//
کدخبر: ۴۵۳۰۰۵ //

عروسک درمانی| تاثیر استفاده از عروسک بر سلامت روانی کودکان

با مطالعه این پست آموزشی به سادگی با آسیب های روانشناختی و روحی کودکان جلوگیری کنید. به یاد داشته باشید که عروسک و اسباب بازی در روند رشد و سلامت کودکان تاثیر قابل توجهی دارد.

عروسک درمانی| تاثیر استفاده از عروسک بر سلامت روانی کودکان
به گزارش فرتاک نیوز،

بر کسی پوشیده نیست که بازی کردن برای کودکان به منزله شناخت دنیای پیرامون است، اما این تمام ماجرا نیست. بازی یک ابزار بسیار مهم برای والدین نیز می‌باشد و با آن می‌توانند مشکلات و چالش‌های ذهنی کودکان را مدیریت کنند. در این بخش قصد داریم با کمک مشاورین یک مرکز فروش انواع اسباب بازی به نقد و بررسی این موضوع بپردازیم. با توجه به این که عروسک رایجترین نوع اسباب بازی هم برای پسران و هم برای دختران می‌باشد، تمرکز ما روی تاثیر استفاده از عروسک در بهداشت روانی کودکان می‌باشد.

به نقل از فروشگاه اینترنتی اسباب بازی فروشی شازده کوچولو، هر کودک با توجه به شرایط و همچنین محیط زندگی خود به یک اسباب بازی ویژه نیاز دارد. بررسی مسائل شخصی روانشناختی کودکان نیاز به ساعت‌ها گفتگو دارد که در این بخش در مورد آن صحبت نخواهیم کرد. با این حال نکاتی در باب تاثیر استفاده از عروسک در بهداشت روانی کودکان مطرح خواهیم کرد که هر یک از والدین برای فرزند خود به کار گیرد. یک اسباب بازی و یا عروسک برای کودکان هم عامل تشویقی است و هم عامل تنبیهی هنر شما در داستانی است که است که برای آن تعریف می‌کند. داستان سرایی به اسباب بازی‌های جان میدهد و باعث می‌شود که کودکان ارتباط بهتری با اسباب بازی‌های خود برقرار کنند.

عروسک درمانی

متخصصین اطفال برای اینکه بتوانند کودکان را بدون دارو و جلسات تراپی درمان کنند، از عروسک و اسباب بازی مخصوص استفاده می‌کنند. عروسک به کودکان کمک خواهد کرد که انرژی اضافی خود را تخلیه کنند و نسبت به محیط پیرامون خود عملکرد بهتری ارائه دهند. عروسک برای کودکان مانند یک موجود زنده است که تمایلی به حرکت کردن ندارد. اما در ذهن آن ها این موجود بازی و به آن ها عشق میورزد. هنگام خرید اینترنتی اسباب بازی به کیفیت و همچنین سلامت آن توجه ویژه داشته باشید. چرا که پارامتر قیمت هیچگاه تعیین کننده این موضوع نخواهد بود. اگر به قصد عروسک درمانی برای کودک خود عروسک خریداری می‌کنید، سعی کنید با نظر و نیاز کودک خود دست به تصمیم گیری بزنید.

 در خرید عروسک برای کودکان به چه نکاتی توجه شود؟

خرید عروسک و اسباب بازی با هدف بهداشت روانی اندکی سخت است و نیاز به دقت دارد. به همین دلیل نیز  به شما چند نکته اصلی و اساسی خواهیم آموخت تا تصمیم گیری خود را در بهینه ترین حالت ممکن انجام دهید.

  •     اسباب بازی باید محکم و قوی باشد. چرا که از دست دادن عروسک برای کودک سخت است و حتی می‌تواند ضربه روحی به او وارد نماید.
  •     اسباب بازای باید به نحوی انتخاب شود که کودک در انتخاب آن دخیل باشد. چرا که یک موجود خارجی سخت و غریبه هیچگاه برای کودک جذاب نیست. به نوعی عروسک و اسباب بازی باید یک دوست مورد انتظار برای او باشد.
  •     اسباب بازی باید متناسب با سن کودک باشد و توانایی برقرار ارتباط با او را داشته باشد. اگر یک عروسک با پیچیدگی های خیلی زیاد خریداری کنید، صرفا به دلیل اینکه گران است، نتیجه مطلوبی به دنبال نخواهد داشت.
  •     اسباب بازی اگر به صورت تعاملی و فعال باشد، در بازی درمانی نتیجه بهتری خواهد داشت. دقت کنید که کودک در مراحل اولیه باید بتواند به سادگی ارتباط برقرار کند و ظاهر اسباب بازی برای او جذاب باشد.
  •     اندازه عروسک باید متناسب با کودک و توان او باشد. برخی از والدین اقدام به خرید عروسک و اسباب بازی بزرگ می‌کنند و همین امر موجب می‌شود که کودکان نتوانند از آن استفاده مناسبی داشته باشد.

عروسک چگونه روی بهداشت روانی کودکان تاثیر گذار است؟

شاید برای شما این سوال ایجاد شود که چگونه عروسک و یا انواع اسباب بازی روی بهداشت روانی کودکان تاثیر گذار است. دقت کنید که برای خرید آنلاین عروسک حتما زمان و انرژی کافی صرف کنید و یک گزینه مناسب کودک خود انتخاب کنید. حتی می‌توانید با نشان دادن عکس عروسک ها به او نظر او را بپرسید. حتی با بررسی واکنش‌های او نیز می‌توانید یک گزینه مطلوب انتخاب نمایید.

