//
کدخبر: ۴۶۳۴۴۸ //

رازهای داشتن موهایی سالم و زیبا: راهنمای جامع شناخت جنس مو

جنس و بافت مو انواع مختلفی دارد که هر یک از این موارد، ویژگی‌های مخصوصی دارند و با شناخت بیشتر و تشخیص درست آن می توانید موهایی سالم و زیبا داشته باشید.

رازهای داشتن موهایی سالم و زیبا: راهنمای جامع شناخت جنس مو
به گزارش فرتاک نیوز،

بسیاری از افراد فکر می‌کنند که تشخیص بافت مو به سادگی لمس کردن موها است. شاید مو احساس خشکی و یا چربی داشته باشد - یا شاید احساس خوبی داشته باشید از اینکه تمام روز دستتان را در موها فرو می‌کنید اما واقعیت این است که "خشکی"، یا "چربی"، به لحاظ فنی بافت موی شما نیست، بلکه وضعیت موها را توصیف می‌کند. بافت و نوع مو چیزی است که با آن به دنیا می‌آیید.

سه بافت مو مختلف و چهار نوع مختلف مو وجود دارد. هر نوع مو می‌تواند به سه نوع فرعی تقسیم شود:آ، ب، ث. زمانی که انواع مختلف مو و بافت‌های مو را درک می‌کنید علاوه بر این، زمانی که از نوع موی خود آگاهی دارید، یاد خواهید گرفت که چطور مراقبت بهتری برای موهای خود انجام دهید.

بافت مو چیست؟

بافت مو محیط مو را توصیف می‌کند. سه نوع بافت مو متفاوت (نازک، متوسط و ضخیم) وجود دارد. هر نوع بافت مو دارای ویژگی‌های خاص خود است که آن را از بافت‌های دیگر مو جدا می‌کند و بر مراقبت یا درمان آن تاثیر می‌گذارد.

انواع جنس مو

موهای نازک، بافت شکننده‌ای دارند در این مورد موی فرد نازک است و تنها دو لایه مو، پوست و کوتیکول دارد اگر این نوع مو را دارید، ممکن است سخت باشد که موهایتان را خوب نگاه دارید، یا ممکن است به راحتی چرب شود و همانطور که احتمالا می‌دانید، محصولات دیگر به بافت مو را آسیب می‌زند و باعث می‌شود به راحتی شکننده شود.

موی متوسط چیزی است که بیشتر مردم دارند و ضخیم‌تر از موهای نازک است این موها مانند موهای نازک همان دو لایه را دارند که موهای نازک دارند، اما ممکن است لایه سوم هم داشته باشند افرادی که موهای متوسط دارند می‌تواند موهای خود را بهتر نگه دارند زیرا ضخیم‌تر به نظر می‌رسد و در برابر شکستن مقاومت بیشتری دارد.

موی ضخیم یا خشن سه لایه دارد؛ پوسته، کوتیکول و مغزینه. موهای ضخیم شکل پرتری به سر می‌دهند و می‌تواند یک مدل مو را خوب نگه دارد. اگر بافت موی ضخیم داشته باشید، موهای شما نسبت به گرما، رنگ مو و شکستگی مو نسبت به موهای نازک یا متوسط تحمل بیشتری دارد. اما این به این معنی است که موی شما زمان بیشتری برای خشک شدن نیاز دارد و می‌تواند در آب و هوای مرطوب مجعد شود.

اگر به نمودار بافت مویی نگاه کنید، تجسم کردن انواع مختلف بافت‌های مو آسان‌تر است. با یک نمودار بافت مو، می‌توانید به راحتی ببینید که چگونه این نوع مو با نوع مو متوسط یا نوع موی ضخیم مقایسه می‌شود. متأسفانه، سازندگان نمودار بافت مو ممکن است خودشان تفاوت بین بافت مو و نوع مو را ندانند به همین منظور بهتر است انواع مختلف مو را مطالعه کنید.

