-
شناسه خبر 401414

نتایج یک مطالعه جدید هشدار می دهد که پیرسینگ زبان و لب ها می تواند به دندان ها و لثه های شما آسیب برساند.

به گزارش فرتاک نیوز،

دکتر کلمنس والتر، استاد دانشگاه پزشکی گریفسوالد در آلمان و پژوهشگر ارشد این مطالعه در مورد موضوع فوق می گوید: مطالعه ما نشان داد بسیاری از افرادی که پیرسینگ دهان انجام می دهند، زخم ها و شکاف های عمیقی در اطراف دندان های خود دارند و لثه هایشان در حال عقب نشینی و خونریزی است. اینها همه نشانه های پریودنتیت هستند که بیماری لثه نیز نامیده می شود و می تواند منجر به از دست دادن دندان شود.

والتر و همکارانش برای بررسی دقیق این موضوع، هشت مطالعه را تجزیه و تحلیل کردند که شامل ۴۰۸ نفر با ۲۳۶ پیرسینگ سوراخ لب و ۲۳۶ سوراخ زبان بود. در مجموع، از هر ۵ نفر، ۱ نفر بیش از یک پیرسینگ دهان داشته است. شرکت‌ کنندگان گزارش کردند که پیرسینگ‌های خود را از یک ماه تا ۱۹ سال انجام داده‌ اند، و بیشتر افراد در پیرسینگ ‌های خود از جواهرات فلزی استفاده می‌ کنند.

محققان طی این مطالعات، دندان‌ ها و لثه‌ ها را در کنار سوراخ ‌ها با نواحی دیگر در دهان مقایسه کردند. بر این اساس مشخص شد که از هر ۵ مورد، ۳ مورد شکاف های عمیق ‌تری در اطراف دندان‌ ها در کنار سوراخ‌ های زبان داشته و از هر ۴ مورد، ۳ مورد شکاف ‌های بزرگ ‌تری بین دندان‌ هایشان دارند.

در این میان از هر ۳ نفر ۲ نفر خونریزی لثه داشتند و همه این افراد با عقب نشینی لثه ها مواجه شده اند. نتایج این مطالعه که در نشست فدراسیون پریودنتولوژی اروپا در کپنهاگ ارائه شد؛نشان دهنده خطر جدی پیرسینگ زبان و لب ها است. گفتنی است تحقیقات ارائه شده در جلسات علمی، معمولاً مقدماتی در نظر گرفته می شود تا زمانی که در یک مجله معتبر منتشر شود.

والتر در بیانیه خبری این نشست گفت:  یافته‌ها حاکی از آن است که پیرسینگ‌ های دهان، به ‌ویژه در زبان، روی دندان ‌ها و لثه ‌های مجاور تأثیر منفی می ‌گذارد. در افرادی که سوراخ زبان داشتند، آسیب به ویژه در اطراف دو دندان جلویی پایین، به نام دندان های فک پایین، که برای گاز گرفتن و جویدن غذا مهم هستند، قابل توجه بود. به نظر می رسد احتمال آسیب دندان و لثه با گذشت زمان افزایش می یابد. افرادی که سوراخ ‌های زبان و لب دارند، برای محافظت از دندان‌ ها و لثه‌ های خود در برابر آسیب بیشتر، باید آن‌ها را خارج کنند.

به گفته نویسندگان این مطالعه، زنان حدود چهار برابر بیشتر از مردان در معرض پیرسینگ دهان هستند.
در خاتمه گفتنی است تحقیقات قبلی نیز یافته های مشابهی را به دست آورده است.

محققان در مطالعه جدید از دندانپزشکان خواستند تا به بیماران خود در مورد خطر عوارض ناشی از پیرسینگ دهان اطلاع دهند.

 

برای ورود به کانال تلگرام فرتاک نیوز کلیک کنید.
آیا این خبر مفید بود؟
ارسال نظر
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط پایگاه خبری فرتاک نیوز در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار
همه اخبار
همه اخبار