خرید عروسک دخترانه

·       راحتی و آرامش

اولین و شاید بتوان گفت مهمترین تاثیر عروسک ها روی بهداشت روانی کودکان، راحتی و آرامشی است که به آن ها منتقل می‌شود. هیچ گاه یک عروسک سطح استرس و تنش درونی کودک را افزایش نمیدهد. اگر بخواهیم با شما صادقانه صحبت کنیم، عروسک ها برخی مواقع از همنشینی بزرگان نیز بهتر است.

·       تقویت مهارت های ارتباطی کودکان

اگر به دنبال بهینه سازی روابط اجتماعی کودکان خود می‌باشید، اولین و شاید مهمترین قدم شما در این رابطه بازی کردن با عروسک آن ها و آموزش این قوانین است. به عنوان مثال سلام کردن، آموزش حریم خصوصی کودکان، صداقت با والدین، احترام به بزرگسال و ... همگی از مهمترین مهارت‌هایی است که شما می‌توانید هنگام بازی کردن با کودکان خود به آن ها آموزش دهید.

·       تنها گذاشتن کودکان

اگر کودک 3 تا 6 ساله داشته باشید، می‌دانید که تنها گذاشتن کودکان تا چه اندازه سخت است و گاها چالش برانگیز می‌شود. چرا که آن ها از تنهایی میترسند و همین موضوع منجر به آسیب روانی به کودکان خواهد شد. به سبب حفظ بهداشت روانی کودکان بهترین کار قرار دادن یک عروسک قوی و نسبتا بزرگ در کنار آن ها خواهد بود. آن ها میدانند که چگونه به این عروسک اطمینان کنند و حتی با او بازی نمایند.

·       تخلیه احساسات

اگر کودک شما نیز در بیان احساسات خود مشکل دارد و گاها رفتار مناسبی در مواجه با دیگران انجام نمیدهد، به احتمال زیاد روشی برای بیان احساسات و یا تخلیه احساسات ندارد. امروزه عروسک و اسباب بازی های بسیار زیادی وجود دارد که با هدف تخلیه خشم و استرس کودکان طراحی شده اند. اما نکته بسیار مهم توجه به نحوه استفاده از هر یک می‌باشد.

·       بهبود قدرت خلاقیت و ذهنیت کودکان

یکی از مهمترین مزایای استفاده عروسک برای کودکان تقویت قدرت خلاقیت و ذهن پرسشگر آن ها می‌باشد. البته مدت زمان و همچنین نوع بازی کردن شما نیز در این رابطه بسیار مهم است. زمانی از تاثیر استفاده از عروسک در بهداشت روانی کودکان بهره‌مند خواهید شد که به داستان اسباب بازی و کودکان خود جهت بدهید و برای آن ها زمان صرف نمایید. اگر قصد بهینه سازی قدرت خلاقیت و ذهنیت کودکان خود را دارید، بهترین کار استفاده از بازی های فکر مناسب سن آن ها می‌باشد. در دنیای اسباب بازی فروشی آنلاین شازده کوچولو انتخاب بسیار زیادی وجود داشت که و مشاورین ما نیز در کنار شما برای انتخاب بهتر خواهند بود.

سخن پایانی

در این پست آموزشی به صورت ویژه در مورد تاثیر استفاده از عروسک در بهداشت روانی کودکان صحبت کردیم. دقت کنید که مفاهیم و مبانی بازی درمانی نیاز به یک مربی حرفه‌ای دارد و به از طریق فیلم و کلیپ اینستاگرام نمیتوان به یک نتیجه جذاب دست پیدا کرد. هنگام خرید اسباب بازی و عروسک برای کودکان سعی کنید که خودتان اول با آن ها بازی نمایید. در این صورت کودک یک سرنخ برای شروع به بازی کردن خواهد داشت. نکته بعدی که باید مد نظر قرار دهید، داستان سرایی در مورد اسباب بازی و عروسک کودک می‌باشد. به هر اندازه که داستان سرایی و همچنین بازی شما بیشتر شود، کودک با عروسک خود ارتباط بهتری گرفت.

هنگام خرید هر عروسک و اسباب به کیفیت و همچنین اعتبار فروشگاه توجه نمایید. چرا که کیفیت پایین عروسک می‌تواند تاثیرات منفی روی سلامت و حتی استفاده کودک داشته باشد. در صورتی که نیاز به راهنمای برای خرید عروسک مناسب کودکان خود دارید، در بخش نظرات با ما در ارتباط باشید. مشاورین ما در کنار شما خواهند بود تا یک تصمیم مناسب و جذاب برای خرید عروسک و اسباب از مراکز معتبر مانند شازده کوچولو خواهد بود.

 

برای ورود به کانال تلگرام فرتاک نیوز کلیک کنید.
آیا این خبر مفید بود؟
کدخبر: ۴۵۳۰۰۵ //
ارسال نظر
 
اخبار مرتبط سایر رسانه ها
اخبار از پلیکان
اخبار روز سایر رسانه ها
    اخبار از پلیکان