شناسه خبر 225110

دیدار برنامه‌ریزی شده رجب طیب اردوغان از واشنگتن در هفته جاری نگرانی‌هایی را در میان اعضای سرویس امنیتی آمریکا نسبت به تکرار رخداد سال ۲۰۱۷ که درگیری فیزیکی میان نیروهای امنیتی آمریکا و محافظان اردوغان در مقابل سفارت ترکیه را موجب شد بوجود آورده است.

به گزارش فرتاک نیوز،

بیش از ۱۰ مقام امنیتی ترکیه دو سال پیش در جریان دیدار رجب طیب اردوغان، رییس جمهور ترکیه از واشنگتن از سوی اداره پلیس به خشونت علیه معترضانی متهم شدند که در مقابل محل اقامت سفیر ترکیه دست به اعتراض زدند.

به گزارش پایگاه خبری هیل، این مقامات امنیتی اما پیش از آن که دستگیر شوند، آمریکا را ترک کردند. آن‌ها از سوی نیروی امنیت دیپلماتیک وابسته به وزارت امور خارجه و سرویس مخفی آمریکا به فرودگاه اندروز برده شدند.

یکی از این ماموران در یادداشتی که یک روز پس از این درگیری‌ها برای وزارت امور خارجه آمریکا فرستاده، این عملیات را سریع‌ترین "اقدام مشترکی" توصیف کرده که "طی ۱۶ سال فعالیتش در این شغل برای ترک کشور دیده است".

این یادداشت در اسناد دادگاهی پرونده‌ای که علیه ترکیه و به نفع قربانیان این درگیری تشکیل شده، قرار گرفته است و به جزئیات خشونت صورت گرفته علیه غیرنظامیان و همچنین نیروهای امنیتی آمریکا که مسئول هماهنگی حفاظت از مقامات خارجی بودند، می‌پردازد.

ترکیه در این پرونده مدعی مصونیت قضایی است و تاکید دارد که مامورانش در دفاع از اردوغان عمل کرده‌اند.

در این خشونت‌ها دست‌کم ۱۱ تن به بیمارستان منتقل شدند و شاکیان این پرونده از مشکلات طولانی مدت خود پس از این درگیری صحبت کرده‌اند که درد جسمی، از دست دادن حافظه و استرس پس از آسیب روانی از جمله آن‌ها بوده است.

یادداشت‌های وزارت امور خارجه نیز از جمله اسناد موجود در این پرونده هستند که از دیدگاه سه مقام امنیتی آمریکا که مسئول حفظ امنیت مولود چاووش‌اوغلو، وزیر امور خارجه ترکیه بوده‌اند، نوشته شده‌ است.

آنان در این باره گفته‌اند، نیروهای امنیتی ترکیه در بعد از ظهر ۱۶ مه ۲۰۱۷ هم به غیرنظامیان و هم به نیروهای امنیتی آمریکا حمله کرده‌اند و این حملات در نزدیکی محل اقامت سفیر ترکیه و همچنین در مقابل سفارت این کشور در آمریکا صورت گرفته است.

دو مامور ویژه امنیت دیپلماتیک، شش مامور سرویس مخفی و یک مامور پلیس در این درگیری مجروح شدند و دست‌کم یکی از آنان به بیمارستان منتقل شد.

نیروهای امنیتی آمریکا توصیف کرده‌اند که در مسیر رسیدن به سفارت ترکیه شاهد حمله هفت نیروی امنیتی ترکیه به یک معترض زن بوده‌اند.

این درگیری با دستبند زدن به دو مامور امنیتی ترکیه و ضبط سلاح یکی از آن‌ها و مذاکره سفیر ترکیه در آمریکا برای آزادی آن‌ها پایان یافت.

یکی از ماموران امنیتی آمریکا در این باره اظهار کرد: سفیر ترکیه از من درباره احتمال آزادی نیروهای امنیتی ترکیه با توجه به اتفاقات پیش آمده و اجازه پرواز آنان به ترکیه طبق برنامه از پیش تعیین شده سوال کرد.پس از حدود یک ساعت و نیم، نیروهای امنیتی آمریکا نیروهای ترکیه‌ای را آزاد کرده و آنان را به سمت فرودگاه اندروز همراهی کردند.

یک مامور آمریکایی که مسئول تامین امنیت وزیر امور خارجه ترکیه طی این روز بود، اظهار کرد، این وزیر در آخر با متهم کردن نیروهای آمریکایی به خشونت این کشور را ترک کرد.

سرویس مخفی آمریکا و پلیس این کشور در آستانه دیدار اردوغان از آمریکا در روز چهارشنبه درباره اقدامات احتیاطی اظهار نظری نکرده‌اند.

دیدار پیش‌روی اردوغان از آمریکا، خشم قانونگذاران جمهوری‌خواه و دموکرات آمریکا را که مخالف اقدام ترکیه در شمال سوریه و حمله به کردها هستند، به دنبال داشته است.

مخالفان اردوغان تاکید دارند که او قادر نخواهد بود از حق آنان برای برگزاری اعتراضات جلوگیری کند. ارمنی‌ها، کردها و ایزدی‌ها از جمله گروه‌هایی هستند که هم‌اکنون برای برگزاری تظاهرات علیه او برنامه‌ریزی کرده‌اند.

لوسی اوسویان که در اعتراضات سال ۲۰۱۷ مورد حمله قرار گرفت و شاکی اصلی پرونده تشکیل شده علیه ترکیه است، اظهار کرده که در این اعتراضات شرکت خواهد کرد.

 

برای ورود به کانال تلگرام فرتاک نیوز کلیک کنید.
ارسال نظر
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط پایگاه خبری فرتاک نیوز در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار
همه اخبار
همه اخبار