//
کدخبر: ۴۶۶۱۶۴ //

ورود پشه آئدس به این استان؟/افزایش خطر ورود حشره خطرناک به داخل کشور +عکس

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری خراسان جنوبی گفت: در استان خراسان جنوبی هنوز موردی از ابتلا و گزیدگی و یا وجود پشه‌ (آئدس) گزارش نشده اما با توجه به مشاهده پشه در استان‌های دیگر باید رصد فرودگاه‌ها، پادگان‌ها و گمرک‌ها در دستور کار باشد.


ورود پشه آئدس به این استان؟/افزایش خطر ورود حشره خطرناک به داخل کشور +عکس
به گزارش فرتاک نیوز،

سیدمحمدرضا طالبی امروز در جلسه قرارگاه زیستی استان اظهار داشت: فلسفه این قرارگاه برنامه‌ریزی جهت بهتر زیستن در جامعه و پیشگیری از خطراتی است که جان انسان‌ها را تهدید می کند. جلسه قرارگاه زیستی باید به صورت مرتب در موضوعات مختلف که زندگی اجتماعی ما را تحت تأثیر قرار می‌دهند، ذیل پدافند زیستی برگزار شود.  

وی با اشاره به افزایش خطر ورود پشه آئدس به داخل کشور گفت: کمیته‌های پنج‌گانه برای مقابله با ویروس تب دنگی و تکثیر و ورود پشه آئدس تشکیل شده، لذا باید جلسات به‌طور مرتب برگزار شود چرا که با توجه به سیر صعودی ورود این پشه باید حساسیت‌ها را بیشتر کنیم. 

1403022909031316730066774

 

معاون استاندار با بیان اینکه شرح وظایف قرارگاه زیستی به دستگاه ها  مقابله‌ ای با پشه آئدس ابلاغ شده، گفت: مسئولان کمیته ها باید جلسات و موارد را جدی بگیرند.

وی با ذکر این نکته که کمیته‌های ذیل قرارگاه تاکنون به این موضوع زیاد توجه نکرده‌اند، متذکر شد: باید حساسیت ها برانگیخته شوند و برخی دستگاه ها دعوت به کار شده و وظایفی به آن ها ابلاغ شود.

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری خراسان جنوبی با تأکید بر اینکه برگزاری دوره‌های آموزشی و اطلاعرسانی یکی از مهمترین اقدامات پیشگیرانه و درمانی تب دنگی است، خاطرنشان کرد: در خصوص شناخت این نوع پشه، محل زندگی، پرورش، تخم ریزی و گزیدگی پشه باید آموزش هایی به مردم داده شود.

وی بیان کرد: در استان خراسان جنوبی هنوز موردی از ابتلا، گزیدگی و یا موردی از این نوع پشه(آئدس) گزارش نشده اما با توجه به مشاهده پشه در استان‌های دیگر باید رصد فرودگاه ها،  پادگان ها و گمرک ها در دستور کار باشد.

طالبی فرهنگ سازی، آموزش و اطلاع رسانی برای شناخت ویروس تب دنگی را مهم عنوان کرد و گفت: آموزش و اطلاع‌رسانی باید از سوی متخصصان و صاحبنظران در دستور کار رسانه ها باشد تا جو روانی خاصی در جامعه ایجاد نشود. 

وی در راستای مقابله با شیوع ویروس تب دنگی خواستار برگزاری مانوری با فرض درگیری بیماری شد و افزود: جمع‌آوری زباله‌ها، بازدید از تالاب‌ها و سدها و یا برکه‌های آب ثابت توسط دستگاه متولی و  تیم بهداشت و درمان باید مورد توجه باشد. 

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری خراسان جنوبی  با اشاره به فرا رسیدن ایام شهادت امام حسین(ع) و اربعین حسینی، عنوان کرد: نیاز است سازمان حج و زیارت  در خصوص آموزش تب دنگی از طریق سامانه سماح و یا ارسال پیامک هشدار، زائران را آموزش دهد.

طالبی با بیان اینکه با توجه به بخشی از مسائل پدافندی و آفندی باید به این پشه به عنوان یک سلاح زیستی هم توجه کرد، گفت: در مواردی انتقال پشه با لارو و تخم پشه هم توسط دشمن انجام می‌شود درنتیجه ورود و خروج ها و موارد گمرکی باید مدنظر و رصد دقیق قرار بگیرند.

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری خراسان جنوبی  خواستار رصد محل استقرار گردشگران خارجی به لحاظ وجود لارو پشه شد و افزود: مناطقی که تجمع آب دارند باید آدرس و مکان‌ها را طی نامه‌ای به دانشگاه علوم پزشکی جهت رصد ارائه دهند.

تب دنگی یک بیمار ویروسی است که از گزش پشه آئدس ایجاد می‌شود، اگر این پشه قبلاً فردی را که ویروس بیماری را داشته نیش بزند، ویروس این بیماری را به فرد دیگر منتقل می کند، در غیر این صورت گزش این پشه به تنهایی خطری ندارد.

برای ورود به کانال تلگرام فرتاک نیوز کلیک کنید.
آیا این خبر مفید بود؟
کدخبر: ۴۶۶۱۶۴ //
ارسال نظر
 
اخبار مرتبط سایر رسانه ها
اخبار از پلیکان
تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت فرتاک نیوز هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد
اخبار روز سایر رسانه ها
    اخبار از پلیکان
    تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت فرتاک نیوز هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد