//
کدخبر: ۴۵۱۴۸۴ //

۵ علامت هشداردهنده سرطان زبان که باید جدی بگیرید

سرطان زبان، نوعی سرطان دهان است که می‌تواند در هر سنی رخ دهد. این بیماری در مراحل اولیه، علائم خاصی ندارد و به همین دلیل، تشخیص آن در این مراحل دشوار است. با این حال، با شناخت علائم هشداردهنده سرطان زبان، می‌توان در مراحل اولیه این بیماری را تشخیص داد و شانس درمان را افزایش داد.

5 علامت هشداردهنده سرطان زبان که باید جدی بگیرید
به گزارش فرتاک نیوز،

سرطان زبان یکی ازبیماری های رایج است بنابراین باید نشانه های آن را بدانید تا در سریعتر زمان ممکن درمان شود؛ دربیشتر موارد افراد مبتلا به سرطان زبان درطولانی مدت سیگاری بودند  همچنین آمارها نشان داده این سرطان در آقایان بیشتر از خانم ها است.

ممکن است نشانه های سرطان زبان مشابه نشانه های بیماری های دیگری باشد؛ بسیار حائز اهمیت است که در این شرایط و با مشاهده نشانه های خطرناک به پزشک مراجعه کنید تا بیماری جدی تر نشده درمان کنید.

فاکتورهای خطر و موثر در ابتلا به سرطان زبان

همانطور که در بیماری های دیگر ارث تاثیر گذاراست در سرطان زبان هم این قاعده صدق می کند، علاوه بر این مورد سبک زندگی و رژیم غذایی هم از فاکتورهای مهم بشمار میرود. سیگار کشیدن علاوه براینکه احتمال سرطان زبان را بالا میبرد باعث سرطان ریه، کبد و معده می شود.

برآمدگی های پوستی افرادی که اچ پی وی دارند آنها را بیشتر در معرض سرطان زبان قرار میدهد چون ویروس بطور مستقیم با ظاهر و تومور ارتباط دارد پس این علامت باید نگران کننده باشد.

سرطان زبان

نشانه های سرطان زبان

در مطلب " سرطان زبان، به زبان ساده " به صورت کامل به علل و علائم سرطان زبان پرداختیم، در این بخش نیز به چند مورد رایج تر اشاره خواهیم کرد تا اطلاعات شما را در این مورد بالاتر برده باشم.

لک یا خال سفید داخل دهان و روی زبان

لک و خال های مشکوک یکی از نشانه های بزرگ سرطان زبان است، این خال های خطرناک معمولا سفید یا قرمز هستند و درمان آنها بیشتر از دو هفته طول میکشد؛ با دیدن این نوع خال ها سریع به پزشک مراجعه کنید چرا که تنها یک پزشک متخصص میتواند خطرناک بودن این نوع خال های داخل دهان را تشخیص داده و تایید کند.

لکه روی زبان

زخمی که علامت سرطان زبان

زخم های دردناک زبان که اغلب با دارو درمان نمی شود که یکی از نشانه های سرطان زبان است؛ بطور طبیعی زخم دردناک است اما تفاوت آن در حساسیت بیشتر و پیدایش زود آنهاست. چیزی که مهم است نباید آن را با زخم های معمولی دهان اشتباه بگیرید و به سطح و طول درد آن توجه کنید.

درد ناشی از سرطان زبان

دردناشی از سرطان زبان به زبان محدود نمی شود و به دهان و گلو میرسد و درطول روز و انجام فعالیت هایی مثل نوشیدن و جویدن آن را احساس می کنید. درد هنگام نوشیدن و جویدن ممکن است نشانه ی سرطان زبان یا عفونت گلو، آلرژی، ورم لوزه باشد اگر درد بیشتر از یک هفته طول بکشد و با نشانه هایی مثل لک همراه باشد سریع به پزشک مراجعه کنید.

درد در گلو

بوی بد دهان و سرطان زبان

داشتن بو ی بد دهان بعد از نشانه های بالا رایج است اما با مسواک زدن دندان و زبان از بین میرود و دوباره برمیگردد و اغلب در شرایط خطرناک دهان مزه خون میدهد.

بوی بد دهان

خون ریزی زبان

برخی افراد متوجه نمی شوند خون ریزی مربوط به کدام ناحیه می شود بنابراین با پنبه زبان را پاک کنید و ببینید خون ریزی از کجاست؛ اگر متوجه منشا خونریزی از زبان شدید به پزشک مراجعه کنید.

آیا این خبر مفید بود؟
کدخبر: ۴۵۱۴۸۴ //
ارسال نظر
 
اخبار مرتبط سایر رسانه ها
اخبار از پلیکان
اخبار روز سایر رسانه ها
    اخبار از پلیکان