//
کدخبر: ۴۶۵۰۱۵ //

اگر تمام روز سر پا باشید چه می شود؟

چقدر شنیده‌اید که یکجانشینی و بی‌تحرکی باعث انواع بیماری‌ها می‌شود؟ اما آیا به این معنی است که تمام روز ایستادن خوب است؟ چقدر باید بایستید؟ درست همان‌طور که ساعت‌های طولانی نشستن برای سلامتی بد است، ساعت‌های طولانی ایستادن و سر پا بودن هم برای سلامتی مضر است.

اگر تمام روز سر پا باشید چه می شود؟
به گزارش فرتاک نیوز،

تمام روز سر پا بودن باعث می‌شود جاذبه زمین به ضررتان عمل کند. وقتی ایستاده‌اید، جاذبه زمین تمام چیزهایی را که درون بدنتان است به سمت پایین می‌کشد. هر چند جاذبه شما را روی زمین محکم نگه می‌دارد؛ اما جریان خون در پایین‌تنه‌تان زیاد می‌شود و بر گردش خونتان اثر منفی می‌گذارد. ازاین‌رو فشار زیادی به بدنتان وارد می‌شود.

ساعت‌های طولانی ایستادن می‌تواند به پاهایتان آسیب بزند و منجر به تورم و احساس خستگی شود. از سویی دیگر، زیاد ایستادن بر انواع سیستم‌ها و ارگان‌های بدن اثر می‌گذارد؛ از نقص‌های اسکلتی گرفته تا آسیب به سیستم لنفاوی.

اگر ساعت‌های طولانی سر پا باشید چه عوارضی برای سلامتی‌تان دارد؟

از انسان‌های اولیه گرفته تا انسان‌های خردمند امروزی، ایستادن مطلوب‌ترین وضعیت بدنی بوده است. اما نکته مهم اینجاست که همه چیز بسیار بستگی به این دارد که چقدر ایستاده‌اید. برخی از مشکلات معمول که می‌توانند نتیجهٔ ایستادن‌های طولانی‌مدت باشند:

. درد پایین کمر

. گرفتگی گردن و شانه‌ها

. واریس

. خستگی عضلات

. تورم پاها

. درد کف پا

. پاشنه درد

چند ساعت ایستادن در روز بی‌ضرر است؟

به گفتهٔ دانشمندان و کارشناسان، ایده‌آل این است که هر یک ساعت، تقریباً ۱۵ دقیقه بایستید. از طرفی دیگر، یک سری مطالعات نشان می‌دهند هر یک ساعت، نیم ساعت ایستادن مفید است.

مطالعات نشان می‌دهند دو ساعت یا بیشتر ایستادن می‌تواند سبب ناراحتی در بدن شده و وضعیت روانی فرد را تحت‌تأثیر قرار دهد. ازاین‌رو به‌ازای هر یک ساعت نشستن، بیشتر از نیم ساعت ایستادن منجر به مشکلاتی می‌شود.

آیا ایستادن سالم‌تر از نشستن است؟

ایستادن در مقایسه با نشستن بهتر است، اما هیچ یک از این دو توصیه نمی‌شوند. چون در نهایت همه چیز بستگی به این دارد که چقدر می‌نشینید یا می‌ایستید. چیزی که مهم است، حفظ تعادلی درست بین این دو وضعیت است.

بیشتر گفتگوها در محل کار در حالت نشسته اتفاق می‌افتند. اما شواهد نشان می‌دهند بیشتر کارگران خط تولید و کارمندان بانک ساعت‌ها ایستاده هستند. زیاد نشستن می‌تواند پاها را ضعیف کند، مشکلاتی برای لگن ایجاد کند و منجر به واریس شود.

از آن‌سو، زیاد ایستادن و بیش از ۸ ساعت بدون حرکت بودن هم می‌تواند باعث مشکلاتی در عضلات پا، رگ‌ها و تاندون‌ها شود.

۶ نکته برای خوابیدن با موهای فر ؛ چطور حالت موهای مجعد را در طول شب حفظ کنیم؟

مقایسه ایستادن و نشستن در محل کار

اثرات نشستن

خود نشستن مشکلی ایجاد نمی‌کند، بلکه مسئله این است که چه مدتی می‌نشینید و با چه وضعیتی می‌نشینید. ساعت‌هایی که نشسته‌اید، یعنی تحرکی ندارید.

