-
شناسه خبر 14689

بر اساس آمارهای مستند، اختلاف البسه ترانزیت شده و ترخیص شده از مناطق آزاد جلفا، انزلی، قشم بسیار چشم گیر می‌باشد.

به گزارش فرتاک نیوز،

بر اساس آمارهای مستند، اختلاف البسه ترانزیت شده و ترخیص شده از مناطق آزاد جلفا، انزلی، قشم بسیار چشم گیر می‌باشد.

به گزارش تسنیم، در روزهای پایانی سال با توجه به توجه مردم به بازار پوشاک، این موضوع به یکی از دغدغه های مسئولان مبارزه با قاچاق کالا تبدیل می‌شود. برخی آمارها از قاچاق 2میلیارد دلاری پوشاک به کشور خبر می‌دهد. اینها درحالی است که مسئولان و کارشناسان، مناطق آزاد تجاری را به عنوان یکی از گلوگاه های واردات گسترده پوشاک به کشور ارزیابی میکنند. دلیل این امر با توجه به تعرفه های سنگین گمرکی در جهت حمایت از تولید داخل  بسیار واضح است. تا کنون آمار مشخصی از نحوه واردات پوشاک به کشور از مناطق آزاد تجاری عنوان نشده است اما در ادامه تلاش میکنیم با بررسی آمارهای واردات و ترخیص قطعی پوشاک از این مناطق تا اندازه ای به اعداد مطرح شده در خصوص قاچاق پوشاک به کشور نزدیک شویم.

اختلاف 7800تنی پوشاک ورودی به منطقه و کالای ترخیص شده

هرچند منطقه آزاد ارس یکی از گلوگاههای اصلی واردات به کشور است اما در مقطع فعلی تنها به امار واردات پوشاک و روغن خوراکی از این منطقه بسنده میکنیمبر اساس آمارهای مربوط به ترخیص کالا در 11 ماهه نخست سال جاری در گمرک منطقه آزاد ارس(جلفا) انواع البسه به وزن (حدود 8هزار تن)7.905.573و ارزش دلاری 70 میلیون دلار ترانزیت(وارد) شده است. این درحالی است که البسه ترخیص شده در این مدت تنها 145 تن و به ارزش 1.5 میلیارد دلار بوده است.

 از سوی دیگر روغن خوارکی و زیتون که برای ترخیص نیاز به مجوزهای مختلف از جمله مجوز بهداشت دارد وضعیت بسیار نامناسبی به لحاظ ترخیص دارد که جا دارد مسئولان مبارزه با قاچاق کالا به این موضوع نیز توجه ویژه داشته باشند.

در 11 ماهه نخست سال، 3800تن روغن خوراکی به ارزش تقریبی 4.3 میلیارد دلار به منطقه آزاد ارس ترانزیت شده در حالی که روغن ترخیص شده از گمرک این منطقه تنها 34تن و به ارزش 152هزار دلار بوده است. 3700تن اختلاف در روغن وارد شده به منطقه ازاد و و روغن ترخیص شده از آن میتواند زنگ هشدار را برای مسئولان به صدا دراورد. چراکه جدای از موضوع حقوق و عوارض کسب مجوزهای بهداشتی میتواند تبعات نامناسبی را برای کشور به همراه داشته باشد.

مورد عجیب منطقه آزاد انزلی

منطقه آزاد تجاری انزلی نیز در ترانزیت و واردات قطعی پوشاک وضعیت جالبی داشته است. در مدت یاد شده 800تن به ارزش دلاری8.278.656به این منطقه ترانزیت شده در حالی هیچ البسه ای از گمرک منطقه مذکور ترخیص نشده است. این موضوع  در خصوص مسواک و خمیر دندان، لوازم برقی، شکلات و قهوه و نوشابه گاز دار و تعداد دیگر از کالاها صدق میکند که در گزارشهای بعدی به صورت مبسوط به آنها خواهیم پرداخت.

در همین راستا چندی قبل یکی از واردکنندگان تازه کار پوشاک که با رویه های واردات این کالا به کشور آشنایی نداشت به خبرنگار تسنیم گفت: بعد از تجربه و کسب اطلاعات از ترخیص کاران متوجه شدم ترانزیت پوشاک به منطقه آزاد انزلی راهی است برای واردات رسمی به کشور البته با امکاناتی که به لحاظ ترخیص مسافری وجود دارد میتوان به صورت تجمیعی کالا را به سرزمین اصلی وارد کرد.

منطقه آزاد حسن رود رکورد دار شد

حجم البسه ترانزیت شده به منطقه آزاد حسن رود در 11ماهه نخست سال 1300تن و ارزش ارزی آن 16میلیون دلار بوده که تنها 172 تن و با ارزش ارزی 624هزار دلار از گمرک منطقه ترخیص انجام شده است.

منطقه آزاد قشم راه دریایی واردات پوشاک از چین

در 11ماهه نخست سال 15هزار تن البسه و به ارزش ارزی 165 میلیون دلار به صورت ترانزیت به منطقه آزاد فشم وارد شده است. در همین مدت تنها 1000تن کالا و به ارزش حدودی 9میلیون دلار از این منطقه ترانزیت شده است.لازم به ذکر است تعداد مسافرین ورودی به منطقه آزاد قشم در این مدت 3.130.157نفر و تعداد مسافر خروجی 3.124.409نفر بوده اند. این درحالی است که  در مدت مذکور تنها 2973 پته مسافری  مورد صادر شده است.

 

ارسال نظر
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط پایگاه خبری فرتاک نیوز در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار
همه اخبار
همه اخبار