انواع جنس مو کدامند؟

نوع مو به سادگی این است که شما موهای صاف و یا مجعد دارید. اما درک انواع مختلف مو آسان نیست به این دلیل که شاخه‌های مختلف مو در انواع مختلف مو وجود دارند.

موهای نوع 1: موهای صاف اغلب موهای نازکی هستند که به راحتی می‌تواند چرب و براق شود زیرا عدم وجود پیچ وتاب در مو به این معنی است که روغن از پوست سر در این موها نسبت به موهای مجعد به سمت پایین حرکت می‌کند نوع 1 مو بسیار صاف و نازک است.

اغلب این موها را افراد ساکن کشورهای آسیایی دارند، نوع 1 ب ضخیم‌تر و خیلی صاف است، اما دارای بافت متوسط است، بنابراین حجم بیشتری دارد. مو نوع 1 ث بسیار ضخیم و زبر بوده اما صاف و براق است تا بتواند دوام بیاورد.

موهای نوع 2: به طور طبیعی موج دار و فر خورده بیشتر از بعضی از انواع مو هستند، این لایه معمولا ضخیم‌تر از اولین دسته بندی است نوع 2 یک مو موج دار است و می‌تواند نازک و یا کمی خشن ترباشد این معمولا امواج s شکل دارد و به راحتی حالت می‌گیرد موهای نوع 2 ب مجعد و ضخیم است. موهای نوع 2 ث مجعد، ضخیم و زبر است می‌تواند خیلی مجعد و سخت باشد.

موهای نوع 3: قطعا مجعد است؛ این نوع مجعد زمانی که مو خیس است صاف و سپس به سمت مجعد شدن می‌رود و خشک می‌شود آراستن آن آسان است و حلقه‌های فرفری دارد. نوع 3 آ یک مو براق و ضخیم با حلقه‌های مشخص است همچنین می‌تواند مجعد شود. همچنین نوع 3 ب می‌تواند ترکیبی از بافت مو و فرهای ریزتری داشته باشد.

موهای نوع 4: موهای فرفری و وزوزی هستند و اغلب بسیار خشن اند، اما در واقعیت، آن هم حساس بوده و به راحتی آسیب می‌بیند اگر مو نوع 4 سالم باشد، باید کمی براق و الاستیسیته داشته باشد؛ مو نوع 4 یک مو نرم و سفت است.

مو نوع 4 ب نیز نرم و شکننده است که با موهای سفتی بیشتر و وزوزی کمتر تعریف شده است. مو نوع 4 ث فرهای ریزی دارد که ممکن است حتی به نظر نرسد که مجعد باشد.

بافت مو

نازک:

این بافت نازک مو دارای درخشندگی پایینی است؛ وقتی موها کشیده می‌شوند این بافت مو باید فرفری کمتری داشته باشد و به راحتی خیس شود. اگر چه این بافت مو به راحتی خیس می‌شود، اما خیلی زود خشک می‌شود.

زبر و خشن:

این بافت مو درخشش و زرق و برق کمی دارد، وقتی که بافت موی زبر مرطوب است، آب از روی تار مو جدا یا بازتاب خواهد شد. این بافت مو برای اینکه به طور کامل مرطوب شود، سخت‌تر است.

نرم و پفی:

بافت موی پنبه‌ای زرق و برق پایینی دارد، درخشش زمانی که مو کشیده می‌شود و معمولا بسیار مجعد است. بافت پنبه‌ای آب را خیلی سریع جذب می‌کند؛ با این حال، کاملا خیس نمی شود.

موی اسفنجی:

بافت اسفنجی مو آب را جذب می‌کند مانند (اسفنج) و زرق و برق دارد.

ابریشمی:

بافت ابریشمی درخشندگی بسیار بالایی دارد. موهای ابریشمی به راحتی خیس می‌شوند.

آیا این خبر مفید بود؟
کدخبر: ۴۶۳۴۴۸ //
ارسال نظر
 
اخبار مرتبط سایر رسانه ها
اخبار از پلیکان
تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت فرتاک نیوز هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد
اخبار روز سایر رسانه ها
    اخبار از پلیکان
    تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت فرتاک نیوز هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد