-
شناسه خبر 390546

پسته وحشی (بنه)با نام علمی Pistacia Atlantica، درختی با ارتفاع ۲ تا ۷ متر است بنه مصارف دارویی و صنعتی زیادی داشته و از میوه آن به عنوان گیاه دارویی استفاده می شود.

به گزارش فرتاک نیوز،

میــوه بنــه در طــب ســنتی، پتانــسیل ضــدّ میکروبــی، ضدّ قارچی، ضدّ التهابی، ضدّ ویروسی، ضدّ اختلالات گوارشی و ضدّ  بیماری های گلو دارد.

از دیگر خـواص بنه می توان خاصیت ضدّ روماتیسمی، ضدّ سرطانی، التیام زخم، تسکین درد و دندان درد را نام برد. بعلاوه در طـب سـنتی در درمان اگزما، اسـهال، سـنگ کلیـه، درد معـده، آسـم و یرقان نیز از آن استفاده می شود. همچنین بنه، قـابض، محرّک و خلط آور است .

شواهد نشان می دهند که روغن سقز شامل: اسیدهای چرب غیراشباع و اشباع، استرول، تری آسیل گلیسرول، توکوفرول، کاروتنویید، رنگدانه، مواد غیرصابونی، مواد صابونی، امالح معدنی، موم و ترکیبات پلی فنول می باشد.

بررسی های فتوشیمیایی نشان داده است که سقز، غنی از ترکیبات فنلی از جمله فلاونوئیدها می باشد . مطالعات نشان داده اند که ترکیبات فنلی که دارای خاصــیت آنتــی اکسیدانی هستند، از جمله ترکیبات مؤثر گیاهی هستند که دارای آثار ضدّ دردی می باشند .

شواهد موجود، حکایت از آن دارند که در بافت های ملتهب، این ترکیبات با مهار آنزیم سیکلواکسیژناژ تولید پروستاگلاندین E را از اسید آراشیدونیک در پاسخ به محرک های التهابی مهار می کنند. پروسـتاگلاندین هـا سـبب تحریک رسپتورهای درد می شـوند. همین طور ترکیبات فنلی از جمله فلاونوئیدها به عنوان مهارکننده آنزیم سنتز نیتریک اکسید هستند که یک میانجی اصلی در نورون های مرتبط با درد می باشد.

همچنین از ترکیبات مهم دیگر موجود در روغن سقز، استرول ها می باشند که خاصیت آنتی اکسیدانی دارند و نقش مهمی در سلامتی دارند . مطالعات مختلف نشان داده اند که ترکیبات استرولی، نقش مهمی در اثرات ضدّ دردی دارند .

 

برای ورود به کانال تلگرام فرتاک نیوز کلیک کنید.
آیا این خبر مفید بود؟
ارسال نظر
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط پایگاه خبری فرتاک نیوز در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار
همه اخبار
همه اخبار