-
شناسه خبر 156768

با افشای زوایای پنهان دیگری از پرونده «جنایتی که دل ها را تکان داد» روند تحقیقات در این پرونده جنایی وارد مرحله ای جدید شد.

8A0Du99NSIbT

به گزارش فرتاک نیوز؛ رئیس پلیس آگاهی خراسان رضوی روز گذشته در تشریح جزئیات تازه ای از پرونده جوانی که مادرش را در مشهد به قتل رساند به خراسان گفت: کشف پرونده های جنایی در پلیس آگاهی از اهمیت ویژه ای برخوردار است چرا که قبل از متهم کردن یک فرد به جنایت Crime که اتهام بسیار سنگینی است و متهم پرونده امکان دارد مدت ها در بازداشت بماند، باید از شیوه های تخصصی و پلیسی خاصی برای جمع آوری اسناد و مدارک مستند، بهره برد. به همین خاطر همواره ذهن کارآگاهانی که در این حوزه مشغول فعالیت هستند، درگیر موضوعات پیچیده پرونده هاست به طوری که گاهی حتی در نیمه های شب و برای یافتن سرنخی از یک ماجرا روانه مقر انتظامی می شوند یا جلسات تجزیه و تحلیل های کارشناسی در ساعت های مختلف شبانه روز برگزار می شود.

 این مقام ارشد انتظامی تصریح کرد: وقتی پرونده گزارش فقدانی زن 57 ساله ای به نام «فاطمه- الف» در تاریخ ششم آبان از کلانتری سیدی به پلیس آگاهی ارسال شد و کارآگاهان پای اظهارات مرد شاکی نشستند، در همان تحقیقات مقدماتی و در اولین جلسه کارشناسی مشخص شد که ماجرا جنایی است اما هیچ اثر و سرنخی از قتل وجود نداشت.

سرهنگ بیات مختاری اضافه کرد: روند تحقیقات و بررسی های دقیق برای جمع آوری اسناد و مدارکی که قابل انکار نباشد، حدود دو ماه طول کشید تا این که کارآگاهان در کنار قاضی Judge ویژه قتل عمد و بهره گیری از دستورات قضایی، موفق شدند عامل این جنایت وحشتناک را با وجود برنامه ریزی های دقیق متهم به قتل شناسایی کنند. وی با اشاره به سابقه اختلاس متهم خاطرنشان کرد: بررسی سوابق مرد 38 ساله که به اتهام قتل مادرش در بازداشت به سر می برد، بیانگر آن است که وی مدتی قبل به عنوان پیمانکار در یکی از مدیریت های شهری مشغول فعالیت بوده که پس از اختلاس مبلغ 50 میلیون تومان روانه زندان Prison شده است.

رئیس پلیس آگاهی خراسان رضوی به ماجرای عجیب دیگری در تحقیقات این پرونده جنایی اشاره کرد و افزود: هنگامی که کارآگاهان به طور غیرمحسوس و برای یافتن سرنخی از این پرونده جنایی، بررسی های خود را ادامه می دادند به ماجرای خرید یک واحد آپارتمان  در بولوار شهید فکوری رسیدند که همسر متهم در اظهارات خود بیان کرده بود، «همسرم آپارتمان را با وام 200 میلیونی که از بانک گرفت به نام من خریداری کرد» بنابراین کارآگاهان به این نتیجه رسیدند که احتمال دارد زن 57 ساله در این منزل آپارتمانی به قتل رسیده یا در آن جا به گروگان گرفته شده باشد! به همین دلیل گروهی از کارآگاهان با همکاری همسر متهم به بولوار فکوری رفتند! همسر متهم از داخل خیابان، واحدی را در یک مجتمع مسکونی نشان داد و گفت: «من هیچ وقت به آن واحد آپارتمانی نرفته ام! همسرم مرا تا همین حاشیه خیابان آورد و هر بار از دور آن ساختمان را نشانم داد و گفت: با پول 200 میلیونی که وام گرفتم، این واحد را برای تو خریده ام!» سرهنگ حسین بیات مختاری افزود: اما وقتی کارآگاهان تحقیقات خود را در این باره ادامه دادند، مشخص شد که متهم مذکور به همسرش دروغ گفته و آپارتمانی در کار نیست، او همه مبلغ وام را صرف تسویه حساب بدهی هایش کرده بود! این مقام انتظامی به از بین بردن همه اسناد و مدارک مربوط به مقتوله نیز اشاره کرد و گفت: «مهدی-س: (متهم) صبح سوم آبان و ساعتی بعد از ارتکاب قتل، کیف حاوی همه اسناد و مدارک، مانتو، داروها و حتی واکر مادرش را داخل خودرو گذاشته و در بیرون از منزل درون سطل زباله های متعدد انداخته است تا نقشه گم شدن مادرش در مسیر رفتن به حرم مطهر امام رضا(ع) را کامل کند! یکی از مواردی که کارآگاهان را به سوی دخالت فردی آشنا در ماجرای قتل سوق داد، گم شدن کیف اسناد و مدارک مقتوله بود چرا که متهم با نابود کردن لوازم وی سعی داشت چنین وانمود کند که مادرش برای رفتن از منزل مانتوی مشخصی پوشیده و داروها و واکر را نیز همراه خودش برده بود اما این که چرا کیف حاوی اسناد و مدارک شناسایی او هم گم شده، سرنخی بود که ذهن کارآگاهان را درگیر کرد.

