-
شناسه خبر 287076

در حالی که رئیس کل بانک مرکزی در پست اینستاگرامی خود پرونده نرخ سود را مختومه اعلام کرده بود، شنیده‌ها حاکی‌ است که برخی بانک‌ها نرخ سود را خودسرانه افزایش داده‌اند. اقدامی که به گفته وزیر اقتصاد بورس را هم تحت تاثیر قرار داده اما مورد تایید دولتمردان نیست.

با بالا گرفتن شایعات و احتمالات درباره افزایش نرخ سود بانکی چند روز پیش عبدالناصر همتی، رئیس کل بانک ‌مرکزی در صفحه اینستاگرام خود در پستی رسما اعلام کرد که خبری از افزایش سود سپرده و تسهیلات نخواهد بود.

به گزارش فرتاک نیوز، بانک مرکزى به خوبى واقف است که، با توجه به وجود شوک منفى عرضه، ناترازى بانک‌ها و نیاز مالى دولت، افزایش نرخ سود بانکی سیاستى نیست که توفیق قطعى داشته باشد و بر همین اساس به دنبال روش‌های دیگرى براى کاهش فشار تورمى در بازارها است.

این اتمام حجت همتی واکنش‌های زیادی به دنبال داشت از جمله این پرسش که «روش‌های دیگری» که بانک مرکزی قصد دارد از آن استفاده کند، کدامند و اگر واقعا وجود دارند چرا سایر کشورها هم با استفاده از آن‌ها نرخ بهره منفی را دنبال نمی‌کنند؟

ماجرا اینجا تمام نشد. اخیرا مردم با مراجعه به شعب بانکی نرخ‌های تازه‌ای می‌شنوند. به نظر می‌رسد در غیاب نظارت بانک مرکزی شبکه بانکی منتظر اجازه شورای پول و اعتبار نمانده و شروع به افزایش نرخ سود سپرده تا 20 درصد کرده است.

فرهاد دژپسند، وزیر اقتصاد، هم در صحبتی که امروز درباره نرخ سود بانکی مطرح کرد به این افزایش نرخ‌های خودسرانه اشاره کرد و گفت: اخیراً یکسری مباحثی مطرح شد که بر بازار بورس اثر گذاشت. مثلاً اینکه قرار است نرخ سود بانکی افزایش پیدا کند اما رئیس کل بانک مرکزی این خبر را تکذیب کرد. بحثی است که نرخ سود بین بانکی بالا رفته و حتما باید از این موضوع جلوگیری شود. برخی نااطمینانی‌ها به دلیل اظهارنظراتی بود که مداخله گرایانه در مورد بازار بورس مطرح شد، که این باعث می‌شود سهامداران حقیقی و خرد دچار خسران و زیان شوند.

این در حالی است که همین چند روز پیش همتی در گفتگو با روزنامه ایران در کنار تکرار تکذیب افزایش نرخ سودهای بانکی راه را برای تغییر در این تصمیم باز گذاشت و اجازه بسته شدن کامل پرونده نرخ سود را، آن هم درحالی که نرخ سود بین‌بانکی به 22 درصد رسیده است، نداد.

همتی در بخشی از این گفتگو اعلام کرد: ما اکنون در بانک مرکزی با رصد مداوم تورم، تحولات بازارهای دارایی و دیگر متغیرهای کلان اقتصادی، نسبت به تعیین نرخ‌های کریدور و نرخ هدف که در درون کریدور تعیین می‌شود و نرخ بهره بین بانکی را به سمت آن سوق می‌دهیم، تصمیم‌گیری می‌کنیم و تأکید می‌کنم در حال حاضر با وجود تعادل در ریسک‌های مثبت و منفی اقتصاد ملی، تصمیمی برای تغییر در نرخ‌ها نداریم.

او ادامه داد: البته فراموش نکنیم که سیاست پولی ذاتاً برای افق کوتاه مدت و برای تعدیل چرخه‌های تجاری به کار می‌رود و بانک مرکزی باید به شکل واکنش سریع عمل کند و نشان دهد که می‌تواند به خوبی و به فوریت ریسک‌ها را شناسایی و نسبت به آنها پاسخ دهد.

از این رو، نباید از بانک مرکزی انتظار داشت که همیشه در را روی یک پاشنه بچرخاند و اتفاقاً هر چه واکنش‌های سیاستگذار به ریسک‌ها بهتر باشد، نشان‌دهنده کارآمدی آن است.

با رفتار خودجوش شبکه بانکی درباره نرخ سود سپرده بانکی در کنار حرف‌های تازه همتی شاید بتوان همچنان پرونده نرخ سود بانکی را باز نگه داشت.

 

برای ورود به کانال تلگرام فرتاک نیوز کلیک کنید.
ارسال نظر
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط پایگاه خبری فرتاک نیوز در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار
همه اخبار
همه اخبار