-
شناسه خبر 326311

سخنگوی وزارت امور خارجه ایران تصریح کرد که جمهوری اسلامی قطعا به مذاکرات برجام باز می‌گردد اما زمان آن پس از پایان مراحل مطالعه و مرور سوابق ادوار پیشین مذاکرات تعیین می‌شود.

به گزارش فرتاک نیوز،

سعید خطیب زاده در گفت‌وگو با شبکه فرانس۲۴ توضیح داد: ما روند بازنگری سوابق را بعد از روی کار آمدن دولت جدید در ایران دو مرحله شروع کرده‌ایم. نخستین مرحله به پایان رسید و ما اعلام کردیم که قطعا به وین می‌رویم تا مذاکرات با گروه ۴ به علاوه یک آغاز شود.

وی افزود: مرحله دوم بازنگری‌ها هنوز به پایان نرسیده است و سرگرم بررسی جزییات شش دور مذاکراتی هستیم که توسط دولت قبل ایران صورت گرفت. وی با بیان اینکه سووالاتی مطرح و دولت جدید به دنبال بررسی کاستی ها است افزود: به زودی این مرحله هم به پایان می‌رسد و ما قادر خواهیم بود که یک تاریخی را برای دور جدید مذاکرات مشخص کنیم.

سخنگوی وزارت امور خارجه بیان داشت که رئیس جمهوری و وزیر امور خارجه ایران تاکید کرده‌اند که به محض پایان مراحل بازنگری سوابق مذاکرات برجامی «به گفت‌وگوهای وین باز می‌گردیم». وی مطالعه سوابق گذشته را کاری طاقت فرسا خواند که در تهران جریان دارد، اما خاطر نشان کرد که زمان باقی‌مانده تا پایان این مرحله کمتر از مدت زمانی است که طول کشید دولت بایدن و تیمش در وین حاضر شوند.

خطیب زاده بیان داشت:‌ دولت جدید به دنبال این است که چرا مذاکرات پیشین به نتیجه رضایت بخش و سندی که همه طرف‌ها با آن موافق باشند نرسید. همچنین دولت به دنبال مسائلی است که باید در نشست پیش رو پاسخ داده شود. تمام این موارد نوشته شده است.

وی مهم‌ترین مساله را رفع تمام تحریم هایی دانست که پس از خروج یکجانبه دونالد ترامپ از توافق هسته‌ای ایران اعمال شد. سخنگوی وزارت امور خارجه بیان داشت: همانطور که می دانید ترامپ ۸۰۰ تحریم یکجانبه و غیرقانونی علیه ایران وضع کرد و تمام آن‌ها باید برداشته شوند.

وی با تاکید بر اینکه موضع ایران از ابتدا رفع تمام تحریم‌ها بوده تصریح کرد: ما به دنبال راهی هستیم که اطمینان حاصل کنیم تحریم‌ها به طور موثر رفع می‌شوند.

خطیب زاده در پاسخ به این سووال که آیا رفع تمام تحریم‌های آمریکا پیش‌شرط ایران برای بازگشت به مذاکرات برجامی در وین است بیان داشت که این پیش‌شرط محسوب نمی‌شود. وی توضیح داد: ایران و گروه ۴ به علاوه یک، عضو برنامه جامع اقدام مشترک (برجام‌) هستند. آمریکا هم مایل است به اتاق (مذاکرات) بازگردد اما باید بلیت تهیه کند.

به گفته او بلیت آمریکا ناظر بر پاسخ به درخواست گروه ۴ به علاوه یک و ایران است که تمام تحریم‌هایی که توسط ترامپ اعمال، بازاعمال یا تجدید برچسب شد رفع کند و اطمینان دهد که واشنگتن دیگر برجام را نقض نخواهد کرد.

سخنگوی وزارت امور خارجه در پاسخ به این سووال که آیا ایران به دنبال گرفتن امتیازهای بیشتر از سوی ایالات متحده است این‌گونه بیان داشت؛ باید به توافقی که قبلا مذاکره و امضا کردیم احترام بگذاریم و اطمینان حاصل کنیم که نسبت به اجرای کامل آن از سوی تمام طرف‌ها ضمانت کافی وجود دارد.

خطیب زاده یادآور شد که رئیس جمهوری آمریکا پیش از پیروزی در انتخابات وعده داده بود که به تمام موافقتنامه‌هایی که واشنگتن در دوره قبل خارج شده بود باز می‌گردد اما در مورد برجام این اتفاق نیفتاد. وی گفت: «واقعیت این است که دولت جدید آمریکا سیاستش را در قبال ایران تغییر نداده است، تحریم‌هایی که توسط دولت ترامپ اعمال شد هنوز فعال است و ما هیچ تغییر معنادار و چشمگیری را در سیاست آن ها در قبال ایران مشاهده نکرده‌ایم.»

 

برای ورود به کانال تلگرام فرتاک نیوز کلیک کنید.
ارسال نظر
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط پایگاه خبری فرتاک نیوز در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار
همه اخبار
همه اخبار