//
کدخبر: ۴۶۲۲۸۴ //

متهم ردیف اول ایجاد شپش را بشناسید

استاد گروه انگل شناسی و قارچ شناسی دانشگاه علوم پزشکی مشهد گفت: عدم رعایت مراقبت های بهداشتی، می تواند زمینه‌ی تخم گذاری شپش بر روی مو و پوست بدن افراد را فراهم کند.

متهم ردیف اول ایجاد شپش را بشناسید
به گزارش فرتاک نیوز،

دکتر فریبا برنجی  ضمن برشمردن بیماری های انگلی ناشی از شپش گفت: در صورتی که اقدامی برای از بین رفتن شپش صورت نگیرد، متعاقب آن، فرد به یک بیماری دیگری به نام بیماری ولگردان مبتلا می شود. این بیماری در افرادی که دیر استحمام و دیر لباس خود را عوض می کنند، دیده می شود و در فرد مبتلا علائم ضایعات پوستی متعددی همچون، خشکی و سفتی پوست بروز می کند.

وی در توضیح بیشتر این بیماری انگلی گفت: شپش، انگل خونخواری است که بر روی مو و پوست بدن تخم گذاری می کند و انگل پدیکولوس یا شپش، که با خارش در تمام طول روز و شب همراه بوده، می تواند روی موی سر و بدن تخم گذاری کند.

عضو هیات علمی گروه انگل شناسی و قارچ شناسی دانشگاه علوم پزشکی مشهد ادامه داد: بیماری پدیکولوزیس، عموماً روی موهای پشت سر و پشت گوش تخم گذاری می کند و این تخم ها روی سر بیمار قابل مشاهده بوده و در صورتی که آلودگی بسیار شدید باشد، خود انگل که یک حشره بسیار کوچک است، را نیز می توان روی سر بیمار مشاهده کرد.

دکتر برنجی همچنین گفت: نوع دیگر از این انگل خونخوار، شپش بدن است، که لا به لای درز لباس ها تخم گذاری می کند. شپش ها با خون خواری خود، گزش های متعدی ایجاد می کنند و باعث خارش شدید می شوند، چرا که بزاق آنها حاوی مواد آنتی ژنیک هستند، که این مواد در زیر پوست فرد منتشر می شوند، بنابراین بیمار احساس خارش شدید می کند. شپش روی بدن بیشتر از روی بدن خون خواری کرده و می تواند موجب انتقال بیماری هایی مثل تیفوس اپیدمیک و تب راجعه به انسان شود، اما شپش سر بیماری خاصی منتقل نمی کند.

وی روش های انتقال شپش را، عدم رعایت نکات بهداشتی عنوان کرد و افزود: جهت پیشگیری از ابتلا به شپش، بهتر است، در آرایشگاه ها از وسایل بهداشتی شخصی مخصوص خود مثل قیچی، شانه، پیش بند و سایر وسایلی که با پوست تماس دارند، استفاده شود، چون استفاده از وسایل شخصی مشترک، در آرایشگاه های غیربهداشتی منجر به انتقال بیماری می شود. همچنین استفاده مشترک از لباس هاس ورزشی در باشگاه ها، نیز باعث انتقال شپش می شود.

دکتر برنجی گفت در مدارس، مترو، تاکسی، اتوبوس، کمپ های معتادین، زندان ها، مراکز سالمندان و مکان هایی که تجمع افراد با یکدیگر زیاد است، بیماری شپش به راحتی از بدن یک شخص به شخص دیگر  منتقل می شود لذا، شپش از یک میزبان به میزبان دیگر قابل انتقال است، حتی استفاده از گوشی صوتی آلوده می تواند باعث انتقال آن شود.

عضو هیات علمی گروه انگل شناسی و قارچ شناسی دانشگاه علوم پزشکی مشهد ادامه داد: برای پیشگیری از ابتلا به شپش استحمام مکرر، تعویض مکرر لباس های زیر، اجتناب از تماس با افراد دچار خارش و نیز در صورت استفاده فرد مبتلا از وسایل شخصی از جمله ملحفه، لباس و...ضدعفونی کردن آنها توصیه می شود. در صورتی که، ملحفه یا رو تختی های بزرگ که قابل شست و شو نیستند، آلوده شوند، جهت از بین رفتن حشره، آنها را در کیسه ای بزرگ در بسته به مدت 10 الی 15 روز در فضای باز قرار داده، پس از آن می توان مجدد از آنها استفاده کرد.

دکتر برنجی بهترین راه برای از بین رفتن تخم های شپش را کوتاه کردن مو ذکر و یادآور شد: برای درمان شپش، استفاده از شامپوی پرمترین با نظر پزشک معالج توصیه می شود. همچنین، افرادی که موهای بلندی دارند، قبل از شروع استحمام، مخلوط آب ولرم و سرکه را با شانه دندانه ریز به موهای خود کشیده، که باعث جدا شدن تخم های شپش از موی سر می شود.

وی خاطرنشان کرد:  این بیماری، یک بیماری خانوادگی است و در صورت ابتلاء یک عضو از خانواده، سایر اعضا نیز همزمان نیز باید باهم درمان شوند.

برای ورود به کانال تلگرام فرتاک نیوز کلیک کنید.
آیا این خبر مفید بود؟
کدخبر: ۴۶۲۲۸۴ //
ارسال نظر
 
اخبار مرتبط سایر رسانه ها
اخبار از پلیکان
تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت فرتاک نیوز هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد
اخبار روز سایر رسانه ها
    اخبار از پلیکان
    تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت فرتاک نیوز هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد