//
کدخبر: ۴۵۰۲۹۷ //

مشکلات سلامتی ناشی از دراز کشیدن بعد از غذا

دراز کشیدن بعد از غذا خوردن، عادتی رایج است که بسیاری از افراد به آن تمایل دارند. اما آیا این عادت مفید است یا می‌تواند مضراتی برای سلامتی داشته باشد؟

مشکلات سلامتی ناشی از دراز کشیدن بعد از غذا
به گزارش فرتاک نیوز،

در دنیای پرشتاب ما، پیدا کردن زمانی برای لذت بردن از غذا دشوار است. با این حال، ما اغلب عادات سالم را نادیده می‌گیریم؛ دراز کشیدن بعد از غذا یکی از این عادات ناسالم است. اما آیا می‌دانستید که دراز کشیدن بعد از غذا می‌تواند در دراز مدت بر سلامتی شما تأثیر بگذارد؟

چرا دراز کشیدن بعد از غذا دشمن سلامتی شماست؟

این یک واقعیت است که افراد بعد از غذا احساس تنبلی می‌کنند و ترجیح می‌دهند برای استراحت و راحتی بعد از غذا دراز بکشند، اما این کار ممکن است برای سلامتی شما مفید نباشد. این عادت بر دستگاه گوارش شما به روش‌های مختلف تأثیر می‌گذارد و باعث مشکلات سلامتی مانند سوزش سر دل و ریفلاکس، سوء هاضمه، کندی هضم، نفخ، گاز یا درد می‌شود. اگر درد یا ناراحتی معده برای مدت طولانی غیر قابل تحمل است، حتما با پزشک خود مشورت کنید و آزمایش‌های سلامتی را انجام دهید. در این مطلب، معایب دراز کشیدن بعد از غذا و چگونگی اجتناب از آن برای داشتن سلامت گوارشی بهتر را بررسی می‌کنیم.

تاثیر دراز کشیدن بعد از غذا بر دستگاه گوارش

درک نقش دستگاه گوارش از دهان شروع می‌شود، جایی که جویدن غذا را به ذرات کوچکتر تبدیل می‌کند. پس از آن، غذا از طریق مری به معده سفر می‌کند و آنزیم‌های گوارشی و اسید به تجزیه آن کمک می‌کنند. روده کوچک مواد مغذی را جذب می‌کند و باقی مانده زباله برای دفع به روده بزرگ منتقل می‌شود. دراز کشیدن بعد از غذا می‌تواند به روش‌های مختلف بر دستگاه گوارش شما تأثیر بگذارد و این بستگی به نوع و حجم وعده غذایی دارد.

تجربه این امر ممکن است برای افراد مختلف متفاوت باشد. با این حال، علائم مشکلات گوارشی ممکن است شامل موارد زیر باشد:

• احساس سیری: احساس ناخوشایند سیری بعد از غذا خوردن

• درد شکم

• نفخ

• دفع گاز

• تهوع

با این حال، دراز کشیدن بلافاصله بعد از غذا ممکن است باعث سوء هاضمه، شود. سوء هاضمه به جای یک بیماری، گروهی از علائم است.

دلایل زیادی برای سوء هاضمه وجود دارد؛ در اینجا چند مورد از علل رایج آن ذکر شده است:

• جویدن نامناسب غذا

• پرخوری

• مصرف غذا‌های چرب و روغنی

• غذا‌های تند

• کافئین

• نوشیدنی‌های گازدار

• سیگار کشیدن و الکل

• اضطراب

مشکلات سلامتی ناشی از دراز کشیدن بعد از غذا

دراز کشیدن بعد از غذا ممکن است در بلندمدت عوارضی مانند مشکلات گوارشی و خواب ضعیف داشته باشد. در ادامه به برخی از مشکلات سلامتی بالقوه مرتبط با این عادت اشاره می‌کنیم:

۱. رفلاکس معده به مری (GERD)، سوزش سر دل و ریفلاکس اسید:

دراز کشیدن بلافاصله پس از غذا خوردن فشار را بر اسفنکتر تحتانی مری (LES) وارد می‌کند، ماهیچه‌ای که از برگشت محتویات معده به بالا جلوگیری می‌کند. این امر می‌تواند باعث ناراحتی شما شده و منجر به سوزش سر دل، ریفلاکس اسید و سایر علائم GERD شود. اسید معده به راحتی می‌تواند به مری برگردد و باعث سوزش سر دل و طعم ترش شود.

۲. سوء هاضمه:

دراز کشیدن بلافاصله بعد از غذا ممکن است باعث سوء هاضمه، که همچنین به عنوان سوء هضم شناخته می‌شود، شود. سوء هاضمه به جای یک بیماری، گروهی از علائم است. یک معده پر در حالت خوابیده ممکن است زمان بیشتری برای هضم غذا نیاز داشته باشد و باعث نفخ، گاز و ناراحتی شود.

۳. کیفیت پایین خواب:

چرت زدن یا رفتن به رختخواب بعد از یک وعده غذایی خوشمزه به نظر اوج راحتی می‌رسد. اما، زمانی که بلافاصله بعد از غذا دراز می‌کشید، بدن جریان خون را برای کمک به هضم غذا تغییر می‌دهد. این امر می‌تواند باعث ناراحتی، نفخ و سوء هاضمه شده و الگو‌های خواب را مختل کند. تحقیقات نشان می‌دهد افرادی که قبل از خواب غذا می‌خورند، در طول شب بیشتر از بیدار شدن رنج می‌برند. همچنین، افرادی که دیر شام می‌خورند در معرض خطر آپنه خواب شدید قرار دارند.

۴. افزایش وزن:

دراز کشیدن قبل از خواب ممکن است به طور مستقیم بر وزن شما تأثیر نگذارد، اما این عادت می‌تواند شانس شما را برای افزایش وزن بیشتر کند. زمانی که قبل از خواب غذا می‌خورید، فرآیند هضم کندتر می‌شود و بدن شما ممکن است فرصتی برای سوزاندن آن کالری‌ها نداشته باشد. تحقیقات نشان می‌دهد که زمان دیر شام خوردن و افزایش وزن با عواملی مانند متابولیسم و انسولین ارتباط دارد. علت افزایش وزن ممکن است برخی از مشکلات سلامتی باشد؛ برای اطلاع از وضعیت سلامتی خود، معاینات بهداشتی منظم انجام دهید.

۵. خطر ابتلا به مری بارت و سرطان مری:

افرادی که گاهی بعد از غذا دراز می‌کشند، ممکن است به طور مستقیم باعث مری بارت یا سرطان مری نشوند، اما این عادت ممکن است خطر را افزایش دهد. دراز کشیدن منظم بعد از غذا می‌تواند باعث رفلاکس اسید و بیماری ریفلاکس معده به مری (GERD) شود که هردو با مری بارت، یک وضعیت پیش سرطانی، مرتبط هستند. زمانی که اسید معده به طور مکرر به مری باز می‌گردد، می‌تواند به پوشش آن آسیب رسانده و خطر ابتلا به مری بارت و سرطان مری را افزایش دهد.

برای ورود به کانال تلگرام فرتاک نیوز کلیک کنید.
آیا این خبر مفید بود؟
کدخبر: ۴۵۰۲۹۷ //
ارسال نظر
 
اخبار مرتبط سایر رسانه ها
اخبار از پلیکان
اخبار روز سایر رسانه ها
    اخبار از پلیکان