-
شناسه خبر 268548

نرخ بیکاری سیاهپوستان و سفیدپوستان آمریکا ۵.۳ درصد با هم فاصله دارد که بیشترین حد از ماه مه ۲۰۱۵ است و یک تبعیض نژادی واضح را در این برهه حساس از روابط نژادی در آمریکا نشان می دهد.

به گزارش فرتاک نیوز،

به نقل از رویترز، آمریکا در ماه ژوئن شاهد بیشترین فاصله بین نرخ بیکاری سیاهپوستان و سفیدپوستان طی 5 سال گذشته بود که بر روند نامتوازن بهبود اقتصاد از بحران ویروس کرونا تأکید می کند.

طبق اطلاعات وزارت کار آمریکا که در روز پنج شنبه منتشر شد، نرخ بیکاری برای هر دو گروه از این افراد در ماه ژوئن کاهش یافت ولی تعداد سفید پوستانی که بر سر کار خود بازگشتند بسیار بیشتر بوده است. نرخ بیکاری سفیدپوستان 2.3 درصد کاهش یافت و به 10.1 درصد نسبت به 12.4 درصد قبلی رسید. این در حالی است که نرخ بیکاری برای سیاه‌پوستان آمریکا 1.4 درصد پایین آمده و به 15.4 درصد رسیده است. نرخ بیکاری سیاهان قبلا 16.8 درصد بود.

 به این ترتیب نرخ اشتغال این دو گروه 5.3 درصد با هم فاصله دارد که بیشترین حد از ماه مه 2015 است و یک تبعیض نژادی واضح را در این برهه حساس از روابط نژادی در آمریکا نشان می دهد. آمریکا طی هفته های اخیر به دنبال مرگ یک مرد سیاهپوست توسط پلیس مینیاپولیس با اعتراضات گسترده ای بر سر خشونت پلیس علیه سیاه‌پوستان آمریکا مواجه است.

 همه‌گیری ویروس کرونا باعث توقف روند طولانی مدت توسعه اقتصاد آمریکا شد. آمریکا طی این دوره فرصتهای شغلی بهتری برای سیاهپوستان و سایر اقلیت ها به وجود آورده بود. بیشترین افرادی که طی این بحران شغل خود را از دست دادند زنان و کارگران رنگین پوست بودند.

با بهبود آهسته بازار کار، کارگران کمترین منفعت را برده اند. نرخ بیکاری مردان سیاه پوست به 16.3 درصد رسید که بالاترین رقم از 2011 بود. نرخ بیکاری این گروه در ماه مه 15.5 درصد گزارش شده بود.

 کاهش نرخ بیکاری برای سیاهپوستان در ماه ژوئن بیشتر مربوط به زنان میشد که بر سر کار خود در کافه ها، رستوران ها و خرده فروشی ها بازگشتند. نرخ بیکاری برای زنان سیاه از 16.5 درصد ماه مه به 14 درصد رسید.

 کارگران سیاه پوست در حال حاضر بالاترین نرخ بیکاری را در مقایسه با سایر گروه های قومی و نژادی دارند. نرخ بیکاری برای کارگران اسپانیایی و پرتغالی از 17.6 درصد در ماه مه به 17.6 درصد رسیده است. این رقم برای کارگران آسیایی از 15 درصد  تا 13.8 درصد پایین آمده است.

 

برای ورود به کانال تلگرام فرتاک نیوز کلیک کنید.
ارسال نظر
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط پایگاه خبری فرتاک نیوز در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار
همه اخبار
همه اخبار