اثرات خوب ِ نشستن

. کمک می‌کند وضعیت بدنی درست را حفظ کنید

. برای پیشگیری از واردشدن فشار بر عضلات کمر و ستون فقرات خوب است

اثرات بد ِ نشستن

. به عضلات بزرگ‌تر پاها فشار وارد کرده و آنها را ضعیف می‌کند

. ممکن است لخته خون تشکیل شود

. عضلات فلکسور لگن کوتاه شده و مشکلاتی برای لگن ایجاد می‌شود

. وضعیت نادرست نشستن باعث مشکلات پایین کمر شده و به بافت‌های نرم و دیسک‌ها آسیب وارد می‌شود

از صندلی‌های اداری و طبی برای نشستن در محل کارتان استفاده کنید.

اثرات ایستادن

ایستادن بدون هیچ حرکتی خطرناک است و عوارضی برای عملکردهای بدن دارد.

اثرات خوب ِایستادن

. ایستادن بعد از چند ساعت نشستن قطعاً مفید است و به گردش خون بدن کمک می‌کند.

. باعث افزایش ضربان قلب شده و ریه‌ها را نیز پُر می‌کند

. فشار را از کمر و پشت برمی‌دارد

. به چشم‌ها استراحت می‌دهد

. به عضلات پا و مفاصل اجازه می‌دهد مقداری حرکت کنند

. ایستادن در مقایسه با نشستن کالری‌سوزی بیشتری دارد

اثرات بد ِایستادن

. ایستادن در یک وضعیت برای مدت طولانی باعث بروز مشکلاتی در عضلات پا و تاندون‌ها می‌شود.

. نارسایی مزمن وریدی را به همراه دارد

. موجب درد پایین کمر و خستگی می‌شود

. طبق تحقیقات، ایستادن به مدت ۱۵ تا ۳۰ دقیقه خوب است. ضمناً حرکت‌کردن و راه‌رفتن حین ایستادن مفید است.

توصیه‌هایی برای افرادی که تمام روز سر پا هستند

. مرتباً وضعیت خود را تغییر دهید. مدت طولانی بی‌حرکت نایستید و مکرراً تغییر وضعیت دهید. منظور این نیست که مدام حرکت کنید، بلکه تغییر وضعیت حرکت باعث توزیع درست وزن بدن و کمک به گردش خون می‌شود.

. هر وقت ممکن بود بدنتان را بکشید. استراحت‌های مکرر چیزی است که برای پیشگیری از واردشدن فشار به پاها اکیداً توصیه می‌شود. یک استراحت کوچک و انجام حرکات کششی به گردش خون بهتر کمک کرده و عضلات را از گرفتگی رها می‌کند.

. وقتی در خانه هستید، توپ تنیس یا بطری آب زیر پایتان بچرخانید. هر وقت در خانه استراحت می‌کنید، با استفاده از یک توپ تنیس یا بطری آب کف پاهایتان را ورزش دهید. توپ را زیر پایتان بگذارید و به عقب و جلو بچرخانید تا از فشار وارد بر کف پا و انگشتان کاسته شود.

. کفش‌های راحت و مناسب بپوشید. کفش‌های راحتی انتخاب کنید که وقتی ایستاده‌اید از بدن شما حمایت کنند. لزوماً نباید کفش طبی بپوشید، هر کفشی که راحت هستید بپوشید. به‌طورکلی کفشی که می‌پوشید باید نرم و انعطاف‌پذیر باشد، پاشنه‌ها کمتر از ۵ سانتیمتر باشند، از پاهایتان در برابر ضربه حمایت کند، انگشتان اجازه حرکت داشته باشند، کاپ پاشنه کفش راحت باشد.

. هنگام صحبت‌کردن راه بروید. راه‌رفتن هنگام حرف‌زدن به معنی حرکت‌دادن پاهاست بدون اینکه لازم باشد مدت طولانی یکجا بایستید.

. روی سطوح سخت نایستید. ایستادن روی سطوح چوبی یا پلاستیکی و یا فومی کمک می‌کند تا حدی فشار جذب شده و از مفاصل و استخوان‌هایتان حمایت شود. همچنین می‌توانید یک مت یا فوم زیر پایتان بیندازید تا وقتی بی‌حرکت هستید، روی سطحی نرم‌تر بایستید.

. ورزش کنید و بدنتان را بکشید. ورزش‌کردن و حرکات کششی بهترین راه برای بهبود گردش خون هستند. تمرینات قدرتی و چند حرکت کششی، عضلاتتان را قوی می‌کنند و بعد از ساعت‌ها ایستادن کمتر احساس ناراحتی خواهید کرد.

 

برای ورود به کانال تلگرام فرتاک نیوز کلیک کنید.
آیا این خبر مفید بود؟
کدخبر: ۴۶۵۰۱۵ //
ارسال نظر
 
اخبار مرتبط سایر رسانه ها
اخبار از پلیکان
تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت فرتاک نیوز هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد
اخبار روز سایر رسانه ها
    اخبار از پلیکان
    تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت فرتاک نیوز هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد