچه که مهم است این که قبل از اجرای این نوع احکام به ابعاد روانی و اجتماعی این نوع اجرا توجه شود.

 

 

برای ورود به کانال تلگرام فرتاک نیوز کلیک کنید.
ارسال نظر
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط پایگاه خبری فرتاک نیوز در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار
همه اخبار
همه اخبار