//
کدخبر: ۴۵۸۵۰۰ //
طی فروردین‌ماه سال‌جاری

قرص برنج جان ۵ نفر را در کرمانشاه گرفت

مدیرکل پزشکی قانونی استان کرمانشاه گفت: در فروردین‌ماه سال‌جاری پنج نفر بر اثر مسمومیت با قرص برنج جان خود را از دست دادند.

 قرص برنج جان ۵ نفر را در کرمانشاه گرفت

دکتر سلیم خانی با اشاره به اینکه متاسفانه پنج نفر (۲ زن و۳ مرد)در فروردین سال‌جاری بر اثر مسمومیت با قرص برنج جان خود را از دست داده‌اند گفت: این تعداد نسبت به مدت مشابه سال قبل(فروردین سال 1402) که چهارنفر(همگی مرد) بوده‌اند تغییری نداشته است.

وی افزود: آلومینیوم فسفاد که از آن برای ضد عفونی و جلوگیری کننده از آفت زدگی غلات و خصوصا برنج استفاده می‌شود، به نام‌های تجاری مختلفی همچون کوئیک فوس (Quickphos) و سلفوس (Celphos)  در بازار موجود و در ایران به نام قرص برنج مشهور است.

مدیرکل پزشکی قانونی استان گفت: مصرف قرص برنج ، در مدت 3 تا 4 ساعت سیستم تنفسی و قلب را دچار اختلال می‌کند و فرد مرگی دردناک و سخت را تجربه خواهد کرد.

خانی تصریح کرد:مسمومیت با قرص برنج براثر خوردن و استشمام بوی آن ممکن است ایجاد شود و اگر سم از بدن فرد مسموم خارج  نگردد، مرگ فرجام کار خواهد بود. 

 وی اضافه کرد: فسفید آلومینیوم یک گروه از عوامل کنترل آفات است که با دارا بودن اثربخشی زیاد و قیمت ارزان برای از بین بردن آفات انباری (نظیر برنج و سایر غلات) در انبارها و منازل مورد استفاده قرار می‌گیرد که متاسفانه به دلیل افزایش استفاده از آن منجر به افزایش حوادث منتهی به مسمومیت و مرگ‌مرگی طولانی، دردناک و غیرقابل اجتناب شده است.

وی گفت: قرص برنج حاوی ماده موثر فسفید آلومینیوم و سایر ترکیبات شامل اوره و کاربامات آمونیوم بوده و در اثر تماس با رطوبت یا اسید معده، تولید گاز خطرناک فسفین، آمونیاک و دی‌اکسید کربن آزاد می‌نماید و علت اصلی سمی بودن، گاز فسفین است؛ فسفین گازی بسیار سمی است که حتی در غلظت‌‌های پایین هم کشنده است، حال هرچه این ترکیبات تازه‌تر باشد گاز بیشتری آزاد کرده و خطرناک‌تر هستند.

گفتنی است؛ نکات مهم در استفاده از این قرص عایق‌بندی محیط و در نظر گرفتن زمان کافی برای حذف گاز فسفین از محیط است که سهل‌انگاری در این دو مرحله می‌تواند باعث بروز مسمومیت‌های تصادفی شدید و حتی به مرگ منتهی شود.

خبرنگار:طیبه دولت‌آبادی

آیا این خبر مفید بود؟
کدخبر: ۴۵۸۵۰۰ //
ارسال نظر
 
اخبار مرتبط سایر رسانه ها
اخبار از پلیکان
اخبار روز سایر رسانه ها
    اخبار از پلیکان