-
شناسه خبر 90184

مدیرکل دفتر مدیریت بیماری های غیرواگیر وزارت بهداشت گفت: آسم و بیماری انسداد مزمن ریوی در زمره مهمترین بیماری های مزمن ریوی است.

به گزارش فرتاک نیوز،

 دکتر افشین استوار همزمان با روز جهانی آسم افزود: مساله فقط این نیست که کدام بیماری در زمره مهمترین ها در نوع خود است بلکه آنچه که یک بیماری از جمله آسم را مهمتر جلوه می دهد شمار مبتلایان بالا و شمار جان هایی است که می گیرد.

وی افزود: هر سال چهار میلیون تن از مردم جهان به دلیل آسم و انسداد مزمن ریوی جان خود را از دست می دهند و پیش بینی می شود تا سال 2030 صد میلیون بیمار مبتلا به آسم دیگر به شمار بیماران مبتلا اضافه شوند.

- شمار بیماران مبتلا به آسم در دنیا چقدر است؟

دکتر استوار در خصوص شمار بیماران فعلی مبتلا به آسم در دنیا، عدد 330 میلیون بیمار را بیان می کند و اینکه تا سال 2030 یکصد میلیون بیمار دیگر نیز به این رقم اضافه می شود.

وی گفت: یک پیش بینی دیگر نیز نگران کننده تر است و آن اینکه اگر بیماری های مزمن ریوی در زمان حاضر در مقام چهارم بیماری های غیر واگیر خطرناک به شمار می آید، به گفته استوار، ممکن است تا سال 2030 مقام چهارمی بیماری های مزمن ریوی به مقام سومی ارتقا یابد و به همین علت است که اهمیت آسم و آلرژی در این برهه از زمان بیش از پیش احساس می شود.

مدیرکل دفتر مدیریت بیماری های غیرواگیر وزارت بهداشت اظهار داشت: این به این معناست که در زمان حاضر دیابت سومین و بیماری های مزمن ریوی چهارمین بیماری غیر واگیری خطرناک کشنده در جهان است و اگر تدابیر پیشگیرانه اندیشیده نشود احتمالا آسم جای دیابت را می گیرد و به مقام سومی نایل می شود.

9 درصد افراد بالغ کشورمان آسم دارند

دکتر استوار بیان کرد: بر اساس یک پیمایش در وزارت بهداشت طی سال های 93 و 94 (نیمه دوم سال 93 و نیمه اول 94) حدود 9 درصد بالغین کشور و حدود 11 درصد کودکان و نوجوانان ، آسم دارند.

مدیرکل دفتر مدیریت بیماری های غیر واگیر وزارت بهداشت اضافه می کند: بر اساس مطالعه دیگری در تهران در خصوص COPDبیماری انسداد مزمن ریوی، 6 تا  7درصد جمعیت این منطقه به این بیماری مبتلا هستند.

 -  عوامل آسم و آلرژی

دکتر استوار ادامه داد: هر چند ممکن است فردی به علل ژنتیکی به آسم و آلرژی مبتلا شود اما مهمترین علل بروز این بیماری آلودگی هوا و مصرف دخانیات است دو علتی که می توان آن را کنترل و پیشگیری کرد.

مدیرکل دفتر مدیریت بیماری های غیرواگیر وزارت بهداشت افزود: زمینه های ژنتیکی را تایید می کند اما تاکید آن روی عوامل خطر دیگری از جمله آلودگی هوا و مصرف دخانیات است که شیوع این بیماری در کسانی که دخانیات مصرف می کنند و یا در معرض آلودگی هوا هستند بیشتر است.

وی خاطرنشان کرد: آلودگی هوا و مصرف دخانیات از عواملی است که می توان در آنها مداخله و کنترل کرد؛ به عنوان مثال، رفع آلودگی هوا در زمان حاضر هم مطالبه مردم و هم دغدغه مسئولان امر است.

مدیرکل دفتر مدیریت بیماری های غیرواگیر وزارت بهداشت اظهار داشت: کسی که آسم دارد باید از هر آنچه که باعث بدتر شدن وضعیت جسمانی اش شود، پرهیز کند که دوری از هوای آلوده یکی از آنهاست اما ترک مکان سکونت که دارای هوای آلوده است ممکن است برای همه میسر نباشد و باید برای رفع این آلودگی فکری شود.

-  علایم آسم چیست؟

دکتر استوار، سرفه مزمن، تنگی نفس و خس خس ریه ها را از علایم مهم ابتلا به آسم می داند که اگر کسی این علایم را داشت باید به ابتلای خود به بیماری آسم مشکوک شود و به پزشک مراجعه کند.

وی در پاسخ به این سوال مبنی بر اینکه آیا هر سرفه مزمنی علامت آسم است یا خیر، این گونه پاسخ داد: این مساله را باید پزشک متخصص بر اساس ارزیابی از بیمارش عنوان کند اما به طور کلی اگر علایم یاد شده به مدت سه ماه یا 12 هفته ادامه یابد احتمال ابتلا به آسم بیشتر است.

 - آسم قابل کنترل و درمان است

مدیرکل دفتر مدیریت بیماری های غیر واگیر وزارت بهداشت، آسم را قابل کنترل و درمان بیان کرد و اینکه از نظر دارویی نیز کشور مشکلی ندارد و داروها در دسترس است.

وی همچنین تاکید کرد که وزارت بهداشت در راستای پیشگیری از بروز آسم و کنترل آن از هیچ تلاشی فروگذار نیست تا بروز عوارض آسم در سنین بالاتر پیشگیری کند.

دکتر استوار تاکید کرد که 60 درصد مرگ ها به طور کلی بر اثر بیماری های غیر واگیر رخ می دهد و این، مهمترین چالش پیش روز کشورهاست چرا که بیماری های غیر واگیر هم به توسعه ربط دارد و هم توسعه هر کشوری را تحت تاثیر خود قرار می دهد.

 

برای ورود به کانال تلگرام فرتاک نیوز کلیک کنید.
ارسال نظر
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط پایگاه خبری فرتاک نیوز در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار
همه اخبار
همه اخبار