-
شناسه خبر 355868

معاون رییس جمهور و رییس سازمان برنامه و بودجه گفت: دولت سیزدهم با کاهش هزینه‌ها، ۱۸۰ هزار میلیارد تومان برای فعالیت‌های عمرانی صرف کرده است.

به گزارش فرتاک نیوز،

سیدمسعود میرکاظمی روز پنجشنبه در نشست شورای اداری اردستان افزود: کشورمان فقیر نیست، اما مشکلات زیادی داریم که نیاز به آسیب شناسی دارد.

وی تصریح کرد: با توجه به رشد اقتصادی نزدیک صفر، بیکاری ۱۶ درصد، نرخ جذب سرمایه‌گذاری منهای چهار و ۶ دهم درصد و تورم ۴۸ درصدی سال گذشته، کنترل هزینه را داشته‌ایم.

به گفته وی، دولت قبل در هشت سال ۲ هزار و ۷۰۰ هزار میلیارد تومان هزینه کرده است و اوج ناکارآمدی را شاهد بودیم.

رییس سازمان برنامه و بودجه اظهار داشت: با همه اوصاف، فراوانی ثروت در کشور وجود دارد و پول هست، اما کافی نیست.

میرکاظمی افزود: در سال‌های گذشته برای کاهش هزینه‌ها خلق پول می‌کردند که استقراض باعث افزایش نقدینگی و ایجاد تورم می‌شود اما دولت سیزدهم از لحاظ مصارف و مخارج اجازه خلق پول را نداده است.

وی تاکید کرد: در کنار منابع مالی، داشتن برنامه مهم است و باید اقدام‌ها را در زندگی مردم اثربخش کرد تا شاهد رشد اقتصادی و کاهش تورم و افزایش بهره‌وری باشیم.

رییس سازمان برنامه و بودجه اضافه کرد: نقدینگی باید به سمت تولید هدایت شود و دغدغه همه مدیران اشتغال جوانان، استفاده بهینه از منابع و مولدسازی منابع باید باشد و تلاش شود، تولید افزایش یابد و بازار هدف را هم به دست گرفته مسیر را برای سرمایه گذاری هموار و موانع پیش روی مردم حذف شود.

میرکاظمی گفت: باید در سطح ملی شرایط را برای کسب و کار فراهم کنیم و نباید سرمایه گذار را فراری داد، همچنین وقتی دولت‌ها حجیم می‌شوند ضد خود عمل می کنند و از این طریق کشور آسیب می‌بیند.

وی افزود: امسال پیش بینی مصارف کشور هزار و ۴۰۰ هزار میلیارد تومان است که باید با خرج این مقدار اعتبار باری از دوش مردم برداشته شود، هرچند منابع در کشور زیاد است، اما از آن به طور مطلوب استفاده نمی‌شود.

رییس سازمان برنامه و بودجه گفت: یارانه پنهان انرژی بیش از ۱۰۰ میلیارد دلار است و به طور عمده قشرهای مرفه از آن استفاده می‌کنند و ضریب جینی افزایش یافته، فاصله طبقاتی زیاد شده است و یک عده سهم بیشتری از کشور می‌برند.

میرکاظمی گفت: در یک دهه گذشته رشد بالای ضریب جینی سبب افزایش فاصله طبقاتی بیشتر شده است که حذف ارز ترجیحی به اصلاح ضریب جینی منجر شده و اثر بخشی آن را شاهد هستیم، اما حفظ آن مهم است تا فاصله طبقاتی بیشتر نشود.

وی ادامه داد: در ارز ترجیحی ارز پرداخت می‌شد، اما اثربخشی آن را نداشتیم و روغن تولید شده را در فروشگاه کشورهای همسایه شاهد بودیم. منابع ملی هدر می‌رفت که اقدام‌های انجام شده در سطح بین الملل و مواد غذایی در یک سال گذشته  ۴۰ درصد و نیمه دوم ۶۰ درصد افزایش داشته است.

وی با بیان اینکه تورم برخی کشورها از یک درصد، به ۱۰ تا ۴۰ درصد رسیده است، افزود: مصرف انرژی در کشور زیاد است و متناسب با رشد اقتصادی نیست، مصرف گاز ۲ برابر شده، رشد اقتصادی صفر است و طی ۱۰ سال مصرف برق سالیانه ۳ هزار مگاوات اضافه شده و افزون بر ۱۵ هزار مگاوات کسری برق داریم.

میرکاظمی تصریح کرد: سال گذشته حدود ۴ و نیم تا ۵ درصد رشد اقتصادی داشتیم اما مصرف انرژی خیلی بالاتر است که نشان می‌دهد منابع به درستی  استفاده نمی‌شود و این منابع متعلق به مردم است و دولت‌ها باید از آن مراقبت کنند.

شهرستان اردستان با افزون بر ۴۳ هزار نفر جمعیت در ۱۱۸ کیلومتری شمال شرقی اصفهان واقع شده است.

 

برای ورود به کانال تلگرام فرتاک نیوز کلیک کنید.
ارسال نظر
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط پایگاه خبری فرتاک نیوز در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار
همه اخبار
همه اخبار