//
کدخبر: ۴۶۰۷۷۸ //

کمبود آهن و پوست شما؛ یه راهنمای جامع برای تشخیص و درمان!

از علائم کمبود آهن می‌توان به تنگی نفس، گیجی، خستگی و بیحالی، سردرد مداوم، خشکی مو، اضطراب و… اشاره کرد. در این مقاله قصد داریم، ضمن بیان اثر مواد غذایی بر شفافیت پوست؛ تاثیر کمبود آهن بر پوست را بررسی کنیم.

کمبود آهن و پوست شما؛ یه راهنمای جامع برای تشخیص و درمان!
به گزارش فرتاک نیوز،

کمبود آهن در بدن، از مشکلات اساسی و مهمی است که تاثیرات مهمی در تمامی نقاط بدن می‌گذارد. چرا که نقش آن ساخت هموگلوبین در گلبول قرمز است و هموگلوبین گلبول قرمز را قادر می‌ سازد که اکسیژن را به نقاط بدن برساند. تاثیر کمبود آهن بر پوست و در بدن می‌تواند به صورت تیرگی در پوست و یا بی‌رنگ شدن آن در برخی نقاط یا بی حالی و خستگی کل بدن اشاره کرد.

 

فقر آهن که بیشتر در بانوان علی الخصوص زنان باردار رایج است، می‌تواند تاثیرات مختلف و گوناگونی برروی پوست و مو بگذارد. به دلیل اینکه تولید هموگلوبین نیازمند آهن است، فقر آهن قطعا بر روی پوست و سلامت آن تاثیرگذار است. کمبود آهن باعث کوچکتر شدن و کم رنگ‌تر شدن گلبول‌های قرمز می‌شود و باعث زرد و کمرنگ شدن آن. همین موضوع سبب خارش، پوسته پوسته شدن و یا خشکی آن خواهد شد. اثر کم خونی بر پوست صرفا مخصوص خانم‌ها نیست و می‌تواند از عوارض کم خونی در آقایان نیز تخریب پوست نیز باشد.

کمبود آهن و تیرگی پوست

آزمایش‌ها و تحقیقات انجام شده نشان می‌دهد که در نتیجه کمبود آهن و کمبود ویتامین B12، تیرگی پوست رخ می‌دهد. در واقع رنگ قرمز خون از هموگلوبین آن است و زمانی که به علت کمبود آهن، هموگلوبین به اندازه ی کافی تولید نشود؛ سلول‌های قرمز خون و در نهایت جریان خون به پوست هم کم می شود. زمانی که این اتفاق رخ بدهد پوست و سلول های آن نمی توانند در اثر تزریق خون و اکسیژن رسانی ترمیم شوند و به مرور دچار تیرگی خواهند شد.

 

کمبود آهن و جوش صورت

هنوز طی تحقیقات انجام شده، ارتباط مستقیمی بین کمبود آهن و کم خونی مینور یا ماژور با جوش و آکنه ثابت نشده است؛ اما از آنجا که پوست برای شفافیت و تغذیه‌ی خود نیاز به خونرسانی صحیح دارد، کم خونی می‌تواند در دراز مدت عوارضی برای پوست این افراد داشته باشد.

کمبود آهن و مشکلات پوستی

کم خونی می‌تواند انواع مختلفی داشته باشد. اما با این حال تقریبا همه اثرات یکسانی بر بدن دارد. چرا که گلبول‌های قرمز به طور قابل توجهی کاهش پیدا می‌‌کند. نرسیدن اکسیژن به بافت‌های بدن توسط گلبول‌های قرمز می‌تواند سبب ایجاد مشکلات پوستی شود.

در برخی مواقع مشکلات پوستی ظاهر شده همراه کم خونی ناشی از کمبود آهن همراه با خارش پوست و لک صورت می‌باشد که این ارتباط را نشان می‌دهد.

آیا تیرگی پوست ناشی از کم خونی است؟

دلایل مختلفی برای بیماری‌های پوستی وجود دارد. یکی از این دلایل همانطور که گفتیم کم خونی است. ممکن است فردی به طور ناگهانی متوجه وجود تیرگی و لک‌های پوستی بروی بدن یا صورت خود بشود که ضمن مراجعه به متخصص می‌توان کمبود ویتامین B12 و آهن موجود در خون را علت آن بیان نمود.

کمبود آهن و ریزش مو:

 

رابطه‌ی کم خونی و ریزش مو می‌تواند یبه علت کمبود آهن موجود در خون باشد. زمانی که میزان ذخیره‌ی آهن در بدن کاهش پیدا می‌کند، فریتین خون هم کم می‌شود و به دنبال آن بدن از فریتین موجود در فولیکول مو استفاده می‌کند.

فریتین یکی از پروتئین‌های زیستی است با اتصال به آهن نقش ذخیره سازی آهن را در داخل سلول بر عهده دارد.

بنابراین زمانی که فریتین خون با مصرف آن توسط بدن کم شود؛ اتصال و ذخیره‌سازی آهن هم مجدا کاهش پیدا می‌کند و ریزش مو در فرد افزایش پیدا می‌کند. کم خونی به ویژه در زنان، با ریزش مو به عنوان یکی از نشانه‌های آشکار آن همراه باشد.

علائم پوستی کمبود آهن و کم خونی:

زخم شدن دهان و گوشه لب: ترک‌های دردناکی که در گوشه‌های لب پدیدار می‌شود.

رنگ پریدگی پوست

چین چین شدن کف دست

خشکی پوست و خارش

مشکلات ظاهری ناخن (قاشقی شدن آن)

تشدید ریزش مو

خشکی و شکنندگی مو

این نکته حائز اهمیت است که کمبود آهن و کم خونی در حالت عادی نمی‌تواند به صورت شدید نمی‌تواند بر روی پوست تاثیر بگذارد، اما اگر این مشکل باعث تیرگی پوست شود می‌تواند نشانه‌ای از شدید بودن کم خونی باشد و باید به پزشک مراجعه کرد.

افرادی که چهره آنها زرد و تیره است باید سعی کنند در غذای خود مواد غذایی قرار دهند که دارای آهن بیشتری است.

منابع غذایی حاوی آهن

به طور کلی برای رفع مشکل کمبود آهن به صورت حاد باید به پزشک مراجعه کرد. اما برای پیشگیری از این مشکل می‌توان مواد غذایی حاوی آهن از جمله: گوشت قرمز، جگر، مغزیجات، عدس، لوبیا، اسفناج و… مصرف کرد.

همچنین مصرف چای، ماست هنگام غذا، کلسیم موجود در شیر و… در روند جذب آهن از مواد اختلال ایجاد می‌کند.

آیا این خبر مفید بود؟
کدخبر: ۴۶۰۷۷۸ //
ارسال نظر
 
اخبار مرتبط سایر رسانه ها
اخبار از پلیکان
اخبار روز سایر رسانه ها
    اخبار از پلیکان