رئیس پلیس آگاهی خراسان رضوی با اشاره به ادامه تحقیقات در این پرونده تصریح کرد: متهم مذکور میلیون ها تومان طلا را به مبلغ 22 میلیون فروخته است و با آن که بارها برای خرید طلاهای بدون فاکتور هشدار داده ایم اما هنوز هم متاسفانه برخی از افراد یا طلافروشان اقدام به این کار می کنند که در نهایت گرفتار پرونده های جنایی می‌شوند. وی اضافه کرد: متهم با انگیزه مالی، مادرش را درحالی به قتل رسانده است که برخی از فرزندان مقتوله مدعی هستند مادرشان حدود 40-50 میلیون تومان پول نقد نیز در منزل داشته است که تحقیقات در این باره ادامه دارد. سرهنگ کارآگاه حسین بیات مختاری درباره اعترافات دیگر متهم نیز گفت: مرد 38 ساله که دو فرزند دختر نیز دارد و به تنهایی مرتکب این جنایت شده است در اعترافات خود درباره تغییر ظاهری باغچه منزل (محل دفن جسد) گفت: « آن روز صبح وقتی همسرم را به خانه خواهرش رساندم، خودم بلافاصله به منزل بازگشتم و به کارگری که صبح استخدام کرده بودم، مبلغ 150 هزار تومان به خاطر کندن گودال بیش از دو متری دادم. بعد از رفتن آن کارگر جسد را درون گودال انداختم و با بیل و دست هرچه توانستم خاک ریختم ولی به دلیل استرس زیاد دستانم توانایی نداشت، خیلی می ترسیدم که همسرم از راه برسد! بنابراین منتظر ماندم تا این که دوباره همسرم برای پیداکردن مادرم عازم حرم مطهر شد. من هم از این فرصت استفاده کردم و کارگر دیگری به خانه آوردم و از او خواستم باغچه را به طور کامل تغییر دهد و چند گودال برای کاشتن نهال، حفر کند! او هم ابتدا گودال دو متری را از خاک پر کرد و در محل دفن مادرم نیز گودال برای کاشت نهال ایجاد کرد تا وضعیت ظاهری باغچه کاملا تغییر کند اما هنوز نتوانسته بودم نهالی بکارم که دستگیر شدم!»

این مقام ارشد انتظامی تاکید کرد: اگرچه جمع‌آوری اسناد و مدارک محکم و مستند در این پرونده حدود دو ماه طول کشید، اما این مدارک به گونه ای بود که متهم با دیدن آن ها در همان لحظات اولیه در شوک فرو رفت و به ناچار لب به اعتراف گشود چرا که اسناد کارآگاهان نشان می داد، متهم مذکور در همین مدت اندک و همزمان با سناریوی ساختگی گم شدن مادرش، همه لوازم منزل مقتوله را داخل اتاقی ریخته و همسرش را قانع کرده بود که در طبقه دوم منزل (محل سکونت مقتوله) زندگی کنند چرا که آن جا بزرگ تر است و طبقه اول (منزل متهم) را به رهن و اجاره واگذار کرده بود که با مبلغ رهن مقداری از بدهکاری هایش را تسویه کند! سرهنگ مختاری گفت: این ها از جمله مواردی بود که از چشمان تیزبین کارآگاهان دور نماند و به عنوان اسناد محکمه پسند در جریان بازجویی ها مورد استفاده قرار گرفت.

رئیس پلیس آگاهی خراسان رضوی در پایان و با قدردانی از تلاش ها و دستورات قاضی احمدی نژاد (قاضی ویژه قتل عمد) و همه عواملی که در کشف این پرونده جنایی نقش داشتند، خاطرنشان کرد: شگردهای تخصصی،علمی و پلیسی زیادی در این گونه پرونده ها از سوی کارآگاهان مورد توجه قرار می گیرد که به خاطر رعایت مسائل ایمنی و امنیتی قابل افشا نیستند ولی افرادی که فکر می کنند بعد از ارتکاب جرم Crime چنین و چنان برنامه ریزی خواهند کرد که پلیس گمراه شود، بدانند، تجهیزات و امکانات و تخصص های پلیسی به اندازه ای است که حتی در تفکر مجرمان نمی گنجد و هیچ گاه راه گریزی نخواهند یافت بنابراین در لحظه تصمیم برای ارتکاب قتل یا جرایم دیگر به این موضوع توجه داشته باشند که تاکنون هیچ مجرمی برای همیشه نتوانسته است از چنگ قانون Law بگریزد

 

برای ورود به کانال تلگرام فرتاک نیوز کلیک کنید.
ارسال نظر
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط پایگاه خبری فرتاک نیوز در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار
همه اخبار
همه اخبار