//
کدخبر: ۴۶۱۴۰۶ //

چگونه از پوستمان در مقابل آلودگی هوا مراقبت کنیم؟

چنانچه در شهری با کیفیت هوای پایین زندگی می‌کنید، باید یک برنامه منظم مراقبت از پوست ضدآلودگی تنظیم کنید

چگونه از پوستمان در مقابل آلودگی هوا مراقبت کنیم؟

یکی از مهمترین عوامل تاثیرگذار بر کیفیت پوست، کیفیت هوا و میزان آلودگی موجود در آن است. تحقیقات جدید شرکت لوازم آرایشی کلارینس بر سنجش تاثیرات آلودگی هوا بر سلامت پوست متمرکز بوده است.

روپش شاه، موسس کلینیک لب لندن، به نیویورک پست گفت که سمومی مانند دی‌اکسید نیتروژن حاصل از وسایل نقلیه و دی‌اکسید گوگردی که تاسیسات صنعتی در هوا منتشر می‌کنند، به سد پوست نفوذ می‌کنند و با تولید رادیکال‌های آزاد  استرس باعث ایجاد اکسیداتیو می‌شوند. این فرایند به سلول‌های پوست آسیب می‌رساند، کلاژن را تخریب می‌کند و باعث پیری زودرس و بروز علائمی چون چین و چروک، خطوط ریز و از دست دادن خاصیت ارتجاعی پوست می‌شود.

مارلا ابراهیم، متخصص پوست در کلارینس، به نیویورک پست گفت که چنانچه در منطقه‌ای با کیفیت هوای پایین زندگی می‌کنید، باید یک برنامه منظم مراقبت از پوست تنظیم کنید که بر ایجاد سد دفاعی سطح پوست متمرکز است و پوست را هم سم‌زدایی می‌کند.

برنامه هفت مرحله‌ای مراقبت از پوست دربرابر آلاینده‌ها را در ادامه می‌خوانیم. این برنامه را دکتر شاه و سایر متخصصان مراقبت از پوست توصیه کرده‌اند.
۱- با تمیز کردن منظم پوست آلاینده‌ها را پاک کنید
تمیز کردن شبانه پوست یکی از مراحل مهمی است که برای مراقبت از آن باید انجام دهید. پاک‌کننده آبرسانی که ضمن تمیز کردن آلودگی‌، کثیفی و آرایش، رطوبت طبیعی پوست را حفظ می‌کند، بهترین انتخاب است.

منظور از پاک‌کننده شوینده و محصولاتی مثل شیرپاک‌کن، بام، آب و روغن پاک‌کننده است که برای از بین بردن چربی، آرایش و آلودگی‌ها از روی پوست صورت ساخته شده‌اند.

۲- اسپری رطوبت‌رسان را دم دست بگذارید
استفاده از اسپری آبرسان پوست، که اغلب حاوی آب‌ معدنی چشمه‌های مناطق کوهستانی است، ضمن اینکه به آبرسانی بیشتر پوست کمک می‌کند، باعث شادابی و آرام شدن پوست می‌شود.

۳- اولویت با ترکیبات آنتی‌اکسیدان است
به گفته مارلا از سرم یا مرطوب‌کننده غنی از ویتامین‌های آ، سی و ای برای کاهش آسیب‌های سد پوستی و محافظت دربرابر سموم استفاده کنید. ترکیبات آنتی‌اکسیدان رادیکال‌های آزاد را خنثی می‌کنند و به این ترتیب مانع آسیب دیدن سلول‌های پوست می‌شوند.

۴- ضدآفتاب را فراموش نکنید
به گفته ابراهیم، در حالی که آب‌رسانی به پوست کمک می‌کند تا سد دفاعی پوست حفظ شود، استفاده از ضدآفتابی که خواص ضدآلودگی دارد از پوست در مقابل آلاینده‌های بد و آسیب‌های خورشید به‌خوبی محافظت می‌کند.

برای اینکه بهترین اثر را از ضدآفتاب بگیرید، هر دو تا سه ساعت آن را تمدید کنید.

۵- هفته‌ای یک بار از ماسک سم‌زدای صورت استفاده کنید
از آنجایی که تحریک پوست و مسدود شدن منافذ از علائم رایج کیفیت هوای نامناسب است، استفاده از ماسکی که پوست صورت را عمیقا تمیز می‌کند و ناخالصی‌ها را از بین می‌برد می‌تواند بسیار مفید باشد.

۶- بر آب‌رسانی تمرکز کنید
علاوه بر آب‌رسانی پوست، به این نکته که از درون نیز باید سیراب باشید توجه کنید. به توصیه «هاروارد هلت» روزانه حداقل ۴-۶ لیوان آب بنوشید.

۷- لایه‌برداری شیمیایی را در برنامه بگذارید
به گفته دکتر شاه، بدون لایه‌برداری، سلول‌های مرده روی پوست تجمع می‌کنند، که در کنار آلودگی‌های محیطی باعث کدر و تیره شدن پوست می‌شود.
استفاده از لایه‌بردارهای شیمیایی در منزل و یا کلینیک‌ (که با قدرت بیشتری انجام می‌شود)، باعث بهبود رنگ و بافت پوست می‌شود و ظاهر پوست، ازجمله چین و چروک، رنگ ناهموار و آکنه را بهبود می‌بخشد.

آیا این خبر مفید بود؟
کدخبر: ۴۶۱۴۰۶ //
ارسال نظر
 
اخبار مرتبط سایر رسانه ها
اخبار از پلیکان
اخبار روز سایر رسانه ها
    اخبار از پلیکان